Skóra codziennie potrzebuje ochrony przed słońcem, nawet w dni pochmurne, a najlepszy filtr przeciwsłoneczny to ten, o którym wiesz, że będziesz używać go codziennie. Uwielbiasz mieć opaloną skórę? Bardzo ważne jest, aby ją chronić przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Dlatego poznaj wskazówki dotyczące ochrony przeciwsłonecznej.

Wybierz odpowiedni filtr przeciwsłoneczny

W oceanie filtrów przeciwsłonecznych znalezienie najlepszego może być przytłaczające. Czy można go mieszać z makijażem? Czy zawsze najlepszy filtr UV jest drogi? A czy możesz użyć kremu z filtrem z zeszłego roku? Zapytaliśmy o to ekspertów. Oto co nam powiedzieli:

  • Najlepszy filtr przeciwsłoneczny to ten, o którym wiesz, że będziesz używać go codziennie – nie tylko ozdabiasz półkę w łazience; krem przeciwsłoneczny musi być na widoku – łatwo dostępny, abyś pamiętała o używaniu go codziennie.
  • I nie zapomnij o dniach, kiedy niebo jest szare! Nawet w pochmurne dni słońce nadal świeci za chmurami i emituje promienie UV, które mogą uszkodzić twoją skórę
  • Słońce powoduje uszkodzenie DNA komórek. Smarowanie się podczas długich dni na plaży to dla wielu oczywistość. To, o czym często możesz zapomnieć, to dni, w których przebywasz na słońcu tylko przez kilka minut. Ważne jest, aby pomyśleć o skumulowanym efekcie w czasie. Załóżmy, że chodzisz do pracy tylko 15 minut dziennie, nie używając kremu z filtrem. 15 minut dziennie przez wiele lat spowoduje uszkodzenie DNA na dłuższą metę.
  • Nawet jeśli jesteś poza domem tylko na krótki czas, kosmetolodzy zalecają wysoki współczynnik SPF. Ogólnym zaleceniem w jest używanie faktora SPF minimum 30 nawet przez krótkie okresy, gdy promieniowanie UV jest umiarkowane.
  • Aby uzyskać wystarczającą ochronę podobną do opisanej na opakowaniu, należy użyć odpowiedniej ilości kremu. Z reguły tego nie robisz, a tym samym nie otrzymujesz pełnej ochrony.
  • Pamiętaj też, że makijaż z SPF nie zapewnia wystarczającej ochrony przed słońcem!
  • Drogie nie zawsze jest lepsze – dltego nie musisz słono płacić, aby krem przeciwsłoneczny działał solidnie.
  • Najlepiej nakładać nową warstwę kremu przeciwsłonecznego co dwie godziny. Ale co robisz, kiedy na co dzień nakładasz makijaż na krem z filtrem przeciwsłonecznym? Ponieważ filtr przeciwsłoneczny nakłada się ponownie co dwie godziny, problemem staje się wybór między makijażem a filtrem przeciwsłonecznym, gdy filtr ma być nakładany ponownie w ciągu dnia. Wtedy kosmetolodzy zazwyczaj polecają spray z filtrem przeciwsłonecznym. Nie zastępuje kremu przeciwsłonecznego, ale jest lepszy niż brak ochrony.

Czy możesz używać kremu z filtrem z zeszłego roku?

Wiele osób odkłada filtr przeciwsłoneczny po lecie, a rok później wyciąga go z szuflady. Często zadajemy sobie wtedy pytanie, czy produkt jest nadal wystarczająco dobry, aby można go było używać, czy też jest za stary.
Kiedy kupujesz produkty do pielęgnacji skóry, zwykle na samym produkcie lub na opakowaniu znajduje się mały symbol, który wygląda jak otwarte wieczko, a na tym wieczku jest napisane na przykład 6M lub 12M – oznacza to, że można go używać odpowiednio przez sześć miesięcy lub 12 miesięcy po otwarciu. W rzeczywistości krem przeciwsłoneczny może być dobry przez długi czas. Większość filtrów przeciwsłonecznych zachowuje swoją “moc” przez co najmniej trzy lata. Oznacza to, że możesz używać resztek po kremach przeciwsłonecznych z roku na rok. Nawet jeśli filtr przeciwsłoneczny na przykład został wystawiony na działanie ciepła (całymi dniami leżał na słońcu, na nagrzanej plaży), nie powinien działać gorzej. Najlepsze jest po prostu sprawdzenie jego konsystencji. Zmiany, takie jak grudki i niemiłe zapachy, mogą być spowodowane zanieczyszczeniem bakteriami. Są także filtry przeciwsłoneczne, które mają ściśle określoną datę ważności. Jeśli upłynęła data ważności, wyrzuć filtr przeciwsłoneczny.