Przetłuszczające włosy to problem, z którym boryka się mnóstwo osób. Przyczyna tkwi przede wszystkim w skórze głowy, która produkuje nadmierną ilość sebum. Jednak okazuje się, że powodów do takiego stanu skóry jest znaczniej więcej. Sprawdź, jakie są przyczyny przetłuszczania się włosów i jak z tym walczyć!

Przyczyny przetłuszczania się włosów

Przetłuszczające włosy alarmują nas niekiedy o zaburzeniach hormonalnych czy chorobach skóry w tym m.in. łojotokowym zapaleniu skóry bądź trądziku. Do czynników, które wpływają na nadmierne przetłuszczanie się włosów zaliczyć należy również ich niewłaściwą pielęgnację, zbyt częstą stylizację. Niewłaściwy dobór kosmetyków do struktury naszych włosów, a także nieodpowiedni sposób ich mycia mogą nasilać problem ich nadmiernego przetłuszczania się.

Kiedy możemy stwierdzić, że taka przypadłość nas dotyczy? Szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnację włosów: jeśli po 24 godzinach od ich umycia, pojawia się właśnie taki problem, tzn. że mamy włosy przetłuszczające się. W takim wypadku warto zastosować się do dwóch niezwykle ważnych wskazówek.

Jak zmniejszyć przetłuszczanie się włosów?

1. Dobieraj kosmetyki do typu włosów

Pierwszy sposób na zmniejszenie przetłuszczania się włosów to dobór właściwych produktów do ich typu. W drogeriach wybór kosmetyków jest niezwykle zróżnicowany. Na półkach mieni się od kolorowych i pachnących szamponów, odżywek czy maseczek. Często kobiety sugerują się tylko ładną etykietą, czy aromatycznym zapachem. To nic dziwnego, zwłaszcza gdy producenci czasem sami mylą zastosowanie szamponów. Warto jednak bliżej przyjrzeć się własnemu typowi włosów, gdyż każdy posiada indywidualny rodzaj. Dla jednych wystarczą delikatne szampony dla dzieci, które działają korzystnie na skalp, nie podrażniając go. Dla drugich zaś niezbędny będzie mocniejszy produkt, który skutecznie oczyści głowę z nadmiaru łoju, a także nagromadzonych zanieczyszczeń. Jednak istotne jest to, by pamiętać o składzie produktów. Szampony, które zawierają oleje, silikony oraz substancje filmotwórcze sprawiają, że włosy przetłuszczają się znacznie szybciej.

2. Nie zapominaj o odżywianiu włosów

Drugą wskazówką, którą warto wcielić w życie jest nakładanie różnego rodzaju produktów odżywczych. Można się jednak spotkać z mitem, że w walce z przetłuszczającymi się włosami odżywki szkodzą. Nie jest to prawdą. Bowiem należy zwrócić uwagę na to, jak i kiedy je stosować. Aby odżywki lepiej się wchłonęły w strukturę włosów lepiej je nakładać przed myciem, a ponadto nakryć czepkiem i ręcznikiem. Następnie po pół godzinach przystąpić do mycia włosów szamponem.

Niewłaściwa pielęgnacja włosów może negatywnie wpłynąć na ich stan w tym m.in. na nadmierne przetłuszczane. Warto bliżej przyjrzeć się naszym codziennym zabiegom. Czy w ten sposób rzeczywiście im pomagamy, czy – wręcz przeciwnie – działamy na ich niekorzyść?