Sztuka makijażu opiera się na trzech głównych założeniach: niedoskonałości ukrywamy (1), atuty podkreślamy (2) i robimy to w taki sposób, aby nie było tego widać (3). Mało która kobieta ma tak idealny kształt twarzy, że nie musi go modelować za pomocą makijażu. Większość pań pragnie poprawić swój owal twarzy. Jak to zrobić?

Podkład w trzech odcieniach

W celu przyciemnienia niedoskonałości i rozjaśnienia atutów należy użyć podkładu o ton ciemniejszego i ton jaśniejszego od fluidu, który stosujemy na co dzień. Ponieważ każda marka kosmetyczna posługuje się odmienną numeracją odcieni, warto wybierać podkłady jednej firmy.

Jak nakładać podkłady?

Ciemniejszy podkład ma właściwości maskujące, dlatego należy go nanosić na boczne i dolne części twarzy wzdłuż kości żuchwy. Aplikacja podkładu zależy od kształtu twarzy.

  • Twarz okrągła jest najszersza na wysokości nozdrzy. Aby to ukryć, ciemniejszy podkład wystarczy nałożyć na boczne części policzków. Najlepiej zacząć od brody – w miejscu, w którym policzki się rozszerzają. Delikatną smugę warto pociągnąć wzdłuż owalu twarzy – jeżeli jest taka potrzeba – aż do wysokości uszu.
  • Twarz podłużną należy optycznie poszerzyć. W tym celu warto użyć jasnego podkładu i nanieść go na dół policzków szeroką, zaokrągloną smugą. W przypadku braku grzywki tę ostatnią należy pociągnąć aż do boków czoła. W efekcie twarz nabierze promiennego wyrazu.
  • Najtrudniej skorygować twarz trójkątna, której dolna część jest nienaturalnie drobna w stosunku do części górnej. Aby ukryć te zachwiane proporcje, należy rozprowadzić na policzkach jasny podkład. Łuk powinien zaczynać się nieco poniżej linii ust i kończyć na wysokości nozdrzy.
Jak dobrać odpowiedni odcień podkładu?

Nie ma nic trudnego w wyborze podkładu o jeden ton jaśniejszego i ciemniejszego od tego, którego używasz zazwyczaj, ale dobór odpowiedniego odcienia podkładu bazowego już nie jest taki łatwy.

Najlepiej skorzystać z darmowych próbek, które umożliwią sprawdzenie, jak podkład wygląda o każdej porze dnia, jak szybko się utlenia i w jakim stopniu kryje. Jeżeli to niemożliwe, nakładaj fluid na linię żuchwy. W ten sposób unikniesz efektu maski, ponieważ odcień podkładu docelowego powinien jak najbardziej przypominać kolor szyi.

Ton podkładu należy oceniać w świetle dziennym, a nie w sztucznie oświetlonej drogerii. Zanim nałożysz tester, zmyj fluid, który miałaś na sobie przedtem; w przeciwnym razie porównasz ze sobą kolory podkładu, a nie ton fluidu z odcieniem skóry.