Najpiękniejszy makijaż to ten dopasowany perfekcyjnie do nas. I nie chodzi tylko o rzecz gustu, ale o dobranie kolorów tak, aby współgrały z naszą karnacją, oczami i odcieniem włosów. Jak malować się zgodnie z etnicznym typem urody?

Wiele jest poradników, w których poleca się dobieranie makijażu do koloru tęczówki. W innych zaleca się, aby kolory cieni do powiek współgrały z włosami. Można też dopasować swój makijaż do jednego z czterech tradycyjnych typów urody – wiosny, lata, jesieni lub zimy. A czy nie lepiej sugerować się etnicznym typem urody i tworzyć makijaż w kolorach, które pasują do całości?

SŁOWIAŃSKI TYP URODY

Kobiety o słowiańskim typie urody najczęściej mają jasną, kremową cerę z delikatnie zaróżowionymi policzkami. Oczy mogą mieć kolor niebieski lub brązowy. Natomiast włosy zawsze są w jasnym odcieniu blondu ze złotymi refleksami.

Jaki makijaż dla słowiańskiego typu urody?

Paleta kolorów idealna dla kobiet o słowiańskim typie urody to przede wszystkim pastele, ale również beże, ciepłe brązy i cieliste koloru. W przypadku błękitnych oczu pasować będą też intensywne odcienie niebieskiego.

EUROPEJSKI TYP URODY

To tzw. Królewna Śnieżka, czyli osoba o porcelanowej, bladej cerze (czasami lekko zaróżowionej, z brunatnymi piegami) i bardzo ciemnych włosach. Do tego oczy w intensywnym brązie, zieleni lub błękicie.

Jaki makijaż dla europejskiego typu urody?

Najlepszy dla europejskiego typu urody będzie makijaż bajkowy, czyli w bardzo jasnych, subtelnych kolorach. Choć pasować będą także kosmetyki w szarościach i czerni, a także soczystych fioletach, czerwieniach i różach. To jeden z bardziej uniwersalnych typów urody, więc dobrze poczuje się także w chłodnym makijażu w zieleni lub odcieniach niebieskiego.

ŚRODKOWOEUROPEJSKI TYP URODY

To kolejny typ urody, w którym mamy jasną, dość wrażliwą i skłonną do opalenizny cerę. Włosy w szaro-brązowym, mysim odcieniu blondu. Szatynki o takiej urodzie mogą mieć oczy brązowe lub niebieskie.

Jaki makijaż dla środkowoeuropejskiego typu urody?

W przypadku środkowoeuropejskiego typu urody odpowiednie będą dwie palety kosmetyków do makijażu. Przy ciemnych oczach świetnie sprawdzą się kolory ziemi: brązy, beże, zielenie, ale również róż, fiolet i czerwień. Przy jasnym oczach lepiej pójść w stronę chłodniejszych kolorów z domieszką szarości, a także biel.

NORDYCKI TYP URODY

Kobiety o typie urody nordyckim mają z reguły delikatną i dość jasną karnację, którą dopełniają również jasnego włosy w stonowanym, chłodnym blondzie. Ich oczy są jasnoniebieskie, czasami wpadające w szarość.

Jaki makijaż dla nordyckiego typu urody?

Idealne dla tak subtelnej urody są wszystkie odcienie pastelowe (zwłaszcza pastelowe zielenie, róże i żółcie), ale także delikatny błękit i szarość. Żadnych ciepłych i intensywnych kolorów.

CELTYCKI TYP URODY

Zapewne masz celtycki typ urody, jeśli twoja cera jest alabastrowa, a włosy rude lub kasztanowe. Naturalne dla tego typu urody są piegi i ciepłe, ogniste odcienie włosów. Za to tęczówka może mieć każdy kolor.

Jaki makijaż dla celtyckiego typu urody?

Dla rudzielców o celtyckim typie urody idealne kolory to przede wszystkim naturalne brązy oraz khaki, ale również rdzawe, ceglaste i pomidorowe odcienie czerwieni. Do tego oczywiście zieleń lub kolor oliwkowy, a także turkus.

POŁUDNIOWY TYP URODY

Południowym typem urody mogą pochwalić się kobiety o ciemniejszej, ciepłej karnacji, w karmelowym lub orzechowym odcieniu. Najczęściej mają całkowicie czarne lub ciemnobrązowe włosy, a także brązowe lub zielone oczy.

Jaki makijaż dla południowego typu urody?

Idealna paleta barw dla kobiet o południowym typie urody to połączenie dwóch zestawów kolorów. Z jednej strony ziemiste i naturalne kolory, typu brązy, beże i zielenie. Z drugiej bardziej intensywne i ogniste barwy: pomarańcz, fiolet, róż.

AZJATYCKI TYP URODY

Charakterystyczne dla kobiet zamieszkujących kraje azjatyckie są kruczoczarne włosy (czasami w bardzo ciemnym odcieniu brązu), a także śniada, delikatnie oliwkowa cera. Do tego brązowe lub zielone oczy.

Jaki makijaż dla azjatyckiego typu urody?

Paleta barw, która będzie świetnie współgrała z azjatyckim typem urody, to paleta żywych kolorów: turkusów, żółci, pomarańczów, fioletów, a nawet różów. Sprawdzą się makijaże tropikalne, wakacyjne. Unikać należy mdłych, szarych i neutralnych kolorów. Oko powinno być wyraziście podkreślone.