„Zielona fala” była i jest rosnącym trendem w kosmetyce i pielęgnacji skóry. To naturalne, że szukamy produktów, które pochodzą z natury, ponieważ jest to dla nas wartościowe. Ale czy naturalne produkty są lepsze dla naszej skóry?

Kosmetyk, jego wizerunek kontra skład

Marketing odgrywa dużą rolę w sposobie ukazywania niektórych produktów – liczy się bardziej niż zawarte w nich składniki. Wymaga to od konsumenta większego wysiłku, aby odkryć, z czego faktycznie składają się kupowane przez niego produkty. Często nie wiemy, że naturalny składnik też może być poddany obróbce chemicznej.

Czy coś, co jest naturalne może być syntetyczne?

Naturalne składniki to substancje chemiczne lub związki chemiczne wytwarzane przez żywy organizm, wprost z natury. Składniki używane w kosmetykach wciąż przechodzą szereg procesów chemicznych, zanim zostaną wykorzystane w formule.
Składniki syntetyczne to substancje chemiczne lub związki, które nie są uzyskiwane z natury, ale są wytwarzane w laboratorium, w kontrolowanych warunkach. Jednak trzeba pamiętać, że syntetyczne składniki mogą być również pozyskiwane z natury, ale przetwarzane w laboratorium w celu uzyskania wyrafinowanej wersji surowca. Już tutaj widać, że różnica między składnikami naturalnymi a syntetycznymi nie zawsze jest tak duża.

Etykietowanie produktów

Nie ma oficjalnego oznakowania ani certyfikacji, które kontrolują, które produkty można nazwać naturalnymi, ekologicznymi lub organicznymi. To od producentów zależy, jak chcą sprzedawać swój produkt. Kiedy naturalne, organiczne produkty są popularne, więcej marek będzie się starać sprzedawać swoje produkty z takim oznaczeniem lub opisem – chcą po prostu dotrzeć do większej liczby konsumentów. Termin „naturalny” niewiele mówi o składnikach produktu, ponieważ to od producenta zależy, co umieści w tym określeniu. Trzeba zatem przeczytać listę składników, aby zobaczyć, co zawiera produkt.

W produktach naturalnych często przeważają składniki zaczerpnięte z królestwa roślin, ale także składniki typowo syntetyczne, dzięki którym produkt ma dobrą konsystencję, dobrze się wchłania i jest wolny od grzybów i bakterii. Produkty syntetyczne mają przewagę składników syntetycznych, ale często zawierają również składniki z królestwa roślin. W ten sposób produkty syntetyczne i naturalne mogą być bardziej podobne do siebie niż myślisz.

Naturalność nie jest automatycznie lepsza

Istnieje wiele naturalnych składników, które mogą być dobre dla skóry, ale jest to błędne przekonanie, że składniki z natury są ogólnie lepsze i bardziej „naturalne” dla skóry niż składniki syntetyczne wytwarzane w laboratorium. Niezależnie od tego, czy składnik jest naturalny, czy syntetyczny, wszystko jest chemią. Albo stworzone przez naturę, albo stworzone w kontrolowanych formach w laboratorium. Jeśli odtworzysz składnik z natury w laboratorium, będzie to ta sama substancja. Cząsteczka jest taka sama niezależnie od tego, czy występuje naturalnie, czy powstała w laboratorium i pełni tę samą funkcję. Kilka syntetycznych składników, wytworzonych w laboratorium, jest takich samych, jakie wytwarza sam organizm, np. kwas hialuronowy. Jest wiele naturalnych składników dobrych dla skóry, ale jest błędnym przekonanie, że składniki z natury są ogólnie lepsze niż składniki syntetyczne wytwarzane w laboratorium.
Nawet jeśli składnik jest pochodzenia roślinnego lub jest oznaczony jako „naturalny”, najprawdopodobniej podczas produkcji zostanie poddany procesom chemicznym, aby był wystarczająco czysty, aby można go było użyć w produkcie. Wyjątkiem mogą być oleje, które są tłoczone na zimno i nie wymagają konserwantów w formule, ponieważ nie zawierają wody.
Naturze trudno jest wytwarzać stabilne składniki rok po roku, ponieważ na przyrodę wpływa środowisko i klimat. Stabilność składnika jest zatem zapewniona w regulowanym środowisku laboratoryjnym, aby zapewnić jakość, jednorodność i wydajność, tak aby składnik był równy i pełnił tę samą funkcję w produkcie, miesiąc po miesiącu, rok po roku.

Zrób rozeznanie, zapoznaj się ze składnikami lub rodzajem produktów, które działają na Twoją skórę, sprawdź recenzje i poproś personel o pomoc, zanim kupisz produkty, zarówno naturalne, jak i syntetyczne.