Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek, czym się różni woda toaletowa od perfumowanej? A czym jest tak naprawdę woda kolońska? Czy między perfumami a perfumowaną wodą jest taka ogromna różnica? Spieszymy z wyjaśnieniem!

Perfumy

Prawdziwe perfumy najłatwiej rozpoznać oczywiście po cenie, ponieważ to najdroższa wersja zapachu zamkniętego we flakonie. Ich wysoka cena wynika z faktu, że mają najwyższe stężenie substancji zapachowych.

Zawartość olejków zapachowych w perfumach waha się od 15 do 43%. Te ekskluzywne produkty i często mają dość małą pojemność, ponieważ są bardzo mocno skoncentrowane. Bardzo często zdarza się, że perfumy są tworzone jako produkty kolekcjonerskie, wa ich opakowania są niezwykłe, wyrafinowane i nietypowe.

Zapach perfum jest intensywny i utrzymuje się przez cały dzień, dlatego wystarczy kropla naniesiona na szyję lub nadgarstki. Warto wiedzieć, ze perfumy mogą podrażniać skórę, uczulać lub źle znosić słońce (następuje pigmentacja skóry) dlatego dziś nie kupujemy ich już tak często. Odstrasza nas nie tylko cena, ale i to, że bywają kłopotliwe w użyciu.

Woda perfumowana

Drugą pod względem zawartości olejków zapachowych jest woda perfumowana (eau de parfum – EDP).

To produkt, który wybieramy częściej i chętniej, ponieważ ma intensywny zapach, różną pojemność i dość dobrą cenę. Woda perfumowana zawiera od 10 do 20% związków zapachowych.
Sprzedawana jest w większych flakonach niż perfumy, a jej zapach jest delikatniejszy i może nadawać się na lato. Oczywiście nie oznacza to, że woda perfumowana szybko się ulatnia. Na jej korzyść przemawia też fakt, że jest zdecydowanie tańsza i bardziej powszechna niż prawdziwe perfumy. Woda perfumowana nadaje się jako zapach na dzień i na wieczór. Do najpopularniejszych twórców wód perfumowanych należą: Calvin Klein, Chanel, Marc Jacobs, Thierry Mugler czy Lolita Lempicka.

Woda toaletowa

Wody toaletowe to o ponad połowę słabsza moc niż w przypadku wód perfumowanych. Są delikatniejsze, stężenie olejków zapachowych to od 5 do 10%. Ich zapach jest mniej trwały i jeszcze o wiele bardziej subtelny, także często mniej trwały niż wody perfumowanej. Sprzedawane są one w buteleczkach o różnej pojemności. Warto wspomnieć, że zapachy dla mężczyzn są często wodami toaletowymi – ciężkie, piżmowe zapachy byłyby za mocne wydane w formie perfumowanej wody.

Na opakowaniu wody perfumowanej można znaleźć oznaczenie EDP, zaś na wodzie toaletowej będzie widniał skrót EDT, oznaczający eau de toilette. Popularnymi wodami toaletowymi są: Moschino, Elizabeth Arden czy Bruno Banani.

Woda kolońska

Ma najmniej olejków zapachowych, gdyż ich ilość nie przekracza 5%. Na opakowaniu widnieje oznaczenie eau de cologne (czyli EDC). W wody kolońskie bardzo sobie cenią panowie – stezenie olejków zapachowych pozwala im nanieść wodę kolońską ba twarz, np. po goleniu bez ryzyka podrażnień.

Dezodoranty i mgiełki zapachowe

Nie tylko perfumy i wody perfumowane mogą pięknie pachnieć; latem na półkach łazienkowych królują głównie dezodoranty i mgiełki zapachowe. Ich zapach jest równie trwały i przyjemny, co wielu perfum.

Warto jednak pamiętać, że zawartość olejków zapachowych nie przekracza w takich produktach 2%, a ich zapach jest bardzo delikatny i szybko się ulatnia. Oczywiście plusem jest cena, ale często tez fakt, że dezodoranty chronią przed potem i przykrym zapachem.