Olejowanie włosów to bardzo popularny zabieg. Niestety nie każdemu wychodzi to na dobre i nie każdy musi się na tym znać. Jeżeli chcesz olejować włosy, to najpierw sprawdź, jak się do tego zabrać, jakich błędów nie popełniać i co może być powodem tego, że poprzednie zabiegi nie przyniosły ci żadnych efektów.

Masz przesuszone włosy

Na początek należy wiedzieć, że zadaniem oleju jest zatrzymanie we włosach nawilżenia. Ale jak to zrobić w przypadku włosów suchych? Wtedy sprawdzi się olejowanie na podkład, na przykład na żel aloesowy. Humektant zatrzyma wodę we wnętrzu pasemka, a olej będzie dla niego barierą. Po zaaplikowaniu tych dwóch produktów włosy można związać w warkocz i taką fryzurę pozostawić na kilka godzin lub na całą noc. Jeśli twoje włosy elektryzują i puszą się pod wpływem działanie aloesu, to zastąp go innym humektantem.

Nie wczesujesz oleju we włosy

Nawet jeśli olej jest nałożony na rozczesane włosy, to i tak do środka nie wchłonie się jego wystarczająca ilość. Z tego powodu o wiele lepsze jest wczesanie produktu w pasemka, zaczynając na długościach aż po same końce. Do zabiegu najlepiej jest użyć grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami i rozczesywać pasemka przez około 3 minuty.

Zbyt duża ilość produktów do stylizacji

Jeżeli często stylizujesz włosy i nie zmywasz dokładnie zastosowanych wcześniej produktów, to olejek nie będzie w stanie przeniknąć do wnętrza pasemek. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy ograniczyć liczbę używanych kosmetyków do stylizacji i bardzo dokładnie myć włosy za pomocą oczyszczających szamponów z SLS. Sprawdzi się także wyczesanie pozostałości po stylizatorach.

Olejek do włosów jest przeterminowany

Przeterminowany olejek może zaszkodzić twoim włosom i podrażnić skórę głowy. Popsuty produkt rozpoznasz po zmienionych: zapachu, kolorze i konsystencji. Jeżeli zauważyłaś, że kolor produktu i formuła są inne, a zapach jest nieprzyjemny, to nie stosuj takiego kosmetyku, lecz od razu go wyrzuć.

Brak systematyczności

Olejowanie włosów raz na jakiś czas nie przyniesie trwałych efektów. Aby pasemka były zdrowe i piękne, trzeba o nie dbać systematycznie. Najlepsze rezultaty da ci długa kuracja, z odpowiednio dobranymi produktami i przeprowadzona w możliwie jak najlepszy sposób. Warto ustalić sobie stałe terminy olejowania włosów i wpisać je w swój kalendarz pielęgnacji.

Źle dobrany olejek do włosów

To chyba najczęściej popełniany błąd, jaki może się pojawić w olejowaniu włosów. Dla przypomnienia olejek dobiera się do jednej z trzech porowatości włosów: niskiej, średniej i wysokiej. Do każdej z nich należy dopasować kosmetyk o właściwej wielkości cząsteczek i zawartości kwasów tłuszczowych omega.

Używasz oleju rafinowanego

Olej rafinowany jest oczyszczony z wszelkich cennych składników i poddawany obróbce w bardzo dużej temperaturze – dlatego nie jest w stanie ci pomóc. O wiele lepszym rozwiązaniem jest stosowanie olejków nierafinowanych, bogatych w witaminy, minerały i inne składniki aktywne. Poza tym taki produkt jest pozyskiwany w procesie tłoczenia na zimno, z zastosowaniem filtracji lub wirowania.