Większość kobiet nie jest zadowolona ze swojego tuszu do rzęs i ciągle szuka właściwego. Czy maskarę można czymś zastąpić? Istnieją zabiegi, które nie tylko zwalniają nas z obowiązku tuszowania rzęs, lecz także dają dużo bardziej spektakularne efekty niż nawet najlepsza maskara. Jednym z nich jest permanentne tuszowanie rzęs. Na czym polega, jaki jest jego przebieg i dla kogo jest przeznaczony? Jakie efekty daje permanentne tuszowanie rzęs? Czy są przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu? 

Na czym polega permanentne tuszowanie rzęs?

Permanentne tuszowanie rzęs to krótki i bezinwazyjny zabieg, który wykonuje się w salonie kosmetycznym z wykorzystaniem aplikatorów i barwnika. Barwnik utrzymuje się na rzęsach przez dwa, trzy tygodnie. Zastosowany tusz jest wodoodporny, nie kruszy się i daje naturalny efekt pomalowanych rzęs. U większości osób nie wywołuje reakcji alergicznych.

Permanentne tuszowanie rzęs ‒ przebieg

Zabieg trwa od trzydziestu do sześćdziesięciu minut. Rozpoczyna się od nałożenia na rzęsy najpierw bazy, a później kolejnych warstw. Baza delikatnie oczyszcza rzęsy, które następnie czesze się cienkim grzebykiem. Na dolne i górne powieki nakleja się płatki kosmetyczne, które chronią skórę przed zabrudzeniem, a za pomocą metalowego aplikatora na oczyszczone rzęsy nakłada się maskarę permanentną i rozczesuje. Efekt zależy od kondycji rzęs i liczby nałożonych warstw.

Permanentne tuszowanie rzęs ‒ zalecenia po zabiegu

Przez dwie doby od zabiegu nie należy myć oczu ciepłą wodą, ponieważ to osłabia substancje wiążące. Podczas noszenia maskary nie można pocierać oczu, stosować tłustych olejków do demakijażu i kremów pod oczy o takiej formule ani korzystać z solarium, sauny i basenu. I wreszcie: po trzech tygodniach należy udać się do kosmetyczki, która zmyje maskarę. Ta ostatnia wizyta trwa pięć minut i zwykle jest bezpłatna.

Permanentne tuszowanie rzęs ‒ dla kogo?

Permanentne tuszowanie rzęs jest dozwolone w każdym wieku. Szczególnie docenią je kobiety, które:

 • rano nie mają czasu tuszować rzęs;
 • nie są zadowolone z efektów, jakie uzyskują przy użyciu maskary;
 • są ciekawe, jak wyglądają trwale pomalowane rzęsy, ale boją się długotrwałego przedłużania.

Permanentne tuszowanie rzęs nie jest polecane paniom, które mają tendencję do pocierania oczu lub dotykania skóry wokół nich. Maskara zastosowana do zabiegu jest wodoodporna, ale może tego nie przetrwać.

Permanentne tuszowanie rzęs ‒ efekty

Większość kobiet uważa, że permanentne tuszowanie rzęs daje satysfakcjonujący, ale nie spektakularny efekt. Rzęsy wyglądają jak po wytuszowaniu pogrubiającą maskarą, ale nie są wydłużone, gęstsze ani dłuższe. Permanentny tusz nadaje rzęsom intensywny kolor i zwalnia z obowiązku ich codziennego malowania, ale kobiety o cienkich rzęsach mogą być zawiedzione.

Permanentne tuszowanie rzęs ‒ przeciwwskazania

Zabieg nie jest polecany w przypadku:

 • chorób oczu;
 • chorób i podrażnień skóry wokół oczu;
 • zapalenia spojówek;
 • zespołu suchego oka;
 • nadwrażliwości spojówek (objawia się między innymi zaczerwienieniem i częstym łzawieniem oczu);
 • chemioterapii (zabieg jest możliwy po miesiącu);
 • nadpobudliwości;
 • zaburzeń ruchu i mięśni oraz chorób wywołujących drgawki;
 • operacji oczu przebytych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.