Budzisz się rano i w lustrze widzisz opuchniętą twarz i na wpół otwarte oczy? Z pewnością nie jest to zaspana buzia nocnego marka, lecz coś poważniejszego. Opuchlizna na twarzy może bowiem wiązać się z przejściowymi problemami organizmu lub z poważną chorobą. Jeżeli podejrzewasz jedno lub drugie, to nie zwlekaj, tylko zadbaj o siebie. Sprawdź, jak poradzić sobie z opuchniętą twarzą.

Opuchnięta twarz – przyczyny

Do przyczyn, które wywołują opuchliznę na twarzy, zalicza się między innymi:

  • nieprzespaną noc lub przepracowanie,
  • problemy z tarczycą, nerkami lub innymi organami wewnętrznymi,
  • niedobór witamin i minerałów,
  • różnego typu urazy,
  • reakcje alergiczne,
  • ciążę i czas przed miesiączką,
  • ból zęba i skutki uboczne po zabiegu stomatologicznym.

1. Opuchlizna po urazie wiąże się z wypadkiem, pogryzieniem przez zwierzę lub pobiciem. Oprócz opuchlizny na twarzy pojawiają się zasinienia, uszkodzenia naskórka, bolesność i tkliwość przy dotyku. Opuchlizna spowodowana urazami ustępuje samoistnie, a ulgę choremu przynoszą chłodne okłady.

2. Pokrzywka jest chorobą o podłożu alergicznym. Powstają wtedy swędzące bąble, które leczy się za pomocą leków przeciwhistaminowych.

3. Obrzęk po ugryzieniu przez owada czasami bywa bolesny. Najczęściej ognisko obrzęku jest niewielkie, ale u niektórych może się powiększyć wtedy, gdy ugryzień było wiele, a pacjent jest podatny na działanie jadu owadów. Zazwyczaj opuchlizna i zaczerwienienie skóry ustępują samoistnie, ale w przypadku niektórych osób może zajść potrzeba podania leków przeciwhistaminowych.

4. Obrzęk twarzy po zabiegu u dentysty jest równie nieprzyjemny co borowanie lub ekstrakcja. Opuchlizna może towarzyszyć tworzeniu się ropnia zębopochodnego, który objawia się bolesnością, zaczerwienieniami, obrzękiem skóry nad zębem oraz utrudnieniem w przyjmowaniu pokarmów i mówieniu. Takie schorzenie wymaga leczenia stomatologicznego.

5. Opuchlizna przy chorobie nerek występuje bardzo często. W jej przebiegu dochodzi do nadmiernego wydzielania białek z moczem, co prowadzi do obniżenia ciśnienia, ucieczki płynów i w konsekwencji do opuchlizny. W pierwszej kolejności obrzęki pojawiają się na twarzy w okolicy oczu i na podudziach. Leczenie polega na wyeliminowaniu choroby podstawowej.

6. Opuchlizna przy chorobie tarczycy i nadnerczy. W pierwszym przypadku (niedoczynności tarczycy) pojawia się obrzęk zlokalizowany na twarzy, skóra staje się sucha i twarda, a twarz przybiera wygląd maski. W nadczynności nadnerczy natomiast dochodzi do zatrzymania sodu i wody w organizmie, co powoduje powstawanie obrzęków ogólnych i tych zlokalizowanych na twarzy.

7. Obrzęk przed miesiączką wiąże się ze zmianami hormonalnymi, które następują w okresie zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Ma to związek z niskim stężeniem progesteronu, a wysokim estrogenów. W konsekwencji w organizmie gromadzi się woda i dochodzi do opuchnięć kończyn dolnych i twarzy. Mają one charakter przemijający i ustępują wraz z rozpoczęciem się krwawienia miesiączkowego.

8. Obrzęk u kobiet w ciąży wiąże się z gromadzeniem wody w organizmie. Wynika to ze zmian hormonalnych i utratą białka z moczem. Opuchlizna pojawia się najczęściej w ostatnich tygodniach ciąży na podudziach, dłoniach i na twarzy. Ciężarnym zaleca się odpoczynek, wysypianie się, unikanie długich kąpieli słonecznych, przyjmowania odpowiedniej ilości płynów i niesolenie potraw.

Domowe sposoby na opuchniętą twarz

  1. Automasaż i drenaż to jedne z najlepszych sposobów niwelowania opuchlizny na twarzy. Automasaż polega na głaskaniu i ugniataniu skóry twarzy opuszkami palców. Do zabiegu możesz użyć twojego ulubionego kremu, kostek lodu lub chłodzących olejków. Drenaż natomiast to rytmiczne opukiwanie twarzy. Nie może być zbyt mocne, bo mogłabyś zrobić sobie kilka siniaków i innych niedoskonałości. Dzięki niemu poprawisz krążenie krwi i limfy oraz ujędrnisz skórę.
  2. Kompresy z herbaty, rumianku, ogórka i kostek lodu to dobry sposób na usunięcie opuchlizny. Jeżeli będziesz chciała zastosować wywar z herbaty lub ziół, to pamiętaj, żeby schłodzić go przed nałożeniem na twarz. Do zrobienia kompresu możesz wykorzystać zarówno gazik zamoczony w wywarze, jak i woreczki z herbatą lub ziołami. Kompresy z ogórka i kostek lodu wystarczy przyłożyć do twarzy i odczekać kilka minut.
  3. Okłady z surowego ziemniaka, zmrożonej łyżki lub mleka to znane chyba wszystkim sposoby na zwalczenie opuchlizny. Zgniecionego ziemniaka wystarczy nałożyć na twarz, a po 15 minutach spłukać chłodną wodą. Zimną łyżeczkę przykładaj tam, gdzie widzisz obrzęk – wystarczy kilka sekund, żeby poczuć ulgę. Przecieranie twarzy wacikiem zwilżonym w mleku również powinno pomóc. Pamiętaj tylko, by ten napój był schłodzony.