W ostatnim czasie, na popularności zyskały kosmetyki z niacynamidem w roli głównej. Dowiedz się, jakie ma on działanie na skórę i dlaczego stał się hitem. 

Niacynamid – co to za substancja?

Niacynamid (INCI: Niacynamide) to substancja o wielu cennych właściwościach. Znany jest również jako nikotynamid (amid kwasu nikotynowego), czyli substancja będąca składową witaminy B3 (inaczej niacyny lub witaminy PP). Witamina B3 reguluje wiele procesów zachodzących w całym organizmie, w tym prawidłowe funkcjonowanie skóry. Niacynamid jest odporny na wysoką temperaturę, promieniowanie UV oraz procesy utleniania. Substancja ta jest rozpuszczalna w wodzie, łatwo absorbowana i dobrze tolerowana przez skórę. Z tego względu, niacynamid zyskał szerokie zastosowanie w kosmetologii.

Działanie niacynamidu

Niacynamid ma działanie łagodzące, nawilżające i ochronne. Jest substancją bezpieczną dla skóry i powszechnie stosowaną w kosmetologii oraz dermatologii. Jako składnik kosmetyczny, wzmacnia barierę ochronną skóry, działa antyoksydacyjnie, łagodzi stany zapalne, normuje pracę gruczołów łojowych i zmniejsza rumień. Jest substancją działającą na skórę wielokierunkowo. To remedium na wiele problemów skórnych. 

Niacynamid ma wszechstronne działanie na każdy typ skóry. Dlaczego warto po niego sięgnąć?

  1. Wzmacnia właściwości ochronne bariery hydrolipidowej skóry, zapobiegając jej przesuszeniu, utracie wody i działaniu czynników zewnętrznych (zmiany temperatury, ekspozycja na słońce). Wspomaga produkcję ceramidów i lipidów, które “uszczelniają” skórę.
  2. Działa antyoksydacyjnie i przeciwstarzeniowo. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, wpływa pozytywnie na procesy odbudowy skóry, neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, spowalnia, starzenie się skóry. i spłya drobne zmarszczki.
  3. Podnosi poziom ochrony przed szkodliwym wpływem działania promieni UV. 
  4. Ma właściwości przeciwtrądzikowe i przeciwzapalne. Zmniejsza widoczność porów, reguluje produkcję łoju i hamuje namnażanie bakterii. Przyspiesza także gojenie blizn potrądzikowych, normalizuje proces złuszczania się skóry.
  5. Zmniejsza przebarwienia, zaczerwienienia i rumień, regulując pracę melanocytów. Dodatkowo, ujednolica koloryt cery.
  6. Nadaje skórze promiennego, świeżego wyglądu. Działa rewitalizująco, daje efekt wypoczętej i zdrowej cery, zapewnia jej dobrą kondycję.

Niacynamid w kosmetykach

Kosmetyki z niacynamidem sprawdzają się w pielęgnacji każdego typu skóry. Można stosować je zarówno na dzień (nie wchodzi w reakcję z promieniami UV) i na noc. Minimalne stężenie niacynamidu w kosmetykach, dające skuteczne efekty, wynosi 2%. Istnieją także pewne zasady, co do łączenia niacynamidu z innymi składnikami aktywnymi. Nie należy łączyć go z witaminą C, gdyż może podrażniać. Zgraną parę tworzy natomiast z retinolem, niwelując niepożądane skutki kuracji tym składnikiem oraz z cynkiem, działając przeciwtrądzikowo.

Niacynamid może występowac w kosmetykach w towarzystwie m.in.: peptydów, skwalanu czy kwasu hialuronowego. Znajdziesz go w kremach, serach, żelach, emulsjach czy tonikach, przeważnie w stężeniu 2-5%.