Profilaktyka przeciwzmarszczkowa ma na celu opóźnienie oznak procesu starzenia i ograniczenia ich skutków. To, w jakim stopniu twoja skóra zacznie się starzeć, jest uwarunkowane indywidualnie. Ale o młody wygląd skóry warto zadbać jak najwcześniej. Jak zrobić to prawidłowo i skutecznie?

Czym jest profilaktyka przeciwzmarszczkowa?

Profilaktyka przeciwzmarszczkowa to działania, których zadaniem jest spowolnienie procesu starzenia i zredukowanie jego skutków. Najlepiej rozpocząć ją wtedy, gdy na skórze nie ma jeszcze widocznych zmarszczek, czyli około 21 a 25 roku życia. Oczywiście krem przeciwzmarszczkowy nie wystarczy. Warto zadbać o następujące rzeczy:

  • nawilżanie skóry,
  • odpowiednią ilość snu,
  • właściwy skład kosmetyków,
  • zdrową dieta,
  • właściwą pielęgnację skóry.

1. Nawilżanie skóry

Jest to bardzo ważny etap w pielęgnacji skóry. Nawilżona skóra jest synonimem młodej i zdrowej skóry. Dlatego warto stosować dobry krem na noc i na dzień z zawartością na przykład kwasu hialuronowego lub kolagenu. W pielęgnacji skóry istotne jest także nawilżenie od wewnątrz. Z tego powodu należy regularnie wypijać około 1,5 litra wody dziennie. Jeżeli oba te warunki zostaną spełnione, to skóra wkrótce stanie się elastyczna i sprężysta.

2. Odpowiednia ilość snu

Dobry i regularny sen korzystnie wpływa na naszą skórę. Jego brak natomiast sprawia, że cera staje się matowa, poszarzała i pozbawiona witalności. Dochodzi do tego zmęczenie i wytwarzany przez nasz organizm kortyzol, który niszczy komórki skóry.

3. Dobry skład kosmetyków

Skuteczny kosmetyk charakteryzuje się dobrym składem. Krem powinien być dopasowany do rodzaju cery i zawierać dużo antyoksydantów, retinol, koenzym Q10 i kwas hialuronowy. Jego działanie powinno skupiać się na nawilżaniu, ujędrnianiu, zwalczaniu wolnych rodników i zatrzymywaniu wody w środku naskórka.

4. Zdrowa dieta

Profilaktyka przeciwstarzeniowa powinna polegać nie tylko na dostarczaniu skórze aktywnych składników od wewnątrz, lecz także od zewnątrz. W twoim jadłospisie powinny znaleźć się produkty bogate w witaminy (A, C, E i K), minerały i kwasy tłuszczowe. Szukaj ich w żółtkach jaj, szpinaku, papryce, truskawkach, brokułach, mięsie i nabiale.

5. Prawidłowa pielęgnacja skóry

Tu wliczają się też nawilżanie skóry i wybieranie kosmetyków z odpowiednim składem. Prawidłowa pielęgnacja opiera się również na unikaniu mydła, które może podrażniać i wysuszać, co z kolei przekłada się na powstawanie zmarszczek. Do demakijażu warto zastosować płyn micelarny, który jest delikatny i nie powoduje podrażnień.