Fish pedicure to metoda peelingu skóry, która ma grono zwolenników i przeciwników. Co to jest fish pedicure, skąd pochodzi i na czym polega? Co sprawdzić przed fish pedicure i czy ten zabieg jest bezpieczny? Jakie są wady i zalety fish pedicure oraz przeciwwskazania do jego wykonania? Czy fish pedicure jest bezpieczny?

Co to jest fish pedicure i skąd pochodzi?

Fish pedicure ma na celu usunięcie martwego naskórka przez ryby znajdujące się w akwarium. Wykonuje się go w gabinetach kosmetycznych i salonach urody. Ponieważ fish pedicure przypomina peeling, można go stosować także na dłonie i inne partie ciała (wtedy zabieg nazywa się na przykład „fish manicure” lub „fish spa”).

Ryby wykorzystywane podczas fish pedicure należą do gatunku garra rufa. Mają one do 14 cm długości oraz są brunatnopomarańczowe i pozbawione zębów. Gatunek pochodzi z ciepłych wód Bliskiego Wschodu: Jordanii, Syrii i Turcji. Ryby wykorzystywane do fish pedicure zyskały miano „Doctor Fish”.

Na czym polega zabieg fish pedicure?

Fish pedicure rozpoczyna się od poinformowania klienta o przeciwwskazaniach do jego przeprowadzenia. Jeżeli klient je zaakceptuje, podolog przystępuje do umycia stóp klienta i ich zdezynfekowania za pomocą preparatu z alkoholem. Następnie klient wkłada oczyszczone stopy do akwarium z ciepłą wodą, w którym pływa mnóstwo rybek. Ryby obgryzają martwy naskórek, czyli rozpoczynają peeling stóp. Zabieg fish pedicure może powodować łaskotki i delikatne mrowienie. Po określonym czasie suszymy stopy i tym samym kończymy zabieg.

Co sprawdzić przed zabiegiem fish pedicure?

Zanim poddamy się zabiegowi fish pedicure, powinniśmy upewnić się, czy:

  • rybki pochodzą ze sprawdzonej hodowli,
  • woda w akwarium jest czysta i regularnie badana pod względem sanitarnym,
  • woda była wymieniona lub zdezynfekowana po poprzednim kliencie,
  • brodzik jest każdorazowo myty,
  • akwarium ma system filtracji.

Wady i zalety fish pedicure

Fish pedicure ma tylu zwolenników, ilu przeciwników. Podczas gdy zwolennicy dostrzegają same zalety zabiegu, to jego przeciwnicy skupiają się na jego wadach.

Fish pedicure – wady:

Ryby mogą przenosić groźne wirusy, takie jak HIV, HPV i WZW typu C

  • jeżeli woda nie jest regularnie dezynfekowana lub wymieniana, infekcje mogą przedostawać się od jednej osoby do drugiej;
  • zabieg pogwałca prawa zwierząt.

Fisk pedicure – zalety:

  • zabieg poprawia krążenie w całym ciele;
  • ryby całkowicie usuwają martwy naskórek;
  • ryby wydzielają dithranol – enzym, który odpowiada za zmiękczenie skóry i zapobiega nawrotowi chorób skórnych.

Fish pedicure – przeciwwskazania

Za przeciwwskazania do wykonania zabiegu fish pedicure uważa się kurzajki, grzybicę, stany zapalne skóry i otarcia, obecność wirusa HPV, nosicielstwo chorób zakaźnych krwi, rozrusznik serca, stopę cukrzycową i stany obniżające odporność. Ponadto należy zrezygnować z fish pedicure, jeżeli od depilacji nóg woskiem nie minęła doba.

Czy fish pedicure jest bezpieczny?

Znany jest przypadek kobiety, która z nieznanego powodu straciła paznokcie – najpierw przestały rosnąć, a później odpadły. Przyczyna, dla której paznokcie odpadły, była trudna do ustalenia, ponieważ pacjentka w ostatnim czasie nie przyjmowała antybiotyków, nie przebyła chorób autoimmunologicznych i nie przeszła żadnych infekcji. Po wnikliwej analizie ustalono, że paznokcie odpadły na skutek fish pedicure, któremu pacjentka poddała się pół roku wcześniej.

Dlaczego tak się stało? Bezpośrednią przyczyną utraty paznokci było prawdopodobnie uszkodzenie ich macierzy spowodowane kontaktem z rybimi pyskami.