Przetłuszczające się włosy nie wyglądają estetycznie. Walka z łojotokiem bywa uciążliwa, a włosy szybko tracą lekkość, blask i ładny wygląd już kilka godzin po myciu. Są oklapnięte, posklejane w strąki, a dodatkowo problematyczne w stylizacji. Włosy, które nadmiernie się przetłuszczają, nie wyglądaj na zadbane. Mogą być tłuste u nasady, a suche i rozdwojone na końcach. Jak dbać o taki typ włosów?

To normalne, że skóra produkuje sebum. Jednak gdy skalp jest dotknięty przez nadmierny łojotok, włosy stają się tłuste, śliskie i pokryte nieestetycznym łojem. Sebum zabezpiecza skórę przed przesuszeniem i uszkodzeniami skóry głowy, jednak gdy produkcja jest nasilona, ma to niekorzystny wpływ zarówno na wygląd pasm, jak i skalp. Nadmierny łojotok zapycha ujścia mieszków włosowych, przyczyniając się do wypadania włosów.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Na przetłuszczające się włosy może wpływać wiele czynników. To między innymi:

– podłoże genetyczne,

– zmiany hormonalne, jak np. okres dojrzewania czy menopauza,

– nieodpowiednia dieta pełna węglowodanów,

– przewlekły stres,

– źle dobrana pielęgnacja włosów,

– nieodpowiednie mycie włosów,

– stosowanie zbyt silnych detergentów do mycia głowy (przesuszenie skalpu również sprzyja łojotokowi, ponieważ skóra chce się bronić).

Jak dbać o przetłuszczające się włosy?

Dzięki temu krótkiemu poradnikowi, dbanie o przetłuszczające się włosy będzie dla Ciebie łatwiejsze oraz załagodzisz problem nadmiernego wydzielania sebum.

1. Myj włosy każdego dnia. Używaj w tym celu produktów, które przeznaczone są do codziennej pielęgnacji. Zbyt silnie odtłuszczające substancje jedynie nasilają problem wydzielania się łoju.

2. Zaopatrz się w dwa szampony. Jeden z nich powinien być delikatny, natomiast drugi silniejszy, mocniej oczyszczający, którego użyjesz 1-2 razy w tygodniu.

3. Nie przesuszaj skóry głowy. Nieustannie dbaj o jej odpowiednie nawilżenie, a nie wysuszanie, ponieważ nawet tłuste włosy potrzebują wody.

4. Płucz włosy letnią wodą. Gorąca osłabia łuski włosowe i przyczynia się do nadprodukcji sebum. Woda nie powinna być ani zbyt gorąca, ani zbyt zimna, ponieważ skalp nie lubi skrajnych temperatur.

5. Nie dotykaj włosów dłońmi. Ciągłe przeczesywanie pasm palcami, dotykanie czy pocieranie dodatkowo uaktywnia pracę gruczołów łojowych, przez co produkcja sebum się nasila.

6. Nie susz włosów. Najlepiej pozostaw je do samodzielnego wyschnięcia, lecz jeżeli musisz, susz je wyłącznie chłodnym nawiewem i zaopatrz się w suszarkę z funkcją jonizacji powietrza.

7. Nie stosuj suchych szamponów lub ogranicz je do minimum. Mimo że w szybkim tempie poprawia wygląd włosów i je odświeża, to osadza się na skalpie, zapychając pory i przyczyniając się do szybszego przetłuszczania się włosów.

8. Rób peeling raz w tygodniu. Najlepiej sprawdzi się peeling trychologiczny, który odblokowuje mieszki włosowe i unosi włosy u nasady, dzięki czemu wolniej się przetłuszczają.