Opadające powieki nie tylko dodają lat, lecz także mogą utrudniać widzenie. Blepharoplastyka, czyli chirurgiczna korekcja powiek, rozwiąże ten problem. Na czym polega blepharoplastyka, jak wygląda jej przebieg i dla kogo jest przeznaczona?
Na czym polega blepharoplastyka?
Blepharoplastyka polega na usunięciu nadmiaru skóry i tłuszczu z okolicy górnych i dolnych powiek. Przeprowadza się ją zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Nacięcia na górnych lub dolnych powiekach wykonuje się w ich załamaniach, dzięki czemu blizny są niewidoczne. Zabieg trwa około godziny.
Blepharoplastyka – przebieg
Blepharoplastyka to zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym. Należy na niego przyjść z drugą osobą, która będzie towarzyszyła pacjentowi podczas powrotu do domu.
Przed zabiegiem na powiece rysuje się linie w miejscach, w których wykona się nacięcia. Pierwszą linię chirurg rysuje w załamaniu powieki, po czym pęsetą chwyta nadmiar skóry i rysuje drugą linię, która tworzy tak zwane oczy Kleopatry, czyli przedłużone po bokach.
Podczas operowania powiek górnych w znieczuleniu miejscowym pacjent odczuwa jedynie dwa ukłucia przy znieczuleniu. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru skóry i przepuklin tłuszczowych. Ostatnie zadanie nie jest takie proste, ponieważ przepukliny znajdują się głębiej – pod mięśniami oka, dlatego usuwa się je częściowo, a w przypadku głębokich oczodołów wykonuje się przemieszczenie. Po usunięciu nadmiaru skóry lekarz jedną nicią chirurgiczną zszywa całą powiekę, czyli zakłada szew ciągły, który przykrywa plastrem.
Ponieważ efekt zabiegu utrzymuje się od 10 do 20 lat, blepharoplastykę można wykonać maksymalnie dwa razy w życiu.
Blepharoplastyka – dla kogo?
Blepharoplastyce mogą poddać się kobiety i mężczyźni o dobrym zdrowiu. Pacjent ma obowiązek poinformowania lekarza o wszelkich chorobach, dolegliwościach i alergiach oraz przyjmowanych lekach i suplementach. Przed zabiegiem wykonuje się podstawowe badania krwi, a jeżeli są ku temu wskazania, także badania dodatkowe.
Na blepharoplastykę decydują się przeważnie osoby w wieku dojrzałym, których skóra powiek straciła elastyczność i stała się obwisła. Obwisłych powiek nie sposób ukryć po makijażem ani poprawić ich wyglądu za pomocą kosmetyków liftingujących. Niekiedy obwisła skóra utrudnia widzenie lub noszenie okularów optycznych.
Na zabieg zgłaszają się także osoby młodsze, których dotyka problem obwisłych powiek. Zazwyczaj ma on podłoże genetyczne.
Dodaj komentarz