Może być kilka powodów, dla których twoje włosy wymagają strzyżenia właśnie teraz. Jak rozpoznać, że Twoje włosy są już nieco sfatygowane i co możesz zrobić, aby uzyskać zdrowsze włosy? Po czym to poznać? Poprosiliśmy fryzjerów o wyjaśnienie.

Oto trzy oznaki, że Twoje włosy wymagają strzyżenia:

1. Trudno Ci rozczesać włosy

Czy zauważyłeś, że Twoje włosy nie są tak łatwe do rozczesania w ciągu dnia? Szczotka lub grzebień zatrzymuje się w połowie, a końce nieustannie się plączą? Oczywiście może się zdarzyć, że Twoja szczotka do włosów jest już nieco sfatygowana, ale często przyczyną może być zniszczenie włosów. Jeśli szczoteczka nieco się zatrzyma podczas czesania włosów, to znak, że być może trzeba będzie przyjrzeć się końcówkom włosów.

2. Białe kropki, czyli zniszczone końce włosów

Przyjrzyj się końcówkom włosów. Czy widzisz na ich końcach coś przypominającego „białe kropki”? Jasna zakończenia na końcach włosów to znak, ze zaczynają sie rozdwajać. Wtedy działają tylko nożyczki. 

Jeśli pasmo włosów rozdwaja się na końcu, może to stwarzać problemy dla Twoich włosów – zniszczenia będą postępować i wkrótce będziesz musiała obciąć nie centymetr ale kilka do kilkunastu cm włosów! Kiedy kosmyki zaczynają się rozdwajać na końcach, włosy stają się matowe, płaskie, łamliwe i pozbawione życia. 

Do łamania włosów przyczyniają się uszkodzenia cieplne spowodowane gorącymi narzędziami, zabiegi chemiczne, takie jak rozjaśnianie i koloryzacja, a także inne czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia, promienie UV i tak dalej.

Być może słyszałeś, że musisz regularnie podcinać włosy, aby rosły dłuższe i zdrowe. Zniszczone, niepodcinane są regularnie narażone na ścieranie, co oznacza, że łamią się i stają się krótsze. Dlatego opłaca się od razu podciąć lekko włosy, niż czekać, aż będzie trzeba obciąć je o kilka cm.

3. Włosy stają się suche i sztywne oraz matowe

Innymi słowy: pogarsza się wygląd i kondycją włosów. Dzieje się tak an skutek nieodpowiedniej pielęgnacji oraz urazów mechanicznych. Przy czym najbardziej na takich zabiegach cierpią końce wosów – są z nami najdłużej, wiec “gromadzą” najwięcej obrażeń. 

Oprócz tego, że musisz obciąć zniszczone końce włosów, to potrzebujesz dobrego szamponu i odżywki, aby prawidłowo zadbać o kondycję swoich włosów. Oprócz szamponu i odżywki warto wprowadzić do pielęgnacji maskę, serum na końce włosów oraz naturalne olejki do olejowania.  Ponadto na codzień warto uważać podczas suszenia włosów ręcznikiem, czesania i suszenia – nie szarp i nie ciągnij włosów, a raz na jakiś czas daj im wyschnąć naturalnie, oszczędzając im wysokiej temperatury.