Każdy, kto boryka się z łupieżem, czyli chorobą owłosionej skóry głowy, wie, jak ciężko się go pozbyć. Często łupież nie jest naszym jedynym towarzyszem – w parze z nim idą dyskomfort i zawstydzenie. Jest to przeciwnik wyjątkowo trudny, warto więc używać domowych metod w jego zwalczaniu.

Łupieżowi często towarzyszy swędzenie skóry, a nawet łojotok. Aby z nim walczyć, często wykorzystuje się preparaty lecznicze, ale można wspomagać się domowymi metodami, opierającymi się na składnikach naturalnych.

Dlaczego łupież powstaje?

Przyczyną tej choroby jest drożdżopodobny grzyb Malassezia. Skąd się bierze? Czynników jest mnóstwo: życie w stresie, choroby psychiczne, hormony, a nawet niektóre leki. Zdarza się też, że doprowadzamy do tego sami, nie zdając sobie z tego sprawy. Złuszczanie się skóry jest naturalnym procesem, jednak gdy ta równowaga zostanie zaburzona, wtedy powstaje problem.

Używasz zbyt agresywnych środków do pielęgnacji włosów? Kiedy suszymy włosy zbyt intensywnie, narażamy je na częstą zmianę temperatur, nosimy nakrycia głowy, co zaburza to równowagę złuszczania się skóry, a to w konsekwencji doprowadza do powstawania łupieżu.

Silny stres oraz niewłaściwa dieta mają negatywny wpływ na naszą skórę, a to z kolei może być przyczyną powstawania łupieżu. Twoje włosy mają kontakt z chlorowaną wodą? Lepiej więcej do tego nie dopuszczaj, ponieważ ta woda podrażnia i wysusza skórę, co prowadzi do tego, że naskórek złuszcza się nadmiernie.

Rodzaje łupieżu

Istnieją cztery rodzaje łupieżu: suchy, tłusty, pstry i różowy GIberta. Dwa ostatnie nie występują na głowie.

Łupież suchy charakteryzuje się łuskami, które są małe i białe. Wyglądają jak proszek. Borykamy się wtedy z wysuszoną skórą. W najgorszym przypadku można zaobserwować liczne strupy, które przylegają do głowy. Jest to najlżejsza odmiana łupieżu.

Gdy mamy do czynienia z łupieżem tłustym, obserwujemy nadmierny łojotok, któremu towarzyszy stan zapalny, a także silne swędzenie. Pojawiają się także liczne strupy.

Łupież pstry występuje na tułowiu i objawia się ciemnożółtymi plamami, które powodują, że skóra jest przesuszona i swędząca. Jeżeli nie podejmiemy się leczenia, na naszym ciele mogą zostać przebarwienia.

Ostatni, łupież różowy Giberta, występuje na klatce piersiowej pod postacią różowej, okrągłej plamy. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z tą odmianą łupieżu? Plamka jest złuszczona na brzegach, a po jakimś czasie powstają kolejne. Pozytywną informacją jest to, że po dwóch miesiącach znikną samoistnie.

Jak leczyć łupież? 

Często okazuje się, że domowe sposoby są wbrew pozorom bardziej skuteczne niż najdroższe kosmetyki.

Szampony przeciwłupieżowe

Mają w swoim składzie składniki, które zmniejszają swędzenie skóry. Największą skuteczność będą miały stosowane 2-3 razy w tygodniu, NIE CZĘŚCIEJ! W pozostałe dni użyj szamponu nawilżającego.

Olej rycynowy

Na łupież suchy doskonale sprawdzą się wcierki z oleju rycynowego stosowane po umyciu skóry głowy. Olejek należy pozostawić na 30 minut, a potem umyć głowę. Czasem trzeba zrobić to kilkukrotnie, żeby dokładnie zmyć olejek, ponieważ może pozostawić tłusty nalot.

Ocet jabłkowy i woda

To świetne domowe sposoby na nadmierne łuszczenie się skóry. Ma lecznicze działanie oraz zapobiega rozwojowi grzybów. Dodatkowo dzięki nim nasze włosy zyskają blask. Najlepszy efekt przyniesie stosowanie roztworu po każdym myciu.

Sok z cytryny 

Wtarty w skórę głowy po umyciu przyniesie pożądany efekt. Pozostaw go na włosach przez 20 minut, a następnie spłucz. Jeżeli zastosujesz go przed 2-3 tygodnie, ukoi Twoją skórę. Warto jednak pamiętać, że jego działanie jest dość mocne, więc może nawet podrażniać. Należy wtedy zaprzestać stosowania.

Pokrzywa

Przygotuj napar z pokrzywy. Użyj do tego 3 łyżki suszu na litr wody. Zalej gorącą wodą, a kiedy ostygnie, przepłucz nim włosy. Sprawdzi się do tego także rumianek, nagietek, skrzyp polny.

Jogurt naturalny

Przygotuj maseczkę z jogurtu naturalnego, po umyciu nałóż ją na skórę głowy i pozostaw na godzinę. Włosy zawiń ręcznikiem. Taki sposób pozwoli, aby skóra odzyskała naturalne pH. Jogurt naturalny złagodzi także wszelkie podrażnienia.

Dlaczego łupież powraca?

Nigdy nie lekceważ walki z łupieżem, ponieważ problem zazwyczaj sam nie znika. Jeżeli podjąłeś się tego żmudnego wysiłku, może nie udało Ci się usunąć prawdziwej przyczyny. Szampony przeciwłupieżowe mają na celu zwalczanie objawów nadmiernego złuszczania się naskórka, a nie przyczyny.

Z pomocą przychodzą specjalistyczne szampony lecznicze, które działają przeciwgrzybiczo. Nie u każdego domowe sposoby się sprawdzają, dlatego też warto udać się do dermatologa, aby ustalił, jaką terapię powinniśmy stosować.

Czasem sami narażamy się na czynniki niesprzyjające. Nie wolno zapominać o podstawowych zasadach higieny. Należy też unikać sytuacji, w których wydzielanie się łoju jest większe, tj. dotyk, tarcie, nacisk, które pobudzają do pracy gruczoły.

Warto co jakiś czas zapobiegać rozwojowi grzybów i stosować przeciwłupieżowe szampony, nawet jeżeli nie jesteśmy dotknięci tym wstydliwym problemem.