Ze wszystkich produktów, które obiecują redukcję linii i zmarszczek, gładszy koloryt skóry, mniej wyprysków i więcej kolagenu, jest tylko jeden składnik, o którym wiemy, że zapewnia wszystko: retinol. Ten składnik ma status kultowy, ale może również powodować pewne skutki uboczne, takie jak zaczerwienienie, łupież i podrażnienie. Na rynku istnieje zatem alternatywa dla retinolu. Co może dać taki sam efekt, bez skutków ubocznych?

Bio-retinol, fitoretinol, naturalny retinol – czym są te składniki?

Składniki często pojawiają się na opakowaniach jako: bio-retinol, fitoretinol czy naturalny retinol. Żaden z tych składników nie JEST tak naprawdę retinolem, ale zapożycza słowo „retinol” w nazwie produktu, aby wskazać, że produkt może działać równie dobrze. To jest w zasadzie dość mylące. Tylko retinol jest retinolem i daje wyjątkowe działanie.

Alternatywy dla retinolu – po co powstały?

Jest bardzo mało badań nad nowymi alternatywami dla retinolu i dlatego nie do końca można udokumentować ich działanie. Jest to jednak pozytywne zjawisko – alternatywy dla retinolu wykazują zbliżone do niego działanie , i dają więcej możliwości tym, którzy z różnych powodów nie mogą stosować retinolu.

Bakuchiol – roślinny retinol

Najgorętszą nazwą w kontekście zamienników retinolu  jest bakuchiol. Pochodzi z rośliny (Psoralea Corylifolia), od dawna stosowanej w tradycji indyjskiej i chińskiej. Jest to jedyny składnik, który ma dowody kliniczne, że jest w stanie zapewnić niektóre z tych samych efektów, co retinol. W badaniach klinicznych po 12 tygodniach efekty na skórze były porównywalne zarówno dla retinolu, jak i bakuchiolu. Oznacza to, że bakuchiol może pomóc: zmniejszyć linie i zmarszczki, stymulować produkcję kolagenu, wyrównać koloryt skóry, przeciwdziałać uszkodzeniom UV, a także wspomaga leczenie trądziku.

Co lepsze – retinol czy bakuchiol?

Badanie prowadzone na obu składnikach udowadnia, że retinol jest nadal najbardziej skutecznym składnikiem do walki ze zmarszczkami i zawsze będzie intensywniejszy w pielęgnacji  niż bakuchiol, ale z kolei bakuchiol powoduje mniejsze podrażnienia i jest łagodny dla skóry, można go używać także latem bo nie jest składnikiem fotouczulającym.

Na rynku pojawia się coraz więcej produktów z bakuchiolem i są one przeznaczone dla każdego, kto z różnych powodów nie chce testować retinolu. Bakuchiol można też wprowadzić jako alternatywę dla retinolu w letnie miesiące, albo łączyć pielęgnację, stosując przemiennie oba składniki.