Wiatr, niskie temperatury, nowe kosmetyki i zanieczyszczenia prowadzą do przesuszenia, podrażnienia i spadku kondycji skóry. Nie jest to nic przyjemnego i dlatego każda z nas chciałaby jak najszybciej wypielęgnować cerę. Jak to zrobić? To nic trudnego! Wystarczy, że zastosujesz się do kilku praktycznych wskazówek.
Sucha skóra – jaka ona właściwie jest?
Skóra sucha jest bardzo cienka i wrażliwa; nie zawiera odpowiedniej dawki nawilżenia w postaci kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny. Taki typ cery najczęściej pojawia się u osób z jasnym kolorytem skóry i kolorem włosów. Jest bardzo wrażliwa na działanie kosmetyków, twardej wody, słońca i gwałtownych zmian temperatury. Niektóre osoby odczuwają mocne pieczenie, ściągnięcie i pieczenie. Pęka skóra ust i robią się zajady. Czynniki atmosferyczne prowadzą do podrażnienia i pękania naczynek krwionośnych.
Co szkodzi suchej skórze?
Kondycję suchej cery pogarszają warunki atmosferyczne (mróz, wiatr, słońce) i ogrzewanie w pomieszczeniach, które zmniejsza wilgotność powietrza. Suchość mogą wywołać także nie za często zmieniana pościel, w której rozmnażają się alergeny i roztocza. Suchej skórze szkodzi również nieprawidłowa dieta i mała ilość spożywanej wody. Do diety powinnaś wprowadzić niegazowaną wodę, owoce i warzywa, a także tłuste ryby, owoce morze i roślinne oleje.
Jak pielęgnować suchą skórę twarzy zimą?
NAWILŻANIE
Co najmniej dwa razy w tygodniu na twarz nakładaj bardzo mocno nawilżający krem. Kiedy ten się wchłonie, zaaplikuj podkład o takich samych właściwościach. Nie zapomnij o pielęgnacji skóry pod oczami. Wybierz produkt, który dotlenia, ujędrnia i łagodzi. Pamiętaj też o stosowaniu maseczek nawilżających. Zaaplikuj ją na twarz, szyję, dekolt, dłonie i stopy.
UWAŻAJ NA PODRAŻNIENIA
Do kąpieli używaj letniej wody, a do zmywania naczyń zakładaj ochronne rękawiczki. Gorąca woda i detergenty zmywają lipidy, które są potrzebne do nawilżenia skóry. Nie stosuj zapachowych produktów, bo wysuszają skórę. Przed takim negatywnym działaniem ochronią ją oliwa z oliwek i inne natłuszczające preparaty. Do oczyszczania twarzy wybieraj naturalne mydła lub olejki. Po umyciu nie trzyj twarzy, lecz przyłóż do niej jednorazowy ręcznik i delikatnie dociśnij. Ranek na skórze nie dezynfekuj alkoholem, lecz naturalnymi olejkami.
Pielęgnacja suchej skóry zimą – dobre rady
1. Pamiętaj o balsamach do ciała i pomadkach do ust. Skóra ciała i usta również są narażone na wysuszenie i podrażnienia. Jeżeli chcesz uniknąć takich niedoskonałości, to regularnie aplikuj na nie kosmetyki o gęstej formule z zawartością filtrów UV. Nie powinny mieć w składzie kamfory i mięty – te dwie substancje mogą bowiem podrażniać.
2. Stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym. Zapewne zastanawiasz się, po co zimą stosować krem z filtrem UV. Otóż nawet przy zachmurzonym niebie i podczas opadu śniegu słońce dociera na Ziemię i opala naszą skórę. To jednak nie wszystko. Promienie słoneczne odbijają się od śniegu i dwa razy mocniej opalają cerę.
3. Nawilżaj dłonie i stopy. Po każdym prysznicu i przed wyjściem na dwór nakładaj na dłonie krem o gęstej formule. Pamiętaj też o stopach, które bardzo szybko się przesuszają i stają szorstkie. Używaj produktów z masłem Shea, masłem kakaowym i mocznikiem w składzie. Na noc na pokremowane stopy zakładaj skarpetki.
4. Idź do kosmetyczki. Zima to bardzo dobry czas na zabiegi kosmetyczne. Peelingi chemiczne, laseroterapia, mikrodermabrazja – to tylko niektóre z terapii polecanych do poprawy kondycji skóry. Dzięki nim usuniesz zmarszczki i przebarwienia, pogrubisz naskórek i naturalną barierę hydrolipidową, opóźnisz objawy starzenia się cery i ochronisz skórę przed promieniami UV.
5. Nie dla gruboziarnistych peelingów i gorących kąpieli. Te dwie rzeczy bardzo wysuszają skórę i mogą powodować podrażnienia. Zarówno peeling, jak i woda o wysokiej temperaturze usuwają z powierzchni skóry jej naturalną barierę hydrolipidową.
Dodaj komentarz