Bakuchiol pochodzi z rośliny Psoralea Corylifolia, od dawna używanej w tradycji medycyny indyjskiej i chińskiej.
Mówi się, że Bakuchiol jest nową, „naturalną” alternatywą dla retinolu ( nie jest retinolem, ale ma porównywalne działanie). Marketing sugeruje, że działa w taki sam sposób jak retinol, ale pochodzi z królestwa roślin i jest łagodniejszy dla skóry. Jak działa? Czy warto zamienić retinol na bakuchiol?

Bakuchiol vs retinol

Eksperci twierdzą, że efekt działania bakuchiolu powinien być widoczny po 12 tygodniach regularnego stosowania. W badaniach klinicznych stosowano go dwa razy dziennie, a retinol raz dziennie, oba w stężeniu 0,5%. Po 12 tygodniach wyniki były porównywalne zarówno dla retinolu, jak i bakuchiolu, jednak większą tolerancję wśród badanych wykazano na bakuchiol. Retinolowi po prostu nie jest po drodze z wrażliwą skórą. Retinol jest silniejszy, ale ponieważ bakuchiol może być stosowany częściej, efekty są porównywalne. Bakuchiol ma również właściwości antybakteryjne, działa przeciwutleniająco i przeciwzapalnie.
Dlatego jeśli jednak nie tolerujesz zbyt dobrze retinolu lub chcesz mieć naturalną alternatywę, warto spróbować bakuchiolu. Jednak ponieważ Bakuchiol jest pochodzenia roślinnego i zdarzały się przypadki reakcji alergicznych na składnik, wskazane jest przetestowanie produktu przed jego użyciem.

Olej babchi – dlaczego jest porównywany z bakuchiolem?

Olej babchi pochodzi z tych samych nasion co bakuchiol, czyli z tej samej rośliny, dlatego wiele osób uważa, ze można go stosować tak samo jak bakuchiol i uzyska się te same efekty w pielęgnacji. Ale trzeba pamiętać, że babchi jest olejkiem i nie ma takiego samego działania jak bakuchiol. Niektóre olejki także mogą wywoływać reakcje alergiczne, więc zdecydowanie przetestuj je przed ich użyciem. Pamiętaj też, że bakuchiol i babchi to dwie różne substancje.

Jak działa bakuchiol w pielęgnacji?

Bakuchiol, podobnie jak retinol, znacznie przyspiesza cykl odnowy komórkowej. Napędza naszą skórę do regeneracji, przywraca elastyczność, a ponadto wykazuje dużą skuteczność w leczeniu trądziku i walczy z niedoskonałościami skóry. Ma także silne działanie przeciwzmarszczkowe – to właśnie dlatego zdobył tak dużą popularność. Regularnie stosowany sprawia, że skóra staje się wygładzona i sprężysta. Zdecydowanie warto stosować go np. w okresie letnim, gdy fotouczulające działanie retinolu dyskwalifikuje go jako kosmetyk pielęgnacyjny.