Masz cienkie włosy? Nie przejmuj się — należysz do grona 70% wszystkich kobiet, które mogą się takimi pochwalić. Cienkie włosy wymagają nieco więcej zachodu podczas pielęgnacji. Często bywają oklapnięte, łatwiej się elektryzują, ponieważ mają delikatniejszą strukturę i szybciej poddają się działaniu ładunków elektrycznych. Podobnie jest z odżywkami (mogą sprawić, że włosy stają się oklapnięte), oraz z kosmetykami do stylizacji — nadbudowują się na powierzchni włosów i niszczą je oraz przeciążają. 8 poniższych zasad sprawi, że Twoje cienkie włosy staną się zdrowsze i piękniejsze, a Ty nie będziesz miała żadnych problemów z ich wyglądem.

8 ważnych zasad w pielęgnacji cienkich włosów

1. Myj je tak często, jak trzeba

cienkie włosy mogą się szybciej przetłuszczać, bardziej niż na innych pasmach gromadzą się na nich składniki odżywiające i kondycjonujące, a te mogą znacznie przeciążać włosy; jeśli nie chcesz, by twoja cienka fryzura była pozbawiona objętości – myj pasma tak często, jak tego potrzebują – nie przeciążysz włosów, nadasz im lekkości i zapobiegniesz nawarstwianiu się kosmetyków na ich powierzchni.

2. Używaj lekkich odżywek do włosów

np. w piance lub w mgiełce. Cienkie włosy mają o około 25% mniejszą średnicę niż włosy normalne. Stąd może się wydawać, że jest ich mniej. Do tego odżywka lub balsam do włosów jedynie je przeciążają i sprawiają, że już w kilka godzin po stylizacji pasma stają się przyklapnięte, a fryzura wyraźnie traci na wyglądzie.
Rozwiązaniem może być lekka odżywka do włosów – taka, która będzie miała moc odżywienia i rewitalizacji, a jednocześnie nie będzie ciężka dla cienkich, delikatnych włosów. Najlepszym pomysłem jest wybór odżywki w piance – jej delikatna konsystencja natychmiast wnika pod łuski włosa i nie osadza się na nich ciężką, silikonową warstwą. Odżywki w piance są lekkie i bardzo szybkie w aplikacji. Wystarczy nałożyć odrobinę produktu na wilgotne włosy po umyciu i pozostawić bez spłukiwania. Pasma będą chronione przez cały dzień, a jednocześnie odżywka w piance nie przeciąży ich i sprawi, że będą ładnie błyszczały.

3. Regularnie podcinaj włosy

Cienkie włosy częściej i szybciej niszczeją i słabną – mają mniej łusek keratynowych, a więc ich otoczka ma mniejszą wytrzymałość i niską odporność na działanie niszczących czynników zewnętrznych. Widać to zwłaszcza na końcach włosów, które mają wzmożoną tendencję do rozdwajania lub przesuszania. Aby zachować włosy w dobrym stanie – regularnie podcinaj niszczejące końcówki.

4. Wypróbuj dobry kosmetyk do tworzenia objętości

czyli lekką piankę lub suchy szampon. Specjalne lekkie lotiony w sprayu lub zasypki pudrowe do włosów – to kosmetyki, które będą idealne dla cienkich pasemek. Pamiętaj jednak, aby wybierać te produkty świadomie, sprawdzać składy kosmetyków i nie nadużywać ich, aby nie osłabić włosów u nasady.

5. Uważaj na ciepło

a dokładniej: na gorąco emitowane przez lokówkę, prostownicę czy suszarkę. O ile ta ostatnia ma specjalną skalę nawiewu, dzięki której możemy dostosować temperaturę suszenia i ustawić ją na optymalnie bezpieczną dla włosów, o tyle niestety lokówka i prostownica obchodzą się z włosami w brutalny sposób: niszczą je bezpowrotnie. Przy cienkich włosach te zniszczenia widać bardzo szybko. Dlatego w miarę możliwości używaj gadżetów do stylizacji włosów na gorąco bardzo rzadko, na specjalne okazje.

6. Maska do włosów tylko raz w tygodniu

Maski do włosów to ukochany kosmetyk wszystkich włosomaniaczek. Nic dziwnego, ponieważ dobra maska do włosów potrafi znacznie poprawić kondycję włosów. Niestety panie o cienkich włosach muszą uważać również i w tej kwestii – maska do włosów może je przeciążyć – dlatego jeśli chcesz, możesz oczywiście sięgać po wybraną maskę, lecz rób to raz na tydzień lub dwa.

7. Białko – sekret zdrowych, mocnych włosów

Białko to podstawowy budulec włosa. To ono wpływa na jego strukturę. Zbyt mała ilość białka w diecie sprawia, że włosy staną się jeszcze bardziej osłabione. Dlatego koniecznie wprowadź do swojej diety pokarmy obfitujące w białko, a do pielęgnacji włosów stosuj naturalne odżywki z proteinami lub maskę z jajkiem kurzym. Czy wiesz, że wiele włosomaniaczek nakłada na włosy białkową odżywkę dla sportowców? Włosy stają się po niej mocniejsze i są bardziej odporne na uszkodzenia.

8. Olejuj włosy i masuj skórę głowy

Powiedzieliśmy już, że kluczem do wzmocnienia cienkich włosów są proteiny. Aby jednak pasma nie stały się przy tym zbyt sztywne, należy dostarczać im odpowiedniej dawki emolientów, które nie tylko dodatkowo odżywiają włosy, ale również dodadzą im elastyczności, sprężystości i blasku. Najlepszymi emolientami są naturalne olejki. Stosuje się je tak samo, jak maskę do włosów, nakładając wybrany olej na całej długości włosów i skórze głowy. Warto przy tym wykonać również masaż skalpu-to wzmacnia cebulki i sprawia, że włosy rosną mocniejsze.