Latem włosy i skóra głowy narażone są działanie promieniowania słonecznego, wysokich temperatur, chlorowanej i słonej wody oraz wielu innych szkodliwych czynników. Jeżeli wybierasz się na wakacje i martwisz się o kondycję swoich włosów, to sprawdź, jak zadbać o nie latem.

Promieniowanie UV vs włosy

Promienie słoneczne sprawiają, że włosy stają się suche, szorstkie i matowe, a ich końce się rozdwajają. Co więcej mogą płowieć, blaknąć lub całkowicie zmienić swój kolor. Najbardziej narażone na działanie promieniowania słonecznego są włosy wysokoporowate, suche, zniszczone, cienkie i delikatne oraz wrażliwa, alergiczna i skłonna do podrażnień skóra głowy.

Zarówno włosy, jak i skórę głowy możesz chronić za pomocą kosmetyków z filtrem UV. Wybierz produkty drogeryjne lub wykorzystaj naturalne składniki. Czy wiesz, że w ochronie przeciwsłonecznej dobrze się sprawdzą następujące oleje:

  • z nasion dzikiej marchwi – około 40 SPF,
  • sojowy – 10 SPF,
  • z kiełków pszenicy – 20 SPF,
  • z pestek malin – 28-50 SPF,
  • oliwa z oliwek – 8 SPF.

Nakrycie głowy to obowiązek

Ochrona głowy przed słońcem wiąże się nie tylko z koniecznością ochrony włosów, lecz także z zabezpieczeniem organizmu przed udarem. Dlatego tak ważne jest noszenie kapeluszy, czapek, chust i stosowanie parasolek. Pamiętaj, żeby nakrycia głowy były wykonane z naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze i pozwalają oddychać skórze naszej głowy.

Słona i chlorowana woda vs włosy

Woda morska lub ta z basenu negatywnie wpływają na włosy. Powoduje, że pasemka stają się suche, matowe i szorstkie w dotyku. Na szczęście możesz je zabezpieczyć za pomocą olejków. Po kąpieli zaś zastosuj delikatny szampon, który zmyje chlorowaną lub słoną wodę, a następnie maskę lub odżywkę z emolientami lub humektantami. Latem lepiej nie używać urządzeń do stylizacji na gorąco, ogranicz też farbowanie i rozjaśnianie, używaj nawilżających wcierek.

Jak czesać się latem?

W letnich upałach ukojenie da ci również odpowiednia fryzura. Pomocne będą wszelkie upięcia: warkocze, koki, kucyki, ślimaczki. Ochronią pasemka przed promieniami UV, urazami mechanicznymi i suchym wiatrem. Pamiętaj, żeby włosy spinać niezbyt ciasno i tak, żeby nie narazić cebulek włosowych na osłabienie.