Czy wiesz, że możesz urządzić sobie studio fryzjerskie w swoim domu? Wybierz farbę do włosów, przygotuj stanowisko pracy i działaj! Jeżeli uważasz, że nie czujesz się na siłach, to najpierw sprawdź, jakimi zasadami kierować się podczas koloryzacji.
1. Dobierz kolor farby do karnacji i naturalnego koloru włosów
Farba do włosów, którą będziesz stosowała, powinna być o dwa lub trzy tony jaśniejsza lub ciemniejsza od naturalnego koloru twoich włosów. To zapewni ci naturalny efekt i sprawi, że nowy odcień pasemek będzie pasował do karnacji i koloru tęczówki. Jeżeli masz jasną porcelanową cerę, to powinnaś wybrać chłodne odcienie farb (popielaty i platynowy blond), mahoń, czerń z nutą fioletu. Jeśli masz cerę o ciepłym kolorycie, kremowo-beżową lub brzoskwiniową, to najlepsze dla ciebie będą farby z ciepłej gamy (złocisty blond oraz miodowy, miedziany lub złocisty brąz). Nie używaj produktów podkreślających niedoskonałości cery (czerwienie nie są polecane osobom z cerą naczynkową, a ciepły piaskowy blond – osobom o szarej skórze).
2. Wybierz rodzaj farby ze względu na jej formułę
Formuła preparatu decyduje o trwałości koloru. Jeżeli chcesz na chwilę zafarbować włosy, użyj szamponetki. Produkt nie zawiera amoniaku, więc pigmenty nie przedostają się do wnętrza pasemek. Po sześciu myciach kolor spłukuje się. Trwalsze są szampony i kremy koloryzujące – pozostają na włosach nawet do dwóch miesięcy. Takimi produktami można przycienić lub rozjaśnić włosy, a także przykryć siwe pasemka. Najbardziej trwałe efekty zapewniają tradycyjne farby. Zawierają amoniak, który odchyla łuski włosa i umożliwia przedostanie się pigmentu do wnętrza pasemek.
3. Przygotuj włosy do koloryzacji
Jeżeli twoje włosy są zniszczone, to przed zabiegiem koloryzacji zadbaj o ich regenerację. W przeciwnym wypadku farba nie wniknie równomiernie w pasemka. Należy wygładzić, nawilżyć i wzmocnić strukturę włosów. Do koloryzacji wybierz szampon, krem lub szamponetkę, które mają łagodne działanie i nie zawierają szkodliwego amoniaku. Pamiętaj też, żeby nie myć głowy bezpośrednio przed farbowaniem. Na włosach powinno znajdować się sebum, które zabezpieczy włosy przed działaniem składników farby.
4. Zrób próbę uczuleniową
Należy sprawdzić, czy dany produkt do koloryzacji może wywołać podrażnienia. Zrób próbę uczuleniową nawet wtedy, gdy używasz danego kosmetyku od bardzo dawna. Nałóż niewielką ilość farby na taki fragment skóry, który przez większą część dnia pozostaje pod ubraniem. Jeżeli po 48 godzinach nie wystąpią żadne reakcje alergiczne, możesz zastosować farbę. W przeciwnym wypadku nie poddawaj włosy koloryzacji.
5. Mieszaj kolory z głową
Farby do włosów można mieszać w dowolny sposób. Pamiętaj tylko, że muszą być tego samego producenta i mieć taką samą tonację. W ten sposób możesz połączyć nawet trzy kosmetyki. Dla kogoś początkującego jest to jednak trudne zadanie. Dlatego najlepiej i najbezpieczniej jest skorzystać z gotowych produktów, które zostały profesjonalnie wymieszane i przygotowane do aplikacji.
6. Wykorzystaj całą farbę zaraz po wymieszaniu
Farbę należy zaaplikować zaraz po wymieszaniu, by nie dopuścić do utraty właściwości produktu. Otworzone opakowanie farby lub wymieszany produkt i pozostawiony bez żadnego zabezpieczenia bardzo szybko się psuje i traci swoje działanie. Co gorsza może podrażnić skórę głowy i źle wpłynąć na włosy. Jeżeli w opakowaniu pozostało trochę produktu, to nie zostawiaj go do następnego farbowania, lecz go wyrzuć.
7. Panuj nad procesem koloryzacji
Nie przegrzewaj włosów pokrytych farbą i pilnuj czasu podczas zabiegu. Założenie foliowego czepka, okręcenie głowy w ręcznik lub zawinięcie pasemek w folię aluminiową uniemożliwia utlenianie się farby, a to konieczna reakcja, która jest potrzebna do tego, żeby uzyskać optymalny efekt. Równie ważny jest czas koloryzacji. Farbę na głowie powinnaś trzymać tak długo, jak zaleca producent. W przeciwnym wypadku możesz podrażnić skórę głowy lub uzyskać zbyt jasny odcień włosów.
8. Pielęgnacja po koloryzacji
Po koloryzacji nałóż odpowiednią odżywkę, która domknie łuski włosowe, wygładzi i nabłyszczy pasemka oraz podkreśli nowy kolor. Bardzo ważna jest pielęgnacja włosów pomiędzy farbowaniami. Do przedłużenia efektów farbowania należy używać odpowiednich kosmetyków. Powinny być dobrane do rodzaju pasemek i skóry głowy. Nie zaleca się stosowania szamponów przeciwłupieżowych nie częściej niż raz w tygodniu. Nie służą one bowiem pofarbowanym włosom – wypłukują pigment. W pielęgnacji włosów farbowanych istotną rolę odgrywa także regeneracja. Pomogą ci w tym kosmetyki z zawartością gliceryny, panthenolu, witaminy E, olejków i roślinnych ekstraktów.
9. Jak farbować siwe włosy?
Siwe włosy są pozbawione naturalnego barwika, ale ich wierzchnia warstwa keratynowa jest grubsza – pigmentom jest trudniej przez nią przeniknąć. Dlatego domowa koloryzacja może nie przynieść oczekiwanych korzyści. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie ufarbowanie włosów w salonie fryzjerskim. Podczas zabiegu fryzjer wykorzysta produkt z dużą zawartością amoniaku i wody utlenionej. Użycie takiej farby w domu przez osobę o niedostatecznych umiejętnościach mogłoby się skończyć bardzo źle. Lepiej koloryzację powierzyć specjaliście.
Dodaj komentarz