Glicerynę stosuje się zazwyczaj w medycynie, jednak swoje miejsce odnalazła także w kosmetykach. Sprawdź, w jaki sposób wpływa na twoją skórę i co dzięki niej możesz zyskać. Zobacz, jak używać gliceryny w codziennym życiu.

Co to jest gliceryna?

Gliceryna (glicerol) to organiczny związek chemiczny należący do alkoholi cukrowych. W normalnych warunkach gliceryna ma postać cieczy, jest bezbarwna, bezwonna i bardzo tłusta. Wyróżnia się dwa rodzaje tej substancji:

  • naturalną – jej źródłem są tłuszcze roślinne i zwierzęce, można znaleźć ją w niektórych warzywach i owocach;
  • syntetyczna – otrzymuje się ją z propylenu.

Jakie właściwości ma gliceryna?

Glicerynę stosuje się do produkcji kosmetyków. Ma właściwości higroskopijne – dobrze pochłania wodę, dzięki czemu dobrze sprawdza się jako składnik kremów i pomadek. Chroni kosmetyki przed wysuszeniem i krystalizacją oraz pomaga w łączeniu składników tłustych z wodnymi. Poza tym gliceryna łatwo przenika do głębszych warstw skóry i zapewnia jej pielęgnację od środka.

Jak stosować glicerynę?

Ze względu na właściwości nawilżające, natłuszczające i regenerujące gliceryna ma zastosowanie głównie w kosmetyce. Wykorzystuje się ją do produkcji:

  • kremów do ciała i twarzy – gliceryna wiąże wodę w naskórku, korzystnie wpływa na nawilżenie skóry, wygładza i uelastycznia ją;
  • kremów do rąk i stóp – zmiękcza zrogowaciały naskórek, łagodzi podrażnienia;
  • kosmetyków do włosów – wzmacnia, dba o końcówki włosów, nabłyszcza;
  • kremów do cery dojrzałej – ujędrnia skórę dojrzałą, wygładza zmarszczki, przyspiesza regenerację;
  • kremów ochronnych na zimę – chroni skórę przed czynnikami atmosferycznymi;
  • wielu innych kosmetyków: mydeł, past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej, żeli pod prysznic i balsamów do ciała.

Domowe zastosowanie gliceryny

Glicerynę możesz dodać do swoich kosmetyków poprawiając ich działanie. Możesz połączyć ją z maską lub odżywką do włosów lub z olejkiem rycynowym do pielęgnacji rzęs. Glicerynę można także bezpośrednio nakładać na twarz, która stanie się dogłębnie nawilżona.