Ciąża to czas, w którym kobiety bardziej niż dotychczas dbają o swoje zdrowie. Niestety, to nie takie proste, ponieważ podczas ciąży skóra staje się wrażliwsza i bardziej kapryśna. Nawet panie, które przedtem nie miały problemów z cerą, w ciąży mogą skarżyć się na alergie skórne i wypryski. To samo dotyczy kosmetyków do makijażu, które przed ciążą nie wywoływały żadnych dolegliwości, a w ciąży są odpowiedzialne za swędzenie oczu, zaczerwienie i przebarwienia. Wobec tego jak być piękną w ciąży? Czy w ciąży można się malować? Jeżeli tak, jakie kosmetyki do makijażu mogą być stosowane w ciąży? Jakie składniki kosmetyków do makijażu mogą podrażniać skórę w ciąży i jakich składników kosmetyków do makijażu należy bezwzględnie unikać? Jak zamaskować przebarwienia i trądzik w ciąży? Jak optycznie wyszczuplić owal twarzy i wykonać makijaż skóry podrażnionej w ciąży?

Czy w ciąży można się malować?

Na szczęście, czasy, kiedy kobiety w ciąży nie malowały się i nie chodziły do fryzjera, dawno minęły. Dziś kobieta, która spodziewa się dziecka, może się malować, ale w granicach rozsądku. Co je wyznacza? Hormony. To z ich powodu skóra jest wrażliwsza na składniki kosmetyków, dlatego na każdy preparat do makijażu skóra może reagować inaczej niż dotychczas. Zdarzają się alergie, podrażnienia i przebarwienia.

Kosmetyki do makijażu w ciąży

Kosmetyki należy dobierać do rodzaju i potrzeb skóry. Jej potrzeby zmieniają się w okresie ciąży. Z tego powodu przed zakupem każdego kosmetyku warto wypróbować tester, bo tylko w ten sposób można sprawdzić, czy podkład, tusz do rzęs i inny kosmetyk do makijażu będzie odpowiedni. Jednocześnie nie ma sensu robić dużych zapasów, bo po porodzie, gdy burza hormonalna ucichnie, cera wróci do stanu sprzed ciąży.

Jakie składniki kosmetyków do makijażu mogą podrażniać skórę w ciąży?

Kobiety w ciąży powinny uważać na wyciągi i ekstrakty roślinne. Chociaż są to substancje bogate w witaminy i mikroelementy, które z oczywistych względów mają dobry wpływ na cerę, w ciąży mogą silnie uczulać. Ponadto nie zaleca się stosowania kosmetyków zawierających składniki zapachowe, na przykład perfumowanych podkładów.

Kobiety w ciąży powinny zaopatrywać się wyłącznie w kosmetyki opisane jako „hipoalergiczne”, ponieważ są wolne lub prawie wolne od substancji podnoszących ryzyko wystąpienia alergii.

Jakich składników kosmetyków do makijażu należy unikać?

Nie należy stosować podkładów wygładzających zmarszczki, które działają na głębsze warstwy skóry. Tak opisane kosmetyki zawierają retinol, czyli pochodną witaminy A, który złuszcza powierzchniowe warstwy naskórka. W konsekwencji u kobiet w ciąży może dojść do powstania trudnych do usunięcia ciemnych plam pigmentacyjnych. Podobnie działa witamina C, coraz częściej dodawana do kosmetyków do makijażu.

Jak zamaskować przebarwienia i trądzik w ciąży?

W celu zamaskowania drobnych wyprysków najlepiej sprawdzą się klasyczne korektory w sztyfcie. Są najbardziej skondensowane, dlatego już niewielka ilość produktu wywoła pożądany skutek. Nie musi to być korektor antybakteryjny, ponieważ w ciąży krostki mają podłoże nie bakteryjne, lecz hormonalne.

Aby zatuszować większe powierzchnie skóry, czyli zmiany takie jak przebarwienia lub rozszerzone naczynka, należy sięgnąć po silnie kryjący podkład. Taki preparat ma lżejszą konsystencję i łatwiej rozprowadzić go po większej powierzchni bez efektu maski. Aplikacja korektora to zawsze pierwsza faza makijażu. Z kolei po nałożeniu podkładu należy dokładnie przyjrzeć się sobie w lustrze i ocenić, czy na skórze pozostały miejsca, które wymagają dodatkowego kamuflażu. Jeżeli tak, korektor można zaaplikować na podkład i delikatnie go rozetrzeć. Podkład dla przyszłej mamy powinien mieć filtr UV co najmniej SPF 15.

Jak optycznie wyszczuplić owal twarzy w ciąży?

W tej roli sprawdzi się puder brązujący, który aplikujemy w ostatniej fazie makijażu, już po nałożeniu klasycznego pudru matującego. Puder brązujący lekko przyciemni boki twarzy i skronie oraz zaznaczy kości policzkowe tuż poniżej ich naturalnej wypukłości. Ruch pędzla powinien być delikatny, a ilość kosmetyku – rozsądna; w przeciwnym razie uzyskamy groteskowy efekt. Jeżeli zastosujemy puder brązujący umiejętnie, widocznie wyszczuplimy twarz.

Makijaż skóry podrażnionej w ciąży

W przypadku gdy nasza cera nie toleruje żadnego podkładu, warto użyć samego pudru lub pudru brązującego. Jeżeli problemem jest maskara, zamiast tuszować rzęs, wystarczy mocniej zaznaczyć kontur oka kredką – dzięki temu nikt nie zauważy, że rzęsy nie są pomalowane.

Warto mieć na uwadze, że jeżeli używamy niewielu kosmetyków, te, które stosujemy, powinny mieć intensywny kolor. Wystarczy, że podkreślimy oko konturówką, a usta – pomadką w głębokim odcieniu, a twarz będzie wyglądała jak w pełnym makijażu.