Beauty blender to gąbka, która służy do aplikacji płynnych kosmetyków do makijażu, zwłaszcza podkładu. Jej kształt łzy umożliwia wygodne i równomierne rozprowadzenie kosmetyku na twarzy. Skąd się wziął beauty blender oraz jakie są jego właściwości, zastosowanie i rodzaje? Jak go używać, myć i rozpoznać oryginalny?

Beauty blender – co to jest i skąd się wziął?

Beauty blender wymyśliła i opatentowała hollywoodzka makijażystka Rea Ann w 2002 r. Różowa gąbka w kształcie łzy przeznaczona do aplikacji makijażu bardzo szybko stała się hitem. Stosują ją nie tylko słynni wizażyści, lecz także kobiety na całym świecie. Beauty blender można poznać po wyjątkowym kształcie łzy. Dzięki temu, że jest pozbawiona ostrych krawędzi, umożliwia równomierną aplikację makijażu. W efekcie nie powstają smugi, plamy ani zacieki, przebarwienia są mniej widoczne, a zmarszczki zniwelowane.

Beauty blender – właściwości i zastosowanie

Beauty blender to miękka i elastyczna gąbka pokryta licznymi porami. Dzięki strukturze przypominającej plaster miodu skutecznie zatrzymuje wodę. Jeżeli zostanie zamoczona przed użyciem, pochłania kosmetyk jedynie w minimalnym stopniu. Beauty blender nie zawiera lateksu oraz jest bezzapachowy i hipoalergiczny. Można go myć.

Pierwotnie beauty blender miał pełnić funkcję gąbki do nakładania podkładu. Z czasem jego zastosowanie zostało poszerzone o aplikację różu w kremie, korektora, a nawet kremu do twarzy.

Beauty blender – rodzaje

Klasyczny beauty blender mierzy 5,5 cm na 3,5 cm, waży 4 g i ma różowy kolor. Z czasem na rynku pojawiły się gąbeczki w wielu innych rozmiarach, kształtach, kolorach i zastosowaniach. Oto one:

  • Beauty blusher – mniejsza wersja beauty blendera przeznaczona do aplikacji różu w kremie lub pudru. Jej szary kolor ułatwia dobieranie i mieszanie odcieni.
  • Beauty blender micro i mini – miniaturowe wydania beauty blendera, które rozprowadzają kosmetyki z jeszcze większą precyzją, zwłaszcza w takich partiach twarzy jak kąciki oczu, powieki czy skrzydełka nosa. Umożliwiają dokładniejsze modelowanie i rozświetlanie konturów twarzy.
  • Biały beauty blender służy do nakładania bezbarwnych preparatów, takich jak krem i serum.
  • Czarny beauty blender został zaprojektowany do aplikacji samoopalacza.
  • Gąbka blotterazzi ma na celu zbieranie nadmiaru sebum. Odświeża makijaż i zarazem nie narusza go. Ma tę przewagę nad bibułkami matującymi, że przywiera do skóry całą swoją powierzchnią, dzięki czemu równomiernie zbiera sebum i nie ściera makijażu, podczas gdy te ostatnie zbierają je tylko z tych miejsc, do których są dociskane.

Beauty blender – jak go używać?

Aby użyć gąbki do makijażu, najpierw należy ją zamoczyć pod wodą, po czym dokładnie wycisnąć i odsączyć papierowym ręcznikiem. Teraz, kiedy beauty blender jest już gotowy do użycia, nakładamy na niego kosmetyk i dociskamy do wybranych partii twarzy. Zamiast przeciągać gąbkę po twarzy, wykonujemy ruchy podobne do stemplowania. Jej szeroka podstawa sprawdza się na większych powierzchniach, takich jak policzki i czoło, a za pomocą cienkiego końca wykonujemy makijaż w okolicach oczu i nosa.

Jak rozpoznać oryginalny beauty blender?

Ilekroć dany produkt staje się popularny, wzrasta liczba imitujących go podróbek. Tak było i w tym przypadku. Niestety, coraz trudniej rozpoznać oryginalny beauty blender, ponieważ na większości opakowań widnieje nieprawdziwa informacja o treści: „original beauty blender”. Chociaż wszędzie możemy trafić na podróbkę, większe ryzyko nabycia nieoryginalnego produktu wiąże się z zakupami na serwisach aukcyjnych. Naszą podejrzliwość powinien wzbudzić zwłaszcza taki beauty blender, który ma zaskakująco niską cenę, chociaż i to bywa mylące; producenci podnoszą ceny podróbek, aby nie zniechęcać potencjalnych klientów do ich zakupu.

Oryginalny beauty blender jest miększy, ma mniej porów niż podróbka oraz łatwiej chłonie wodę, a w efekcie zwiększa swój rozmiar i staje się bardziej sprężysty. Ponadto nie sposób go położyć w pozycji pionowej, czyli postawić.

Jak myć beauty blender?

Beauty blender należy myć przed każdym użyciem lub każdorazowo po aplikacji makijażu; producent gwarantuje, że dzięki temu produkt posłuży nam przez 3-4 miesiące. Beauty blender warto myć w dedykowanym mu mydle i specjalnym płynie, ale do tego celu można używać także zwykłego mydła. Następnie należy go odłożyć i pozwolić mu wyschnąć; miejsce powinno być przewiewne, oddalone od grzejnika oraz wolne od wilgoci i promieni słonecznych. Niedotrzymanie tych warunków negatywnie wpłynie na trwałość produktu.

Beauty blender z każdym użyciem traci swój intensywny kolor. Jest to naturalne zjawisko i nie podlega reklamacji.