Dłonie to wizytówka każdej kobiety. Stopy nie, ale miło je mieć zadbane, prawda? Zarówno dłonie, jak i stopy trudno utrzymać w dobrym stanie, ponieważ te pierwsze służą nam do wykonywania wszystkich czynności, także tych z użyciem wody i środków chemicznych, a stopy są przez kilka godzin dziennie tłamszone w ciężkich butach oraz narażone na otarcia i odciski. Każda kobieta marzy o pięknych dłoniach i stopach bez wychodzenia z domu, ale czy to możliwe? Otrzyjcie łzy: oczywiście, że tak! Oto jak powinna wyglądać domowa pielęgnacja dłoni i stóp.

Domowa pielęgnacja dłoni

Kąpiel dłoni

Ten zabieg nawilży skórę dłoni i poprawi jej napięcie. Wybór kąpieli dłoni jest ogromny, ale do szczególnie polecanych należy kąpiel cytrynowa, z siemieniem lnianym i z mlekiem.

Aby przygotować tę pierwszą, należy dodać do ciepłej wody świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Ten dodatek zniweluje przebarwienia na skórze dłoni i zapewni jej lepsze napięcie. Do kąpieli z siemieniem lnianym potrzeba dwóch łyżek siemienia lnianego i litra wody. Po ugotowaniu siemienia odstawiamy napar, aby wystygł, a gdy to nastąpi, zanurzamy w nim dłonie na 20 minut. Taka kąpiel poprawi kondycję dłoni suchych i zniszczonych. Z kolei aby zafundować sobie kąpiel z mlekiem, wystarczy wymieszać filiżankę ciepłego napoju z taką samą ilością naparu z rumianku. Kąpiel z mlekiem nawilży i odżywi skórę.

Peeling dłoni

Po kąpieli warto przejść do peelingu, który złuszczy martwe komórki naskórka i przygotuje skórę do kolejnego zabiegu. Aby go wykonać, należy wymieszać dowolny produkt o działaniu ściernym z oliwą z oliwek. W roli tego pierwszego sprawdzą się płatki owsiane, fusy z kawy, cukier lub sól. Recepturę domowego peelingu warto wzbogacić jeszcze o sok z cytryny (rozjaśni skórę) i miodu (złagodzi podrażnienia).

Maseczka na dłonie

Maseczka doskonale nawilży skórę dłoni i postawi kropkę nad „i‟ domowej pielęgnacji dłoni. Do wyboru mamy między innymi maseczkę ziemniaczaną, jajeczną i z oliwą.

Aby przygotować tę pierwszą, należy ugotować dwa ziemniaki, po czym rozgnieść je na papkę, dodać żółtko i trzy łyżki podgrzanego mleka. Gotową maseczkę rozprowadzamy na skórze dłoni i przykrywamy folią, a po 15 minutach zmywamy. Maseczka ziemniaczana na dłonie ma działanie odżywcze i wygładzające.

Maseczka jajeczna powstaje na bazie żółtka, miodu (łyżki) i masła (też łyżki). Taki domowy kosmetyk nakładamy sobie na dłonie na 15 minut i spłukujemy po tym czasie. Maska ma właściwości ujędrniające i odżywcze.

Z kolei maska z oliwą to mieszanina trzech łyżek podgrzanej oliwy i żółtka. Tak przygotowaną miksturę nakładamy na dłonie, przykrywamy folią i spłukujemy po upływie 15 minut. Maseczka z oliwą nawilża i odmładza skórę dłoni.

Domowa pielęgnacja stóp

Kąpiel stóp

Kąpiel stóp to nie tylko przyjemność i relaks, lecz także sposób na obolałe stopy, zrogowaciałą skórę i inwazję bakteryjną. Do przygotowania takiej kąpieli także wystarczą produkty znalezione w domu. Grunt, żeby woda nie była za gorąca, ponieważ taka tylko wysuszyłaby skórę stóp. Kąpiel stóp powinna trwać 15-20 minut.

Oferta takich kąpieli jest bardzo szeroka. Mamy do wyboru między innymi kąpiel z solą, z sodą i ziołową. Ta pierwsza działa zmiękczająco na naskórek. Do jej przyrządzenia sprawdzi się sól zarówno lecznicza, relaksująca, jak i zwykła kuchenna.

Kąpiel z sodą jest równie łatwa w przygotowaniu, tyle tylko że sól należy zastąpić sodą (wystarczy 5-6 łyżek). Soda ma właściwości zmiękczające i dezynfekujące, dzięki którym rozwiązuje problem nadmiernej potliwości.

Podobnie działa kąpiel ziołowa z dodatkiem tymianku, rozmarynu i lawendy. Z kolei mięta lub czarny bez sprawdzi się na odparzenia, szałwia, kora dębu lub skrzyp polny ‒ na rany, a rumianek ‒ na zmęczenie. Niezależnie od tego, na bazie jakich ziół przygotujemy kąpiel stóp, w tym celu wystarczy wlać do miski z ciepłą wodą szklankę przestudzonego naparu.

Peeling stóp

Po kąpieli stóp warto podarować im peeling, ponieważ zabieg złuszczający poprawi krążenie i wygładzi skórę. Na bazie składników znajdujących się w kuchni lub łazience przygotujemy peeling z soli morskiej, cukrowy lub makowy. Aby powstał ten pierwszy, wystarczy zmieszać sól morską (pół szklanki), śmietanę (3/4 szklanki) i naturalny olejek zapachowy (kilka kropel). Z kolei aby przygotować peeling cukrowy, należy połączyć cukier drobnoziarnisty (łyżka), miód (2 łyżki) i cynamon (pół łyżeczki).

Warto wypróbować także peeling makowy. W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w mak (1/3 szklanki), oliwę (2 łyżki), skrobię ziemniaczaną (1 łyżka), cukier (1 łyżka) i sok z cytryny (2 łyżki).

Po spłukaniu wybranego peelingu obficie wmasowujemy w stopy krem nawilżający. Warto potem założyć skarpetki, ponieważ pod wpływem ciepła cenne składniki kremu lepiej się wchłoną.