Efektowny i uwodzicielski. Umiejętnie wykonany doda wyrazistości nawet najbardziej subtelnej urodzie. Na początku może wydawać się skomplikowany, ponieważ wymaga dużej precyzji. Dzięki niemu optycznie powiększymy oczy i skorygujemy ich kształt oraz zagęścimy rzęsy. Występuje w wielu wersjach i pasuje do każdej kobiety bez względu na rodzaj urody. Makijaż typu kocie oczy – skąd pochodzi i jak go wykonać krok po kroku? Jak go wykonać eyelinerem, kredką i kajalem?

Skąd pochodzi makijaż typu kocie oczy?

Kocie oczy (cat eyes) to jeden z najstarszych trendów w makijażu, który nie tylko przetrwał do naszych czasów, lecz także pozostał modny. Wywodzi się z IV wieku p.n.e. i rozsławiła go Kleopatra. Jej wersja kocich oczu należy do najbardziej rozbudowanych ze względu na niebieskie połączenie z brwiami. Makijaż Kleopatry optycznie powiększał oczy, które były symbolem mądrości. Dzięki temu poddani i rozmówcy darzyli ostatnią królową Egiptu jeszcze większą estymą.

Skąd pomysł na kocie oczy? Zrodził się z tradycyjnego malowania egipskim kajalem. Kajal miał nie tylko właściwości estetyczne, lecz także zdrowotne (między innymi zapobiegał chorobom oczu). Uroda Kleopatry uważana jest za ponadczasową, w czym ogromna zasługa właśnie kocich oczu.

Makijaż typu kocie oczy krok po kroku

 1. Nakładamy na powieki transparentną lub cielistą bazę.
 2. Pudrujemy załamania powiek.
 3. Pędzelkiem aplikujemy bronzer lub matowy brązowy cień na załamania powiek.
 4. Za pomocą aplikatora lub płaskiego pędzelka nakładamy ciemniejszy brązowy cień (może być błyszczący) na zewnętrzną część oka.
 5. Pędzelkiem do blendowania lekko rozcieramy kolor.
 6. Od wewnątrz do środka powieki nakładamy jasny, złoty cień. Blendujemy go z wcześniej nałożonym brązem.
 7. Jeszcze ciemniejszym brązowym cieniem rysujemy kreskę na dolnej powiece – od zewnętrznej strony do połowy oka.
 8. Za pomocą brązowego lub czarnego eyelinera na górnej powiece malujemy długą, cienką kreskę sięgającą aż do skroni.
 9. Obrysowujemy kreskę kolorowym eyelinerem. Nie zapominamy przy tym o dolnej powiece. Warto wybrać kosmetyk w kolorze tęczówki, który podkreśli kolor oczu.
 10. Łączymy dolną i górną kreskę w zewnętrznym kąciku.
 11. Opalizującym cieniem malujemy zewnętrzny kącik oka.
 12. Starannie tuszujemy górne i dolne partie rzęs.
 13. Dla lepszego efektu można dokleić sztuczne rzęsy.

Kobiety, którym z trudem przychodzi narysowanie równej kreski, mogą spróbować malować ją od zewnętrznej strony oka.

Makijaż typu kocie oczy – jak go wykonać eyelinerem, kredką i kajalem?

Jak wykonać kocie oczy eyelinerem?

Aby wykonać ten typ makijażu za pomocą eyelinera, należy pomalować powieki cielistym cieniem. Czarnym eyelinerem rysujemy na powiece kreskę średniej grubości, która przebiega od wewnętrznej do zewnętrznej strony oka. Nie wychodzimy „do góry”, ponieważ linia powinna być prosta i kończyć się przy kąciku oka. Następnie malujemy cienką kreskę tak, jakby była przedłużeniem dolnej powieki i biegła ku górze. Łączymy koniec cienkiej linii z linią grubszą, dzięki czemu uzyskujemy jedną kreskę. Linię wodną zaznaczamy białą kredką i tuszujemy rzęsy. Dla ułatwienia wszystkie czynności można wykonać za pomocą kredki, a dopiero później zamalować eyelinerem.

Kobiety, które opanowały sztukę malowania kreski, mogą wypróbować inne kolory eyelinera. Złoty da efekt rozświetlenia, a srebrny lub biały umożliwi wykonanie makijażu à la Królowa Śniegu.

Jak wykonać kocie oczy kredką?

Równie dobrze makijaż typu kocie oczy można wykonać za pomocą kredki. Powinna być świeżo zatemperowana i odpowiednio miękka, aby nie podrażniła okolic oczu. W celu ułatwienia sobie zadania warto narysować kropki tuż przy górnej linii rzęs i połączyć je w kreskę. Można dodać cień w ulubionym kolorze i tusz do rzęs lub postawić na kreskę bez żadnych dodatków.

Jak wykonać kocie oczy kajalem (kholem)?

Kajal umożliwia uzyskanie najintensywniejszego i najtrwalszego makijażu, który sprawdzi się nawet na długie wyjścia. Kreskę malujemy na górnej i dolnej powiece na wzór egipskiego makijażu za pomocą pędzelka.