Grudki, pofałdowana skóra, brak jędrności to tylko niektóre z problemów, z którymi musi zmierzyć się wiele dziewczyn. Cellulit, bo o nim mowa, dotyka coraz więcej młodych kobiet. Jeżeli i ty zauważyłaś u siebie pomarańczową skórkę, to sprawdź, jak możesz ją pokonać w domu i jakim zabiegom w gabinecie kosmetycznym się poddać.
Czym jest cellulit?
Cellulit to nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, objawiające się pofałdowaną skórą, nierównościami i grudkami na niektórych częściach ciała, a nawet bolesnością przy dotyku. Cellulit zazwyczaj pojawia się na udach, pośladkach, ramionach, piersiach i brzuchu. Towarzyszy mu duże otłuszczenie organizmu, nadwaga, zatrzymanie wody i kłopoty z ukrwieniem – wtedy skórkę pomarańczową należy zaliczyć do chorób.
Cellulit – przyczyny powstawania
Najczęstszymi przyczynami powstawania cellulitu są:
- brak ruchu i siedzący tryb życia,
- nadmiar cukru i soli w diecie,
- przewaga estrogenów i niedobór progesteronu,
- problemy z krążeniem,
- noszenie zbyt obcisłych ubrań,
- palenie papierosów i spożywanie alkoholu,
- wady postawy (skrzywienie kręgosłupa zaburza krążenie krwi w nogach).
Stadia cellulitu
- Pierwszy stopień cellulitu nie jest bardzo widoczny. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy masz skórę pomarańczową w tym stadium, to ściśnij dwoma palcami część skóry na brzuchu lub na górnej części ud. Na skórze pojawią się niewielkie grudki i nierówności. Jeśli skóra pozostanie gładka, to możesz być szczęśliwa – nie masz cellulitu.
- Drugi stopień cellulitu rozpoznasz w taki sam sposób, jak zrobiłaś to przy pierwszym. Jednak w tym przypadku skórka pomarańczowa będzie dobrze widoczna, a przy dotyku możesz odczuwać niewielki ból.
- Trzeci stopień cellulitu jest widoczny bez żadnych testów, a grudki i fałdy mają dużą objętość. Niedoskonałości sprawiają również nieco większy ból niż w drugim stadium.
- Czwarty stopień cellulitu charakteryzuje się widocznymi grudkami i mocno pofałdowaną skórą. Nawet przy najmniejszym dotyku nierówności są dobrze wyczuwalne. Dochodzi do tego ból, który może być nawet obecny przy noszeniu ciasnych ubrań.
Rodzaje cellulitu
Wyróżnia się trzy rodzaje cellulitu: wodny, tłuszczowy, materacowy. Cellulit wodny charakteryzuje się nierówną powierzchnią skóry i niewielkimi opuchliznami. Pojawia się najwcześniej i można pozbyć się go za pomocą ćwiczeń. Drugi rodzaj cellulitu, tłuszczowy, rozpoznasz po zagłębieniach, grudkach i guzkach umieszczonych pod skórą. Usuniesz go za pomocą kosmetyków i zabiegów. Cellulit materacowy objawia się licznymi i mocno widocznymi guzami i zagłębieniami. Skóra może mieć niższą temperaturę. Niestety tych zmian nie da się cofnąć, można jedynie zahamować ich rozwój.
Jak zwalczyć cellulit w domu?
Cellulit można pokonać kilkoma sposobami. Do najprostszych należą: aktywność fizyczna (jogging, spinning, skakanka oraz ćwiczenia na brzuch i dolne partie ciała), odpowiednia dieta (bez soli i sodu, lecz bogata w witaminy i mikroelementy, które znajdują się w zielonej herbacie, brokułach, burakach, kurkumie, czarnej rzepie, mniszku lekarskim, koprze włoskim i pokrzywie), masaże (z olejkami eterycznymi i żelami antycellulitowymi) i naprzemienny prysznic z ciepłą i zimną wodą. Jednak najskuteczniejsze będą zabiegi zwalczające skórkę pomarańczową wykonane w gabinecie kosmetycznym.
Cellulit vs zabiegi w gabinecie kosmetycznym
- Endermologia – masaż specjalnymi wałkami, które chwytają fałd skóry i go ściskają. Zabieg ma działanie wzmacniające i przeciwobrzękowe. Niestety endermologia nie należy do przyjemnych zabiegów.
- Masaż pompą próżniową – poprawia krążenie krwi limfy w miejscach objętych cellulitem. Jest polecany do miejsc, które są trudne do masażu ręcznego, np. brzuch.
- Ultradźwięki – zmiękczają grudki i przyspieszają usunięcie z organizmu komórek tłuszczowych. Dla uzyskania lepszych efektów można połączyć je z masażem lub zabiegiem kosmetycznym, który przyspieszy wchłanianie składników odżywczych zawartych w kosmetykach.
- Laser – wytwarza światło, które wnika do tkanki podskórnej i zwiększa ilość kolagenu. Skóra staje się lepiej napięta, jędrniejsza i dotleniona.
- Mezoterapia – ostrzykiwanie skóry preparatami, które poprawiają przemianę materii w komórkach skóry i poprawiają jej napięcie. Ten zabieg przynosi dobre efekty tylko wtedy, kiedy jest połączony z masażem.
Pamiętaj o przeciwwskazaniach. Zabiegi na cellulit nie są dla ciebie, jeżeli masz: zapalenie żył, rozedmę płuc, niewydolność nerek, epilepsję, cukrzycę lub nowotwory, a także gdy jesteś w ciąży. Zabiegi takie przeprowadza się także po upływie trzech miesięcy po jakiejkolwiek operacji.
Dodaj komentarz