Komedogenność to dziwnie obco brzmiące słowo, ale kryje się za nim zjawisko, znane tak wielu osobom! To po prostu skłonność kosmetyków do blokowania ujść gruczołów łojowych czyli jeszcze prościej: zatykania porów skóry. Nietrudno się domyślić, że wpływa to niekorzystnie na skórę, ponieważ przyczynia się do powstawania zaskórników W kosmetykach stosuje się substancje o wysokim stopniu komedogenności, jednak warto wiedzieć więcej, zanim stwierdzisz, że dany krem „zatyka pory”. Dowiedz się tego co warto wiedzieć na temat komedogennego działania kosmetyków.
Komedogenność kosmetyków – wszystko, co warto wiedzieć
1. Rodzaj cery wpływa na komedogenność
Oznacza to, że często cery tłuste i mieszane są mocniej narażone na zapychanie niż suche. Są oczywiście składniki, które działają koemdogennie na każdy rodzaj skóry, ponieważ są ciężkie i mocno blokują kanaliki w skórze.
2. Ilość komedogennego składnika jest ważna
Jeśli w kremie użyty jest składnik komedogenny, ale znajduje się on na końcu listy INCI, to znaczy, że jest go znikoma ilości i jego obecność nie ma wpływu na działanie kosmetyku. Taki krem nie będzie działał komedogennie, dlatego nie odstawiaj od razu kosmetyku tylko dlatego, że w jego składzie znajduje się np. olej kokosowy.
3. Niektóre składniki osłabiają komedogenność innych
To ważne, jeśli często analizujesz skąd INCI. Okazuje się, że niektóre składniki zawarte w formule kremów czy balsamów działają złuszczająco (witamina C, retinol). Jeśli znajdują się one w twoim kosmetyku, oznacza to, że jego komedogenność maleje, a szansa na zapchanie porów jest znikoma. Jeśli twój krem ma składniki o wysokiej komedogenności, ale jest o naturalnym składzie i szkoda ci z niego rezygnować – aplikuj pod niego dobre serum z witaminą C lub retinolem, oraz raz dziennie sięgnij po tonik do twarzy a kwasami złuszczającymi. Cera będzie uratowana!
4. Odpowiedni demakijaż odblokowuje pory skóry
To oznacza, ze nawet jeśli a dnia twój krem lub podkład (niestety wiele z nich jest również silnie komedogennych) zapcha skórę, to dobry demakijaż połączony z oczyszczaniem cery jest w stanie działać cuda! Dlatego zawsze dokładnie zmywaj makijaż i oczyszczaj buzię po całym dniu i nigdy nie zasypiaj z makijażem!
5. Peeling to klucz do odblokowanych kanalików w skórze
Jeśli twoja cera ma skłonność do ciągłego zapychania porów – koniecznie kup dobry peeling do twarzy. Najlepiej działa enzymatyczny, gdyż nie powoduje podrażnień i nie roznosi bakterii wraz z sebum po całej buzi. Peeling doskonale oczyszcza skórę i „odtyka” ujścia gruczołów łojowych.
6. Lekkie kremy wcale nie są gorsze
Wiele osób uważa, ze lekki krem do twarzy nie zawiera tylu cennych składników pielęgnujących, co ten treściwy, gęsty krem, dlatego w pielęgnacji często sięgają one po kosmetyki, które niekoniecznie współgrają z cerą. Pamiętają, że nawet lekki krem odżywczy i nawilżający zadba o skórę i ochroni ją przed niekorzystnym działaniem czynników środowiskowych.
Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, gdy wybierasz się na narty i spędzasz wiele dni w mrozie, zimnie i bardzo niekorzystnych dla cery warunkach. Silne nasłonecznienie także wymaga aplikacji treściwego kremu z wysoki filtrem, aby ją uchronić przed promieniowaniem UVA/UVB. W pozostałych przypadkach można spokojnie stosować lejże kremy nawilżające.
Dodaj komentarz