Ciąża to dobry czas dla włosów: mniej wypadają i stają się gęstsze. To zasługa podwyższonego poziomu estrogenów, które pobudzają do pracy więcej mieszków włosowych. Z drugiej strony zdarza się, że włosy przyszłych mam są matowe. Jak o nie dbać? Czy w ciąży można zdecydować się na popularne zabiegi fryzjerskie, takie jak prostowanie lub farbowanie włosów? Jak pozbyć się łupieżu w ciąży?
Jak dbać o matowe włosy w ciąży?
Matowość włosów jest konsekwencją ich zniszczenia lub przesuszenia. Łuski włosów są rozchylone, dlatego nierówno odbijają światło. Aby poprawić ich kondycję, warto nałożyć na włosy maseczkę wzmacniającą i wygładzającą, która doda im blasku. Najlepiej aplikować ją 2-3 razy w tygodniu na świeżo umyte, jeszcze wilgotne włosy. Dobrym pomysłem będzie owinięcie głowy ciepłym ręcznikiem, ponieważ w wysokiej temperaturze substancje odżywcze szybciej wnikają w głąb włosa. Gotowe maseczki są do kupienia w profesjonalnych sklepach lub salonach fryzjerskich. Z kolei do fryzjera warto się zgłosić w celu podcięcia rozdwojonych końcówek lub poddania się zabiegom odżywiającym włosy. Należy go uprzedzić o swoim stanie, aby dać mu czas na dobranie bezpiecznych zabiegów i preparatów.
Zabiegi fryzjerskie w ciąży
Prostowanie włosów w ciąży
W zasadzie nie ma przeciwwskazań do prostowania włosów u fryzjera, to znaczy keratynowego prostowania włosów, w ciąży. Niestety, w praktyce może się zdarzyć, że środki stosowane podczas takiego zabiegu podrażnią skórę głowy. Drażniący może być także ich zapach. Każda przyszła mama, która zdecyduje się na keratynowe prostowanie włosów, musi poinformować fryzjera o swoim stanie i poprosić go o przeprowadzenie próby uczuleniowej. Z kolei całkowicie bezpieczna dla ciąży jest prostownica, z tym że zbyt często stosowana wysusza włosy.
Farbowanie włosów w ciąży
Do takiego zabiegu nie ma żadnych przeciwwskazań. Wbrew powszechnemu przekonaniu składniki zawarte w farbach nie przenikają do krwiobiegu, więc nie szkodzą ani mamie, ani dziecku. Mimo to należy mieć na uwadze, że w ciąży skóra robi się wrażliwsza i składniki farb do włosów mogą ją podrażniać. Z tego powodu warto używać łagodnych preparatów do koloryzacji, które nie zawierają amoniaku i nie wydzielają zbyt intensywnego zapachu.
Fryzjer, który będzie wykonywał koloryzację, powinien przeprowadzić próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry. Częstą praktyką jest wykonywanie takiej próby dzień przed zabiegiem ‒ to wystarczy, aby określić ewentualne zagrożenie. Należy zwrócić uwagę, czy w salonie fryzjerskim jest odpowiednia wentylacja, i poprosić o miejsce przy oknie. Zapachy i opary farb oraz wody utlenionej są trudne do wytrzymania.
Jak pozbyć się łupieżu w ciąży?
Łupież u kobiet w ciąży jest często konsekwencją łojotokowego zapalenia skóry. Zaawansowany łupież wymaga interwencji dermatologa, który oceni, czy jest to łupież suchy, czy tłusty, i zaleci bezpieczne leczenie. Jeżeli pojawia się od czasu do czasu, wystarczy kupić w aptece szampon przeciwłupieżowy i stosować go zgodnie z zaleceniem producenta.
Dodaj komentarz