Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym to zabieg autologiczny. To znaczy, że preparat wykorzystywany w zabiegu (w tym wypadku krew) jest pozyskiwany z organizmu pacjenta. Na czym polega mezoterapia osoczem w medycynie estetycznej i na jakie partie ciała stosuje się mezoterapię osoczem? Jakie efekty daje mezoterapia osoczem i czy jest bezpieczna? I wreszcie: co to jest osocze bogatopłytkowe?

Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe (Platelet Rich Plasma, w skrócie PRP) pozyskuje się poprzez odwirowanie krwi w wirówce laboratoryjnej. Oprócz osocza w terapii stosuje się jeszcze trombocyty wytwarzane w szpiku kostnym, które uczestniczą w procesie krzepnięcia krwi. Trombocyty magazynują tak zwane czynniki wzrostu, które mają za zadanie stymulować procesy naprawcze i regeneracyjne tkanek. Właśnie z tego powodu mezoterapia osoczem jest uważana za zabieg odmładzający.

Na czym polega mezoterapia osoczem bogatopłytkowym?

Na początku z żyły pacjenta lekarz pobiera krew (do 30 ml), którą następnie umieszcza w probówce zawierającej antykoagulant (preparat zapobiegający krzepnięciu krwi) i odwirowuje. Lekarz pobiera z probówki odwirowane osocze i płytki krwi, po czym przystępuje do mezoterapii.

Zabieg ostrzykiwania skóry trwa około 15 minut ‒ im krócej, tym lepiej, ponieważ osocze szybko przestaje być aktywne. Przed podaniem osocza lekarz może uzupełnić go o chlorek wapnia, który pobudza płytki, ale nie jest to konieczne; już wstrzyknięcie mieszanki oraz kontakt płytek z fibroblastami (komórkami skóry właściwej) i kolagenem aktywuje płytki. Nakłucia wykonuje się w centymetrowych odstępach. Właśnie ze względu na te nakłucia mezoterapia osoczem nie jest przyjemna, za to trwa stosunkowo krótko.

Jak to działa? Wstrzyknięcie osocza bogatopłytkowego cienką igłą przez skórę, na zasadzie mezoterapii, uwalnia czynniki wzrostu z osocza bogatopłytkowego, co powoduje namnażanie komórek, tworzenie się naczyń włosowatych i, co najważniejsze, powstawanie nowych struktur kolagenu.

Na jakie partie ciała stosuje się mezoterapię osoczem?

Skóra, która podlega procesom starzenia, traci elastyczność i zdolność do zatrzymywania wilgoci oraz zawiera mniej kwasu hialuronowego i kolagenu. Mezoterapia osoczem to nowoczesny, odmładzający skórę zabieg, który stymuluje potencjał własny organizmu do odbudowy tkanek.

Mezoterapia osoczem może być stosowana na twarzy, szyi, dekolcie i dłoniach oraz na owłosionych partiach ciała, aby zapobiec łysieniu. Rewitalizacji dokonuje się zarówno na małych obszarach skóry (na przykład pod oczami lub w miejscu blizn), jak i na większej powierzchni twarzy lub w okolicach intymnych.

Mezoterapia osoczem ‒ efekty

Efekt zależy od skoncentrowania płytek krwi. Sekret mezoterapii osoczem polega na możliwości skoncentrowania takiej ilości płytek krwi i zawartych w nich czynników wzrostu, że po aplikacji osocza bogatopłytkowego w skórę następuje namnażanie różnych typów komórek i regenerowanie uszkodzonych tkanek. Z tego powodu mezoterapia osoczem jest zabiegiem stymulującym i rewitalizującym, a nie liftingiem ‒ nie naciągnie skóry i nie sprawi, że wybrana partia ciała będzie wyglądać inaczej. Ponieważ mezoterapia osoczem skutecznie rewitalizuje i odświeża, doskonale przygotowuje do innych zabiegów, na przykład laserowych.

Czy mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest bezpieczna?

Ponieważ odwirowane osocze jest pozyskiwane z krwi pacjenta, ma autologiczną naturę. Z tego powodu PRP nie tworzy reakcji immunologicznych i nie wywołuje alergii. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest nie tylko bezpieczna, lecz także skuteczna, ponieważ proces naturalnej regeneracji przy użyciu materiału własnego pacjenta daje długotrwały efekt.