Czy słyszałaś już o hydrolatach do twarzy? Zapewne nazwa nie jest Ci obca… jeśli jednak nie do końca wiesz, czym są hydrolaty i dlaczego deklasują tradycyjne toniki, a także dlaczego są one nieodzowną pielęgnacją głównie (choć nie tylko) latem, – zapraszamy do lektury.
Czym są hydrolaty?
Hydrolaty to nic innego jak naturalne wody, które powstają w procesie destylacji roślin za pomocą pary. Dzięki hydrolizie zachowane są wszelkie cenne składniki, które zawiera destylowana roślinka. Czyli mówiąc najprościej – hydrolat to doskonały tonik, pochodzący niejako wprost od matki natury. Naturalny, bez kosnerwantóœ, syntetyków, parabenów i wszelkiego rodzaju komedogennych substancji, które mogą być w “niezgodzie” z naszą cerą. Hydrolaty są znane z tego, że przynoszą w krótkim czasie doskonałe rezultaty na skórze.
Rodzaje i właściwości hydrolatów
Hydrolat lawendowy
idealny dla każdego rodzaju cery. Działa antyseptycznie, łagodząco, antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Bardzo ceniony za to, że pobudza regenerację skóry, łagodzi obrzęki i ma właściwości wygładzające skórę. Odżywia cerę, a efektem systematycznego stosowania hydrolatu z lawendy jest to, że zyskuje ona zdrowy, ładny koloryt i staje się lepiej ukrwiona.
Hydrolat różany
Doskonały do skóry dojrzałej i niedoskonałej: może być używany przez osoby z cerą problematyczną, czyli tłustą, trądzikową, wrażliwą, naczynkową i nawet suchą. Hydrolat różany delikatnie nawilża i ściąga skórę oraz uelastycznia ją i wygładza. Jest ceniony za swoje działanie antyseptyczne i przeciwzapalne, a dodatkowo przyspiesza gojenie się ran i poparzeń. Hydrolat różany wzmacnia też naczynia krwionośne i redukuje zaczerwienienia.
Hydrolat oczarowy
Jeden z doskonalszych do stosowania przy cerze trądzikowej, tłustej, dojrzałej, podrażnionej, zaczerwienionej. Hydrolat ma silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Działa ściągająco i antybakteryjnie, a dodatkowo – skutecznie zmniejsza zaczerwienienia i zwęża naczynka. Hydrolat oczarowy łagodzi podrażnienia, przyspiesza regenerację skóry, zwalcza opuchliznę i reguluje wydzielanie sebum – działa jak doskonały tonik matujący skórę.
Hydrolat z kwiatu lipy
Bardzo dobry w pielęgnacji skóry wrażliwej, atopowej, alergicznej, a także naczynkowej i bardzo suchej. Doskonale łagodzi podrażnienia, a także zapobiega stanom zapalnym i zmniejsza zaczerwienienie skóry. Może być również stosowany na skórę po opalaniu, depilacji i goleniu, ponieważ zmniejsza obrzęki i przyspiesza gojenie się ran oraz innych zmian skórnych. Łagodzi swędzenie skóry, np. po ugryzieniach komarów.
Jak stosować hydrolaty?
Hydrolaty stosuje się … szybko. Są one niezwykle wygodne w użyciu: wystarczy je rozpylić na oczyszczonej już twarzy, ciele lub dekoldzie. Hydrolat nie musi całkiem wchłonąć się w skórę, aby nałożyć na nią krem. Można go używać wielokrotnie w ciągu dnia – kiedy tylko poczujesz, że skóra wymaga nawilżenia czy odżywienia.
Hydrolaty mają jeszcze jedną zaletę: możesz ich używać nie tylko do tonizowania skóry po demakijażu i oczyszczeniu, ale również stosować jako składnik kosmetyczny, np. jako dodatek do maseczek z glinki, pod ulubiony olejek lub do specjalnych okładów leczniczych.
Hydrolaty – czy tylko do twarzy?
Oczywiście, że nie. Hydrolaty to uniwersalne i wielofunkcyjne kosmetyki, które można stosować w pielęgnacji całego ciała, włosów, skóry. Wzmacniają cebulki włosów, zapobiegają ich wypadaniu i chronią je przed zniszczeniem. Hydrolat lawendowy można np. stosować jako płyn łagodzący skórę po opalaniu, depilacji lub goleniu.
Dodaj komentarz