Boczki, tłuszczyk, baleroniki. Różnie nazywamy nasze dodatkowe kilogramy. Gdybyśmy w ich usuwaniu były tak kreatywne, jak w wymyślaniu określeń na nie, to każda z nas mogłaby być super modelką. Niestety wciąż wiele z nas musi zmierzyć się z nadprogramową tkanką tłuszczową. Na szczęście w walce ze zbędnymi kilogramami mamy sprzymierzeńca. Jest to zabieg kriolipolizy, czyli wyszczuplania sylwetki. Sprawdź, czy ci pomoże i jakie efekty zapewni.
Na czym polega kriolipoliza?
Kriolipoliza polega na miejscowym i kontrolowanym schłodzeniu tkanki tłuszczowej do wartości 2-4 st. C na głębokości od 2 do 3 cm. Urządzenie stosowane do zabiegu wytwarza na powierzchni skóry temperaturę od -5 do -10 st. C. Zabiegowi poddawane są tylko komórki tłuszczowe, natomiast otaczające je tkanki nie są niczym zagrożone. Podczas krolipolizy tłuszcz ulega krystalizacji, co wywołuje mikropęknięcia w błonie komórkowej. Dochodzi do wyrównania ciśnień oraz napływu wody z jonami potasu i sodu do komórki, co powoduje rozerwanie i zniszczenie komórki tłuszczowej. Następnie ta zostaje wydalona w procesie metabolicznym przez układ limfatyczny. Trwa to zazwyczaj od 4 do 6 tygodni.
Czy kriolipoliza jest bezpieczna?
Zabieg jest w pełni bezpieczny. Przed zabiegiem wypełnia się ankietę, która ma na celu wykluczenie przeciwwskazań. Niepożądanym skutkiem zabiegu, który w prawdzie zdarza się najrzadziej, są odmrożenia. Powstają wskutek nieprawidłowego opracowania obszaru zabiegowego i powstają w wyniku niewłaściwie przeprowadzonego szkolenia. Przed zabiegiem nie zaleca się podnoszenia temperatury. Nie wolno więc korzystać z sauny lub solarium oraz być po zabiegu endermologii. Jeżeli pojawią się odmrożenia, to ich skutki są natychmiast niwelowane przez pulsację i falę uderzeniową pochodzącą z urządzenia do kriolipolizy. Przywracane jest odpowiednie ciśnienie i krążenie krwi.
Kriolipoliza – przeciwwskazania
Do przeciwwskazań, które uniemożliwiają wykonanie kriolipolizy, zalicza się: alergie skórne, stany zapalne, urazy skóry, infekcje wirusowe i grzybicze, nowotwory, padaczkę, łuszczycę, hemofilię, cukrzycę, choroby nerek i wątroby, choroby serca, miesiączkę, ciążę i okres laktacji.
Kriolipoliza – zalecenia i efekty
Przez trzy dni po zabiegu należy przejść na dietę niskokaloryczną i regularnie nawadniać organizm. Od razu można poddać się zabiegom, które zwiększą efektywność kriolipilizy, czyli endermologii i terapii wykorzystującej falę uderzeniową. Zaleca się także zachować dużą aktywność fizyczną po to, żeby wykorzystać uwolnione z komórek lipidy i zamienić je na energię. Zabieg gwarantuje usunięcie od 20% do 40% tkanki tłuszczowej w miesiąc. Do pomiaru grubości tkanki tłuszczowej wykorzystuje się USG, bo daje precyzyjny obraz skóry, wody, tłuszczu, mięśni i jam ciała. Liczba zabiegów uzależniona jest od grubości tkanki tłuszczowej i jest dobierana do każdego pacjenta indywidualnie.
Czy zabieg kriolipolizy jest bolesny
Kriolipoliza nie jest bolesna, lecz może chwilami sprawiać dyskomfort. Nieprzyjemne uczucie daje również zassanie fragmentu ciała przez urządzenie. Należy jednak pamiętać, że obszar poddawany zabiegowi zostaje natychmiast schłodzony, co daje chwilę ulgi. Kriolipoliza jest najbardziej odczuwalna w górnej części brzucha, bo prowadzi to do skrócenia oddechu. W drugiej fazie zabiegu odczuwamy natomiast liczne ukłucia i uderzenia. Na szczęście nie są zbyt bolesne, lecz całkowicie do wytrzymania.
Komu poleca się zabieg kriolipolizy?
Kriolipolizę poleca się każdemu, kto chce pozbyć się lokalnego nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zabieg daje najlepsze efekty na luźnej tkance tłuszczowej, którą z łatwością zassie urządzenie. Kriolipoliza jest przeznaczona również dla tych osób, które pomimo ćwiczeń, diety i innych zabiegów nie są w stanie pozbyć się tkanki tłuszczowej zgromadzonej na konkretnych partiach ciała.
Dodaj komentarz