Pędzle do makijażu mogą być błogosławieństwem. O tym, jak doskonale działają i jakich efektów można się po nich spodziewać przekonała się niejedna kobieta, która miała okazje je wypróbować. Dobry pędzel do makijażu to jak profesjonalne narzędzie w rękach artysty. Warto więc wybierać je starannie i nie zadowalać się byle czym, a ponadto – trzeba odpowiednio się z nimi obchodzić. Jak kupić dobre pędzle? Jak o nie dbać i przechowywać?
Dlaczego dobry pędzel do makijażu jest drogi?
Rozbieżność cenowa między pędzlami do makijażu jest ogromna. Potrafią kosztować tyle, co paczka wacików lub tyle, co butelka prestiżowych perfum.
Okazuje się, że dobry pędzel niestety często kosztuje wiele. Wszystko dlatego, że jakość jego wykonania, użyte materiały i trwałość są również z najwyższej półki. Dobry pędzel można już jednak kupić wśród tych ze średniej półki cenowej. Dobre pędzelki są robione ręcznie (napełnianie skuwki włosiem również nie jest wówczas wykonywane maszynowo). Dzięki temu pędzel przez wiele lat zachowuje się bez zarzutu: nie gubi włosków ani nie rozcapierza się.
Czy warto kupować cały zestaw pędzli do makijażu?
Firmy kosmetyczne często oferują całe, elegancko wydane zestawy pędzli. Zestaw może zawierać kilka lub kilkanaście różnych pędzli. O ile nie jesteś jednak profesjonalną makijażystką – nie potrzebujesz aż tylu pędzelków, aby zapewnić sobie doskonały makijaż. Do jego wykonania potrzebujesz tak naprawdę tylko kilku, dobrze przemyślanych pędzli. Zamiast wybierać zatem zestaw kilkunastu pędzli – kup ich mniej, ale lepszej jakości.
Jak przechowywać pędzle do makijażu?
Pędzelki należy przechowywać w pozycji pionowej – najlepiej tak, by ich włosie nie stykało się ze sobą. Dobrym rozwiązaniem jest specjalne pudełko na pędzle, przypominające dużą tubę. Zamknięte w niej pędzle stawia się pionowo, a wieczko chroni je przed kurzem i zanieczyszczeniami. Dobrym rozwiązaniem jest po prostu kubek, ładna doniczka lub wazon.
Specjalne etui lub rozwijana sakwa jest z kolei idealna w podróż. Jeśli w Twojej łazience panuje duża wilgoć – lepiej nie trzymaj tam swoich pędzelków, ponieważ takie środowisko sprzyja namnażaniu się bakterii.
Jak i czym myć pędzle do makijażu?
Pędzle do makijażu powinno się czyścic dosyć często – te, które służą do nakładania gęstych i tłustych kosmetyków powinny być myte co drug dzień. Inne można myć raz w tygodniu. Pamiętaj, że oprócz kosmetyków gromadzą one zanieczyszczenia i sebum, które zbierają się na nich podczas kontaktu włosia ze skórą.
Pędzle można myć w letniej wodzie z dodatkiem naturalnego, hipoalergicznego mydła w płynie, lub sięgnąć po specjalny płyn do mycia pędzli. Dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnej, silikonowej tarki do mycia pędzli (tzw. brushegg). Dzięki niej umyjesz pędzelki nie odkształcając przy tym włosków.
Tłuste kosmetyki typu podkład, pomadka do ust, pomady do brwi lub cienie w płynie ciężko jest zmyć płynem klub delikatnym mydłem, dlatego zastosuj trick makijażystek: zanim zanurzysz włosie w mydle – nałóż na nie odrobinę naturalnego olejku i starannie czyść nim włoski. Okazuje się ze tłusty olej bardzo łatwo zmyje tłusty produkt z włosia.
Umyte pędzelki należy położyć w płaskiej pozycji, lecz tak, aby ich włosie nie stykało się z żadna powierzchnią. Dobrze nadaje się do tego brzeg szafki – susz pędzle tak, aby włoski wystawały poza jej krawędź. Dzięki temu schnąc zachowają swój naturalny kształt i nie odkształcą się.
Kiedy należy zmienić pędzle do makijażu?
Pędzle nie będą już nam służyły tak dobrze, jak na początku, jeśli zaczną się odginać i gubić włoski. Dlatego jeśli zauważysz, że Twój pędzel się rozcapierza, a podczas makijażu wypada z niego włosie – oznacza to, że nadszedł jego kres. Najlepiej wówczas zmienić pędzel, ponieważ stary pędzel nie zapewni już nam tak profesjonalnego efektu w makijażu, jak na początku.
Pamiętaj też, że jeśli wybierzesz nieco droższy pędzel – dłużej będziesz mogła z niego korzystać. Te tanie o wiele szybciej się zużywają i szybciej wypada im włosie. W kwestii pędzli cena przekłada się na jakość.
Dodaj komentarz