Utwardzacz do paznokci to kosmetyk przeznaczony dla kobiet, których paznokcie są miękkie i kruche bądź łamią się lub rozdwajają. W takich wypadkach pomocny może okazać się utwardzacz do paznokci. Zanim wyjaśnimy, jak go stosować i jaki wybrać, odpowiemy na pytanie, dlaczego paznokcie się rozdwajają i łamią.

Dlaczego paznokcie się rozdwajają i łamią?

Jeżeli zauważymy, że kondycja naszych paznokci uległa pogorszeniu, zamiast zwalczać skutek, powinniśmy szukać przyczyny. Dlaczego taka kolejność jest istotna? Ponieważ stan paznokci często daje nam znać o zaburzeniach organizmu, takich jak niedobory witaminy A, C, E lub z grupy B bądź minerałów, a zwłaszcza cynku, wapnia, krzemu lub magnezu. W takim wypadku paznokcie mogą się rozdwajać albo nawet pękać. Równie dobrze taki stan rzeczy może być spowodowany poważniejszym problemem zdrowotnym, na przykład zaburzeniami hormonalnymi, zaburzeniami układu krążenia lub dną moczanową. Rozdwajanie się i łamanie paznokci może wynikać z nieumiejętnie wykonanego manicure, na przykład zbyt mocno piłowanego brzegu paznokci lub stosowania metalowego pilnika. Jeżeli przyczyną złej kondycji paznokci jest ich niewłaściwa pielęgnacja, utwardzacz do paznokci powinien pomóc.

Jak stosować utwardzacz do paznokci?

Utwardzacz do paznokci pełni kilka funkcji. Wiele osób zastanawia się, czy stosuje się go przed aplikacją lakieru czy odwrotnie. Okazuje się, że to zależy od utwardzacza. Niektóre preparaty matowią połysk lakieru, dlatego lepiej nakładać je bezpośrednio na paznokcie. Inne, tak zwane top coaty, aplikuje się na lakier. Istnieją także takie utwardzacze do paznokci, które mogą służyć jako baza pod manicure i jednocześnie stanowić jego wykończenie – wtedy malujemy nimi paznokcie dwa razy: przed położeniem lakieru i po jego aplikacji. Utwardzacz do paznokci stosowany przed położeniem lakieru zabezpiecza płytkę paznokcia przed jego szkodliwym działaniem, bo go od niego oddziela, a przy okazji odżywia dzięki zawartości witamin i substancji odżywczych, które chronią płytkę. Właśnie z tego powodu można malować paznokcie samym utwardzaczem; te w efekcie stają się gładkie, błyszczące, a przede wszystkim wzmocnione, bo odporne na łamanie, rozdwajanie i uszkodzenia mechaniczne. Ponadto utwardzacz do paznokci wygładza powierzchnię paznokci i wypełnia bruzdy.

Jak wybrać utwardzacz do paznokci?

Utwardzacz do paznokci należy dopasować do indywidualnych potrzeb. Wiele tego typu preparatów nie tylko pełni swoją podstawową funkcję, jaką jest utwardzenie paznokcia, lecz także:

  • zapobiega odpryskiwaniu,
  • wzmacnia płytki, a tym samym sprawia, że paznokcie nie rozdwajają się i nie żółkną,
  • przyspiesza wysychanie,
  • nadaje połysk, który długo nie matowieje,
  • wspomaga regenerację paznokcia dzięki zawartości protein, zwłaszcza keratyny,
  • chroni przed słońcem dzięki zawartości filtru UV.

Ponadto jak wspomnieliśmy, niektóre utwardzacze można stosować na dwa sposoby: bezpośrednio na paznokcie i na lakier. Stosowane na płytkę pielęgnują ją, wzmacniają, wygładzają i wyrównują oraz nadają jej połysk, a aplikowane na lakier przedłużają jego trwałość.