Szybkie tempo życia, stres, brak aktywności fizycznej, konserwanty, toksyny, promieniowanie UV, niedosypianie… lista rzeczy, które pogarszają stan skóry i włosów jest o wiele więcej. Wszystkie one przyczyniają się do powstawania wolnych rodników, które źle wpływają na komórki naszego organizmu, zakłócając ich działanie. Dlatego potrzebujemy antyoksydantów — ekipy porządkowej, która wymiata wolne rodniki tlenowe z naszego organizmu, chroni przed stresem oksydacyjnym oraz pielęgnuje skórę. Dowiedz się, jakie antyoksydanty są ważne i czego szukać w kosmetykach. 

Czym są wolne rodniki tlenowe (oksydanty)

Oksydanty to szkodliwe cząsteczki, które łączą się ze zdrowymi komórkami w naszym ciele. Oksydanty mają wolny, niesparowany elektron, szukają cząstki, którą mogą do niego przyłączyć. Niestety wybór pada na te z naszego organizmu. Takie połączenie jest dla nas niekorzystne, ponieważ komórki naszego ciała zaczynają wykazywać patogenne działanie i funkcjonują nieprawidłowo. Oksydanty powstają w wyniku wielu wymienionych już czynników. Do tej grupy możemy też zaliczyć nieodpowiednią pielęgnację, zażywane lekarstwa czy kosmetyki pozbawione cennych składników pielęgnacyjnych (w tym antyoksydantów), za to o kontrowersyjnym składzie.

Jak chronić skórę przed stresem oksydacyjnym?

Atak wolnych rodników na komórki naszego organizmu nazywamy stresem oksydacyjnym. Efekty są bardzo niekorzystne: zmarszczki, przebarwienia, utrata gęstości skóry, zmiany skórne i stany zapalne to tylko część przypadłości. Wolne rodniki prowadza też do wielu schorzeń i poważnych chorób — mogą być przyczyną nowotworów. Doskonałym sposobem na wzmocnienie bariery ochronnej skóry oraz jej regenerację i neutralizację wolnych rodników jest stosowanie kosmetyków pełnych tzw. antyutleniaczy, czyli antyoksydantów, a także wzbogacanie diety o witaminy, czyli warzywa i owoce, które są ich cennym źródłem.

Czym są antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze w kosmetykach

Antyoksydanty to składniki roślinne, które nasilają produkcję kolagenu i elastyny i zapewniają komórkom skóry prawidłowe funkcjonowanie. To właśnie antyoksydanty wymiatają z naszego organizmu wolne rodniki tlenowe i neutralizują je, aby nie były szkodliwe. Ich rolą jest ochrona przed starzeniem i naprawa skóry. Antyoksydanty odbudowują uszkodzenia w skórze, a w efekcie sprawiają, ze cera jest młodzieńcza, elastyczna i zadbana. Ponadto antyoksydanty wzmacniają jej odporność na działanie czynników zewnętrznych.

Jakie antyoksydanty warto stosować w kosmetykach?

  • Witamina C — królowa wśród witamin i najważniejszy antyoksydant znany w kosmetologii! Silne działanie rewitalizujące sprawia, że witamina C nie ma sobie równych!  Rozjaśnia przebarwienia, stymuluje syntezę kolagenu i poprawia koloryt. Sprawia, że skóra jest zawsze wypoczęta i w idealnej kondycji.
  • Witamina E — równie ważny antyoksydant, określana jako „witamina młodości”. Poprawia strukturę lipidową skóry, spowalnia starzenie, zapewnia ochronę komórkom tłuszczowym skóry, regeneruje i nawilża. Idealny antyoksydant do pielęgnacji suchej skóry.
  • Koenzym Q10 – jeden z potwierdzonych naukowo składników o faktycznym działaniu odmładzającym!  Doskonale przenika w głąb skóry, nasila jej elastyczność i jędrność oraz ochroni ją przed fotostarzeniem.
  • Aloes — ma dziesiątki cennych związków wspierających młodość skóry. Bogactwo minerałów, witamin i soli mineralnych oraz kwasów organicznych, a także właściwości nawilżające i regenerujące sprawiają, ze aloes jest jednym z najpopularniejszych składników kosmetycznych. Możesz go stosować w postaci czystego żelu aloesowego, a na twarz aplikować serum z aloesem — idealnie działa w połączeniu z antyoksydacyjną białą herbatą, która obfituje w polifenole.

Dlaczego warto wybierać kosmetyki z antyoksydantami?

Oksydacja i wolne rodniki to problem, który dotyczy każdego z nas. Jeśli poważnie podchodzisz do pielęgnacji skóry i oczekujesz skutecznego działania i konkretnych efektów, wybieraj kosmetyki z antyoksydantami. Warto pamiętać, że działają one wielokierunkowo — nie tylko neutralizują działanie oksydantów, ale także doskonale pielęgnują i upiększają cerę.