Jeden z najłagodniejszych i najdelikatniejszych olejków stosowanych w kosmetyce to olej ze słodkich migdałów. Nawilża, wygładza, ujędrnia, odmładza i jest polecany nawet tym, którzy mają wrażliwą skórę. Który olejek migdałowy wybrać?
Jeśli chcesz zastosować olej migdałowy w swojej pielęgnacji, musisz sięgnąć po taki, który ma naprawdę dobry skład, 100% naturalny i bez zbędnych dodatków. Najlepszy jest olejek tłoczony na zimno, nierafinowany i organiczny, więc w poszukiwaniu idealnego kosmetyku trzeba się nieco natrudzić. Warto, bo dobrej jakości olej ze słodkich migdałów to niezastąpiony kosmetyk.
Olejek migdałowy w kosmetyce
Kosmetyczny olej migdałowy to przede wszystkim olejek z migdałów odmiany słodkiej, czyli Prunus Amygdalus Dulcis Oil (te gorzkie zawierają związki, które sprawiają, że nie nadaje się do użycia na skórę).
Jest typowym emolientem, który wzmacnia barierę hydrolipidową i tworzy okluzję, dzięki której skóra i włosy nie tracą nawilżenia. Jest też znany ze swoich właściwości ujędrniających, co sprawia, że poleca się go jako olejek na rozstępy, cellulit oraz zmarszczki. To zdecydowanie najdelikatniejszy wśród olejków kosmetycznych, stąd jego duża popularność. Jest odpowiedni dla kobiet w ciąży, a nawet można stosować go do pielęgnacji wrażliwej skóry dzieci i niemowląt.
Jeśli zadbamy o wybór oleju migdałowego najwyższej jakości, możemy stosować go jako naturalny kosmetyk do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów. Choć nikt nie powiedział, że nie wolno wetrzeć kilku kropli w paznokcie lub brwi, aby je nieco wzmocnić i odżywić. To nawet wskazane!
Olej migdałowy – przegląd składników
Olej ze słodkich migdałów warto stosować głównie dlatego, że jest bogaty w cenne składniki odżywcze i to dzięki nim działa tak dobrze. Zawiera kwasy tłuszczowe NNKT m.in. oleinowy i linolowy, czyli zdrowe tłuszcze omega. Do tego kompleks witamin A oraz B (głównie B1, B2 oraz B6), ale – co najważniejsze – jest tutaj też witamina E, czyli silny antyoksydant. Nie bez powodu nazywana jest witaminą młodości, bo to dzięki niej olej migdałowy tak dobrze sprawdza się na cerze dojrzałej, opóźniając pierwsze oznaki starzenia się (zmarszczki lub przebarwienia).
Dlaczego warto stosować olejek migdałowy na włosy, twarzy i ciało?
Zanim zdecydujemy, który olejek migdałowy będzie dla nas najlepszy, sprawdźmy, co właściwie ma nam do zaoferowania.
● W PIELĘGNACJI WŁOSÓW olejek migdałowy to naturalny zamiennik odżywki, który poprawia nawilżenie, zapobiega przesuszaniu końcówek, ułatwia rozczesywanie i wygładza włosów, nadając im piękny blask. Wcierany w skórę głowy pomaga uporać się z problemami takimi jak łupież lub zbyt szybkie przetłuszczanie się włosów. Jest idealny do stosowania na włosy średnioporowate.
● W PIELĘGNACJI CERY po olejek migdałowy najchętniej sięgają kobiety po 30. roku życia, ponieważ znany jest ze swoich właściwości anti-age: uelastycznia cerę, rozjaśnia przebarwienia, ujednolica koloryt i nadaje zdrowy blask. Cera jest o wiele lepiej odżywiona, nawilżona i delikatniejsza już po jednym użyciu.
● W PIELĘGNACJI CIAŁA olej ze słodkich migdałów można wykorzystać jako balsam zapobiegający utracie nawilżenia i zmiękczający skórę, ale również jako olejek do masażu. Pomaga skórze zregenerować się i ujędrnić, dzięki czemu przy regularnym stosowaniu może rozprawić się z niechcianymi rozstępami lub cellulitem. Nadaje skórze gładkość, miękkość i zdrowy blask.
TOP 7. Jaki olejek migdałowy wybrać?
Grunt to wybór odpowiedniej jakości oleju migdałowego, bo tylko wtedy będzie naturalnym wsparcie w codziennej pielęgnacji. Najważniejsza jest jakość i sposób pozyskiwania oleju, a także jego skład m.in. brak zbędnych dodatków. Oto kosmetyczne olejki migdałowe, które warto wziąć pod uwagę.
1. OLEJ MIGDAŁOWY NANOIL
Nanoil Sweet Almond Oil to zdecydowanie najlepsza propozycja dla tych wszystkich, którym zależy na wykorzystaniu maksimum właściwości tego olejku. To tłoczony na zimno, nierafinowany, organiczny olejek ze słodkich migdałów. W każdej buteleczce znajdziemy 100% tego olejku – surowca oznaczonego certyfikatem jakości Ecocert. Olej migdałowy Nanoil nie zawiera żadnych dodatków. Jest naprawdę uniwersalnym kosmetykiem, który możemy stosować dowolnie: na całe ciało, na twarz, do olejowania włosów, zabezpieczania końcówek, na paznokcie, rzęsy lub brwi, a nawet pod oczy. Doskonale chroni przed utratą nawilżenia, dostarcza cenne składniki odżywcze, działa antyoksydacyjnie, wspiera regenerację i chroni przed czynnikami szkodliwymi. Stosując olej migdałowy Nanoil, możemy być pewni, że zachowamy zdrowie i młody wygląd skóry oraz włosów na dłużej.
Więcej dowiesz się we wpisie o Nanoil Sweet Almond Oil.
2. OLEJ MIGDAŁOWY SATIN NATUREL
W pierwszej trójce mamy również olejek ze słodkich migdałów Satin Naturel przeznaczony do zastosowania kosmetycznego. Mogą korzystać z niego zarówno dorośli, jak i dzieci, ponieważ jest naturalny. Pozyskiwany jest z nasion drzew migdałowych uprawianych na południu Europy. Zawiera szereg dobroczynnych składników m.in. NNKT, witamin, protein oraz minerałów. Najlepiej olejek migdałowy Satin Naturel sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej i podrażnionej, co nie oznacza, że to jedyne jego zastosowanie. Można wykorzystać go z powodzeniem również do masażu, jako zamiennik balsamu do ciała, na wybrane miejsca np. suche łokcie, a także do tworzenia własnych kosmetyków DIY.
3. OLEJ MIGDAŁOWY WESENTLICH
Dobry kosmetyk nie zawsze musi wyglądać jak wyjęty wprost z Instagrama. Olejek migdałowy Wesentlich zdecydowanie nie przypomina w niczym wcześniejszych propozycji, ale z uwagi na niską cenę i dużą pojemność jest dość popularny. To 100% czystego oleju ze słodkich migdałów, który przeznaczony jest do stosowania na twarz, ciało oraz włosy. Jak przystało na oleje migdałowy szybko się wchłania, poprawiając nawilżenie, odżywiając i przywracając blask. Dostarcza skórze i włosom cenne witaminy, białka i minerały, dzięki czemu mogą się szybciej regenerować. Wystarczy stosować olejek migdałowy Wesentlich po każdej kąpieli, aby zauważyć różnicę.
4. OLEJ MIGDAŁOWY MINABELLE
Nieco mniej popularny jest olejek ze słodkich migdałów marki Minabelle. Ma tylko 100 ml pojemności, ale w szklanym opakowaniu z wygodną pipetą kryje się naturalny emolient – tłoczony na zimno, nierafinowany olej z nasion drzewa migdałowego o uniwersalnym zastosowaniu. producent poleca stosowanie go na skórę (także tę z egzemą, łuszczycą czy AZS) jako zamiennik kremu lub olejek do demakijażu. Można wykorzystać go też do standardowego olejowania włosów. Jeśli szukamy jeszcze jakichś zastosowań, to olej migdałowy Minabelle możemy wykorzystać do masażu: zarówno swojego ciała, jak i np. delikatnej skóry dziecka.
5. OLEJ MIGDAŁOWY PRIMAVERA
Na miejscu ostatnim olejek ze słodkich migdałów od popularnej marki Primavera. Nie należy do najładniej zaprojektowanych produktów. Z powodzeniem da się jednak wykorzystywać w codziennej pielęgnacji włosów, ciała czy twarzy. Zachęca duża pojemność oraz to, że wewnątrz szklanej butelki znajdziemy 100% oleju migdałowego bez zbędnych dodatków. Olejku, który charakteryzuje się dużą zawartością kwasów oleinowego i linolowego, dzięki czemu dba nawet o wrażliwą i skłonną do przesuszania się skórę. Można stosować go też na włosy wymagające nawilżenia, wygładzenia i uelastycznienia. Olejek migdałowy Primavera jest więc dobrym, choć nie najlepszym wyborem.
6. OLEJ MIGDAŁOWY PURA D’OR
Ma dość wysoką cenę. Pura D’or jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego. W pielęgnacji sprawdza się jako kosmetyk przeciwutleniający, odżywczy, zmiękczający i odmładzający. Nie jest testowany na zwierzętach i nie zawiera zbędnych dodatków, a w jego składzie jest 100% oleju ze słodkich migdałów. To czyni go uniwersalnym i bardzo interesującym produktem odżywczym, choć równie dobrej jakości oleje można kupić w nieco niższej cenie. Olej migdałowy Pura D’or nadaje się do zastosowania na włosy, skórę i paznokcie.
7. OLEJ MIGDAŁOWY CREAMY
Warty uwagi jest również olejek migdałowy od marki Creamy, który już swoim wyglądem przypomina naprawdę luksusowe kosmetyki. W czarnej, minimalistycznej butelce ze szkła less waste z korkiem przypominającym figurę szachową zamknięto naturalny olej ze słodkich migdałów. Ma jasnozłotą barwę i przyjemny, delikatny zapach. Zawiera dość dużo składników cennych z punktu widzenia pielęgnacji (witamin, NNKT, fitosteroli) i jest skutecznym emolientem. Warto stosować go przede wszystkim na skórę, aby zapewnić jej odpowiedni poziom nawilżenia, uelastycznić i złagodzić podrażnienia. Polecany jest też jako profilaktyka przeciwko rozstępom, a także olejek po opalaniu. To delikatny produkt, o równie delikatnym działaniu, polecany na każdy typ skóry i do włosów suchych.