Problem przetłuszczania włosów przy skórze dotyka niejednej z nas. Niekiedy na długości pozostają piękne i zdrowe, ale co z tego, jeśli przy nasadzie są oklapnięte i nieświeże? Wiemy jak bardzo problematyczne to może być. Na szczęście mamy na to kilka sprawdzonych sposobów. 

Przetłuszczanie włosów – przyczyny 

Zacznijmy od początku, czyli od przyczyny problemu. Oczywiście jest to nadmierna produkcja łoju. Jednak pozostaje pytanie, dlaczego tak się dzieje? Otóż najczęściej jest to następstwo:

  • zaburzeń hormonalnych
  • chorób tarczycy
  • nieprawidłowego odżywiania
  • nieodpowiedniej pielęgnacji
  • długotrwałego i silnego stresu
  • zbyt częstego dotykania włosów

Oczywiście na niektóre przyczyny nie do końca mamy wpływ i wtedy szczególnie polecamy zapisać się do trychologa, który zleci indywidualne badania i podejmie odpowiednie leczenie. Niemniej jednak niektóre z przyczyn możemy wyeliminować i pozbyć się przetłuszczania włosów i skóry głowy.

Domowe sposoby na przetłuszczanie włosów 

1 Sposób na przetłuszczanie włosów – zmień szampon 

Głównym zadaniem szamponu jest dokładne oczyszczenie skóry głowy. Za blask, miękkość i regenerację odpowiadają maski i odzywki. W związku z tym im prostszy szampon, tym lepiej. Jeśli na co dzień używasz produktu, który ma w składzie SLS i Alcohol Denat to mogą one przesuszać skórę głowy, która broniąc się – powoduje przetłuszczanie. Oczywiście tak mocnego szamponu dobrze jest użyć, ale raz w tygodniu – dla naprawdę mocnego oczyszczenia. Na co dzień natomiast wybierz produkt naturalny i delikatny.

2 Sposób na przetłuszczanie włosów – zmodyfikuj dietę 

Nie od dzisiaj wiemy, że jesteśmy tym, co jemy. Przetłuszczanie i zła kondycja włosów może być skutkiem nieodpowiedniej diety. Powinno się jeść dużo warzy, owoców, ryb i orzechów. Natomiast po fastfoody, słodycze i żywność wysoko przetworzona powinnyśmy sięgać jak najrzadziej. Oprócz tego warto całkowicie zrezygnować z alkoholu i papierosów. Pamiętajcie także, by pić minimum 2 litry wody dziennie – przyniesie to szereg korzyści nie tylko włosom, ale całemu organizmowi.

3 Sposób na przetłuszczanie włosów – sięgnij po zioła 

Nasze babcie na pewno zgodziłyby się, ze najlepszą receptą na nieświeże włosy są zioła. Najlepiej zrobić płukanki i po umyciu włosów zapewnić im dodatkową ziołową kąpiel. Najlepsze na przetłuszczanie będą: pokrzywa, tymianek, szałwia i skrzyp. Oczywiście możecie je także suplementować, to na pewno nie zaszkodzi.

4 Sposób na przetłuszczanie włosów – bądź delikatna 

Niezależnie od tego, czy jest to szampon, mastka, czy odżywka – zawsze spłukuj kosmetyk chłodną, a nie ciepłą wodą. Dodatkowo zaraz po wyjściu z prysznica nie nakładaj ręcznika na włosy – powoduje to łaźnię dla włosów i z tego powodu czasami nawet zaraz po umyciu wydają się być nieświeże. Zamiast tego po prostu odciśnij nadmiar wody w koszulkę bawełnianą, lub specjalny turban.

Ważna informacja – przetłuszczanie włosów celowe

Na niektórych stronach znajdziemy informacje, ze przetłuszczające się włosy powinno się myc jak najrzadziej. Jest to zupełny MIT, który przed trychologów i fryzjerów został obalony już dawno temu. Najważniejsza zasada brzmi: myj włosy tak często jak tego potrzebują. Poprzez przymusowe niemycie włosów wcale nie pozbędziemy się problemu nieświeżości, a jedynie się on pogłębi.