Puder ryżowy, inaczej mąka ryżowa, jest uzyskiwany z ziaren rośliny Oryza Sativa, czyli ryżu siewnego. Ma postać intensywnie białego proszku, ale nałożony na skórę twarzy staje się transparentny. Jakie właściwości ma puder ryżowy i jaki jest jego skład? Jak nakładać puder ryżowy?

Puder ryżowy – właściwości

  • Matuje skórę
    Puder ryżowy ma intensywne działanie matujące, dlatego najlepiej sprosta potrzebom cery tłustej i mieszanej. Należy go nakładać na całą twarz lub samą strefę T. Po puder ryżowy można sięgać także w przypadku cery suchej i normalnej, ale raczej sporadycznie, ponieważ po jego nałożeniu skóra staje się bardzo matowa. Z tego powodu długotrwałe stosowanie pudru ryżowego może poskutkować wysuszeniem skóry suchej i normalnej.
    Dzięki swoim silnym właściwościom matującym puder ryżowy jest wykorzystywany przez profesjonalnych makijażystów podczas kręcenia filmów i sesji zdjęciowych.
  • Absorbuje sebum
    Puder ryżowy skutecznie pochłania sebum. W efekcie skóra nie świeci się, a tym samym nie sprawia wrażenia przetłuszczonej. Z tego powodu puder ryżowy sprawdzi się w roli kosmetyku do drobnych poprawek w ciągu dnia.
  • Działa kojąco
    Puder ryżowy ma działanie łagodzące i kojące, zwłaszcza jeżeli zawiera bisabolol. Ponadto wspomaga leczenie dolegliwości skórnych.
  • Wygładza skórę
    Puder ryżowy wygładza cerę i nie powoduje efektu maski. Zapewnia lekki makijaż i nie zatyka porów.

Puder ryżowy – skład

Im mniej składników zawiera puder ryżowy, tym lepiej.

Dobrej jakości puder ryżowy to kosmetyk hipoalergiczny pozbawiony talku i parabenów. Powinien zawierać jedynie składniki naturalne, przede wszystkim proszek ryżowy (Oryza Sativa Powder) i bisabolol, który występuje naturalnie w rumianku.

Niestety, zdarza się, że puder ryżowy zawiera nie tylko talk, lecz także:

  • nylon – wykorzystywany przy produkcji ubrań,
  • polipropylen – tworzywo sztuczne, które wykorzystuje się przy produkcji plastiku,
  • Isocetyl Stearoyl Stearate i Ethylhexyl Palmitate – składniki potencjalnie kancerogenne,
  • substancje zapachowe, które powodują reakcje alergiczne.

Z tego powodu zanim kupimy konkretny puder ryżowy, powinnyśmy upewnić się, jakie właściwości mają jego poszczególne składniki.

Jak nakładać puder ryżowy?

Puder ryżowy można stosować na dwa sposoby: albo jako bazę pod makijaż, albo w celu wykończenia makijażu.

Zazwyczaj puder ryżowy jest dostępny w postaci sypkiej, dlatego nakładamy go tak jak każdy tego typu kosmetyk. Pomocny okaże się pędzel – kabuki lub do pudru, który zanurzamy w pudrze, lekko strzepujemy jego nadmiar i nakładamy na twarz kolistymi ruchami w kierunku od dołu do góry.

W celu aplikacji pudru ryżowego równie dobrze możemy użyć gąbki. Najpierw delikatnie moczymy ją w wodzie (którą przedtem wlewamy do małego pojemnika), po czym ją odciskamy, aby była nie mokra, lecz wilgotna. Po posypaniu gąbki pudrem nakładamy go na twarz za pomocą szybkich dociśnięć; wykonujemy przy tym ruchy z góry na dół. W efekcie po niedługim czasie puder stapia się z podkładem. Nakładanie pudru za pomocą wilgotnej gąbki wydłuża trwałość i intensywność makijażu.

Puder ryżowy może być aplikowany puszkiem, który najpierw delikatnie zwijamy, a następnie zanurzamy w proszku. Przy nakładaniu pudru wykonujemy delikatne koliste ruchy. Ta metoda lepiej sprawdzi się przy pudrowaniu niewielkich powierzchni, na przykład w celu poprawienia makijażu w ciągu dnia.