Przebarwienia zębów są problemem wielu pacjentów. Ich wygląd jest uzależniony od przyczyny, która je wywołała. Jednak niezależnie od źródła jej pochodzenia, przebarwienia można pokonać. Wyeliminuj przyczyny i ciesz się pięknym i zdrowym uśmiechem od ucha do ucha.
1. Palenie papierosów
Według wielu osób to główna przyczyna powstawania przebarwień na zębach. Najczęściej plamy mają kolor brązowo-czarny, a ich intensywność i rozmiar zależą od tego, jaki rodzaj papierosów palimy i jak wygląda higiena naszej jamy ustnej. Delikatne przebarwienia można usunąć samemu podczas mycia zębów odpowiednimi środkami. Jednak mocniejsze i większe przebarwienia wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu i preparatów w gabinecie stomatologicznym.
2. Przebarwiająca dieta
Pokarm, który jest bogaty w barwniki, również wywołuje przebarwienia na zębach. Jasnobrązowe plamy są pozostałościami po spożywaniu dużej ilości herbat i kaw. Przebarwienia powstają także w wyniku spożywania owoców i warzyw oraz potraw z nich przyrządzonych (wina, soków, przypraw). Większość tych niedoskonałości można usunąć podczas piaskowania zębów, a ich nasilenie wiąże się z codzienną higieną jamy ustnej.
3. Białe plamy na zębach
Takie zmiany mają związek z fluorozą, czyli przyjmowaniem zbyt obfitej ilości fluoru. W rzeczywistości jednak jest to rzadkość, bo codzienne stosowanie pasty z fluorem nie powoduje tego typu przebarwień. Jeżeli białe plamy są widoczne na powierzchni policzkowej siekaczy u dzieci, to są wynikiem przebytej we wczesnym dzieciństwie choroby. Takie zmiany świadczą także o nieprawidłowej higienie jamy ustnej i demiralizacji szkliwa zębów.
4. Ciemne przebarwienia zębów
Sinienie lub szarzenie szkliwa zębów jest widoczne na zębach martwych. Zęby, które były leczone endodontycznie, z czasem ciemnieją. Ciemne przebarwienia są także wywoływane przez przyjmowanie tetracyklin lub preparatów z żelazem oraz w związku z chorobami przewlekłymi.
Czy wiesz, że palacze powinni z ostrożnością stosować pasty wybielające? Wiąże się to z ewentualną nadwrażliwością zębów lub uszkodzeniem szkliwa.
Dodaj komentarz