Trądzik to podstępna choroba, która dotyka nie tylko młode osoby, lecz także dorosłych. Krosty, zaskórniki i większa ilość sebum potrafią spędzić sen z powiek. Jeżeli i ty masz podobne problemy, to sprawdź, jak skutecznie oczyszczać cerę trądzikową.

Cera trądzikowa – charakterystyka

Skórę trądzikową rozpoznasz po następujących objawach:

  • rozszerzone i zanieczyszczone pory;
  • krostki i zmiany ropne występujące na twarzy, szyi, dekolcie i plecach;
  • nadmierna ilość sebum;
  • świecenie się cery, zwłaszcza w strefie T;
  • zaburzony płaszcz hydrolipidowy.

Cera trądzikowa – oczyszczanie

Oczyszczanie cery trądzikowej wcale nie jest takie proste, jak mogłoby ci się wydawać. Wiele osób uważa, że do usunięcia nadmiaru sebum należy użyć mocno oczyszczających kosmetyków o działaniu wysuszającym i matującym. Nic bardziej mylnego. Takie produkty może i pozbędą się na jakiś czas sebum, ale potem jego ilość znacznie się zwiększy. Sebum jest w końcu naturalną barierą chroniącą skórę przed uszkodzeniami i zanieczyszczeniami. Należy więc tylko zmniejszyć jej grubość przez uregulowanie pracy gruczołów łojowych. Jeżeli tego nie zrobisz lub pogorszysz sytuację, na twojej skórze mogą pojawić się nowe zmiany trądzikowe.

Naturalne kosmetyki do cery trądzikowej

Kupujesz kosmetyki do oczyszczania i pielęgnacji cery trądzikowej? Wybierz te, które są oznaczone jako hipoalergiczne, bez parabenów, aromatów i sztucznych barwników. Postaw na te z zawartością naturalnych składników: roślinnych wyciągów, olejków eterycznych, siarki i glinek. Unikaj produktów, które w składzie mają substancje zapychające pory skóry (parafina, wazelina, gliceryna, silikony) oraz drażniące i wysuszające (alkohol etylowy, SLS).

Zioła do cery trądzikowej

Zioła do picia i te przeznaczone do użytku zewnętrznego są dobrym uzupełnieniem leczenia dermatologicznego. Można stosować je na wiele sposobów, np. jako maski, kompresy, toniki. Zioła oczyszczają, łagodzą, mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Dobrze sprawdzą się: rumianek, bratek, zielona herbata, aloes, skrzyp polny. Większość z nich świetnie sprawdzi się w formie naparów do picia; niektóre z nich kupisz jako gotowe mieszanki, z których samodzielnie przygotujesz napary.