Pielęgnacja dłoni i stóp jest bardzo ważna dla wielu kobiet. Jednak zabiegi kosmetyczne, manicure i pedicure to niewielka część tego wszystkiego, co możesz zrobić, żeby pięknie wyglądały. Sprawdź, jak przygotować domowe SPA dla dłoni i stóp.

Domowe SPA dla dłoni i stóp – zalety

Domowa pielęgnacja dłoni i stóp niesie ze sobą wiele korzyści. Chodzi tu nie tylko o estetykę, lecz także o względy zdrowotne. Regularne dbanie o skórę, paznokcie i skórki wokół nich zapewnia ładny wygląd i zapobiega uszkodzeniom, przesuszeniu i pęknięciom naskórka.

SPA dla stóp

1. Kąpiel stóp

Zanim stopom zafundujesz kąpiel, zmyj lakier, spiłuj paznokcie i przytnij skórki. Następnie do miski wlej ciepłą wodę i dodaj olejek, sól lub ziołowy roztwór. Kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 15 minut. Ze względu na zastosowany składnik wyróżniamy kąpiele:

  • z solą – zmiękczają naskórek i mają działanie lecznicze, odświeżające i relaksujące;
  • z sodą – zmiękcza zgrubiałą skórę pięt, dezynfekuje i pomaga zwalczyć nadmierne pocenie;
  • ziołowe – hamują nadmierną potliwość, zapewniają ulgę, łagodzą ból stawów i mięśni oraz podrażnienia skóry;
  • odżywcze – działają antybakteryjnie, nawilżają, dostarczają skórze wielu cennych składników;
  • odświeżające – z dodatkiem cytryny rozjaśniają skórę i przebarwienia na paznokciach, nawilżają i zapewniają ulgę zmęczonym stopom;
  • nawilżające – z dodatkiem składników zapobiegających przesuszeniu skóry, pękaniu pięt i dla zapewnienia paznokciom naturalnego połysku.

2. Peeling stóp

Aby usunąć zgrubiały naskórek ze stóp, przygotuj peeling z soli lub cukru. Do wybranego przez ciebie produktu dodaj jogurt, kilka kropel olejku eterycznego, miód lub korzenne przyprawy. Całość dokładnie wymieszaj i wetrzyj w stopy. Dzięki peelingowi skóra stóp będzie gładka, zmiękczona i przygotowana do dalszych zabiegów. Pozostałości peelingu należy dokładnie spłukać, użyć nawilżającego kremu i założyć bawełniane skarpetki.

SPA dla dłoni

1. Kąpiel dłoni

Do kąpieli dłoni użyj ciepłej wody z dodatkiem cytryny, siemienia lnianego lub mleka. Pierwszy produkt rozjaśni przebarwienia na skórze i na paznokciach, dwa kolejne zapewnią dłoniom nawilżenie i ochronę przed przesuszeniem. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 minut, co bardzo dobrze przygotuje je do dalszej pielęgnacji.

2. Peeling dłoni

Złuszczenie martwych komórek naskórka i wygładzenie skóry za pomocą cukru, płatków owsianych, fusów lub soli do bardzo dobre posunięcie, jeśli chodzi o pielęgnację dłoni. Peeling ułatwi przenikanie przez skórę składników odżywczych zawartych w kremie lub maskach. Aby zapewnić dłoniom nawilżenie, do zabiegu warto wykorzystać miód, jogurt lub oliwę z oliwek.

3. Maseczki do dłoni

Te dla dłoni kupisz w drogerii lub zrobisz samodzielnie w domu. Maska z ziemniaków, mleka i żółtka odżywi i wygładzi skórę dłoni. Maseczka z jajek, miodu i masła zapewnia skórze ujędrnienie i dostarcza jej niezbędnych składników. Maska z oliwy natomiast ma właściwości nawilżające, wygładzające i odmładzające.