Myślisz o pielęgnacji w stylu eko i duchu no waste? Wspaniale, najwyższa pora. To nie tylko zysk dla Twojej cery, ale i portfela. Dziś podpowiadamy, jak wprowadzić ekologiczną pielęgnację do swojej łazienki. Poznaj najlepsze eko-porady!

1. Przejrzyj kosmetyki

Zrób w swojej łazience porządek — sprawdź, czy wszystkie kosmetyki mają dobrą datę ważności, wyrzuć wszystkie produkty po dacie. Szczególnie dotyczy to kolorówki. Jeśli jakiś kosmetyk zmienił zapach lub konsystencję — wyrzuć go, nawet jeśli jego data jest jeszcze aktualna.

2. Wybieraj naturalne kosmetyki

Im bardziej naturalny skład, tym lepiej dla Twojej skóry. Pamiętaj, że to właśnie te kosmetyki są przyjazne nie tylko Tobie, ale także środowisku naturalnemu.

3. Unikaj oleju palmowego w kosmetykach

Nie tylko w kosmetykach, ale także w żywności. Co prawda jest on naturalnym składnikiem, ale niestety najczęściej pozyskuje się go w sposób kontrowersyjny, nieprzyjazny dla środowiska. Czy wiesz, ze dla oleju palmowego wycina się drzewa palmowe, które są domem dla orangutanów.

4. Unikaj parabenów i SLS-ów

Nie stosuj żeli pod prysznic i szamponów, które zawierają substancje typu SLS, SLES. Są to składniki, które być może tworzą przyjemną pianę podczas mycia, ale jednocześnie mogą bardzo podrażniać skórę, a przy tym zaburzają jej równowagę lipidową.

5. Czytaj składy kosmetyków

I unikaj tych, które zawierają w składzie syntetyki, liczne substancje zapachowe, pochodne ropy itd. Zwróć szczególną uwagę na składnik zwany Cocamide DEA. To bardzo toksyczny, niekorzystny dla skóry środek pianotwórczy, który może szkodzić zdrowiu!

6. Wypróbuj moc olejków eterycznych

Zamiast składników zapachowych syntetycznego pochodzenia postaw na moc olejków eterycznych. Nie tylko pięknie pachną, ale także są naturalne i mają szereg właściwości kosmetycznych, m.in działają antyseptycznie, antybakteryjnie, a wiele z nich działa w kosmetyku jak naturalny konserwant. Olejki eteryczne mają też silne działanie aromaterapeutyczne: poprawiają nastrój, koją nerwy, pomagają się wyciszyć.

7. Zwróć uwagę na certyfikaty

Istnieją międzynarodowe organizacje, które certyfikują naturalne kosmetyki. Warto im zaufać. Kosmetyk, który otrzymał taki certyfikat, spełnia bardzo wyśrubowane kryteria jakości. Jakie certyfikaty są najbardziej znane? To ECOCERT, BDiH, USDA Organic.

8. Pij wodę

To zawsze powtarzamy jak mantrę. Woda to najlepszy kosmetyk, nic się z nią nie może równać. Nawadniaj regularnie organizm, a skóra będzie zawsze jędrna i elastyczna. 1,5 litra wody dziennie to absolutne minimum.

9. Przerzuć się na kosmetyki w kostce

Pewnie słyszałaś już o kosmetykach w kostce? Nie chodzi nam o zwykłe mydło. Obecnie panuje trend na szampon do włosów w kostce, odzywkę i balsam w kostce. Szampony do włosów są często multifunkcyjne: możesz nimi umyć całe ciało, a nawet twarz. Taki szampon jest niezwykle wydajny — wystarczy na dłużej, niż butelka tradycyjnego szamponu. Ponadto nie zawiera wody, więc używając go, możesz zaoszczędzić kilkanaście litrów ody w ciągu roku na samym szamponie. Jego mały rozmiar sprawia też, ze można ich przewieźć więcej w jednym transporcie, co ogranicz zużycie paliwa i emisję CO2, a ponadto… zajmuje mało miejsca w bagażu i oczywiście wspaniale pielęgnuje! Oprócz szamponu, odzywki i balsamu istnieją też dezodoranty w kostce lub kremie. Ich skład jest często bezpieczniejszy niż tradycyjnych antyperspirantów, a  zapewniają równie dobrą ochronę przed potem i nieprzyjemnym zapachem.