Każdego dnia narażamy nasze paznokcie na urazy. Detergenty, kosmetyki i twarde przedmioty to tylko niektóre z czynników, które uszkadzają ich powierzchnię. Należy dorzucić do tego niesystematycznie i niewłaściwie wykonywany manicure oraz naturalną tendencję do łamania się paznokci. Dowiedz się, jakie objawy mają rozdwojone i łamliwe paznokcie, oraz jakie są ich przyczyny. Poznaj sposoby na rozdwojone i łamliwe paznokcie. Jakie choroby mogą zwiastować?

Rozdwojone i łamliwe paznokcie – objawy

Łamliwe paznokcie mają tendencję do ukruszeń. Często są rozdwojone na końcach, nierówne i przebarwione. Ich płytka jest nierówna, a brzegi łatwo się łamią i rozwarstwiają. Nie tylko cienkie i słabe paznokcie mogą być łamliwe; z problemem łamliwych paznokci zmagają się także osoby o mocnej płytce. W ich przypadku łamliwość można zaobserwować jedynie na brzegach paznokci i łatwiej się jej pozbyć.

Rozdwojone i łamliwe paznokcie – przyczyny

Rozdwojone i łamliwe paznokcie mogą mieć podłoże genetyczne. Z tą przyczyną najtrudniej walczyć, mimo to nie musisz siedzieć z założonymi rękami. Zdrowa dieta, prawidłowa pielęgnacja, w tym regularnie stosowana odżywka, może poprawić kondycję Twoich paznokci.

Walkę z rozdwojonymi i łamliwymi paznokciami łatwiej wygrać osobom, których paznokcie są naturalnie twarde i ich stan tylko czasami ulega pogorszeniu. W takiej sytuacji wystarczy włączyć do jadłospisu określone produkty i zrezygnować ze stosowania detergentów, takich jak lakiery i zmywacze do paznokci.

Za główne przyczyny rozdwojonych i łamliwych paznokci uważa się:

  • dietę ubogą w cynk, żelazo, krzem i witaminy z grupy B,
  • brak nawyku nawilżania dłoni i paznokci (zwłaszcza w przypadku wilgoci, mrozu i suchego powietrza),
  • częste wahania temperatur,
  • długie moczenie paznokci w wodzie,
  • stosowanie zmywaczy do paznokci z acetonem,
  • wykonywanie prac domowych bez rękawiczek ochronnych,
  • nieumiejętne piłowanie paznokci,
  • częsty kontakt z detergentami i substancjami chemicznymi.

Sposoby na rozdwojone i łamliwe paznokcie

Prawidłowa dieta

Jeżeli u podstaw złej kondycji Twoich paznokci leży niewłaściwa dieta, Twój nowy jadłospis powinien uwzględniać produkty bogate w witaminy A, B1, B2, B3, B9, E oraz mangan, magnez, cynk, żelazo i fosfor. To wszystko znajdziesz w nasionach słonecznika i pestkach dyni, które możesz dodawać do potraw lub traktować jako osobną przekąskę. Warto mieć na uwadze, że cynk i żelazo poprawiają kondycję nie tylko paznokci, lecz także skóry i włosów.

Równie wskazane będą mak, sezam, suszone owoce, zwłaszcza niesiarkowane i kakao, które jest źródłem magnezu i żelaza. Z kolei witaminy z grupy B znajdziesz w zbożach, jajkach i roślinach strączkowych. Ponadto wybieraj chude mięso lub tłuste ryby i spożywaj co najmniej 2 litry płynów dziennie. To ważne, ponieważ Twoje paznokcie mogą łamać się z powodu przesuszenia. Taka dawka witamin powinna zapewnić im wyraźną poprawę już po miesiącu.

Odpowiednia pielęgnacja

Aby utrzymać paznokcie w dobrej kondycji, niektóre kobiety poddają się regularnym zabiegom manicure’u. Równie dobrze można wykonywać go samodzielnie, pod warunkiem przestrzegania kilku prostych zasad. Po pierwsze, paznokcie należy piłować w jedną stronę. Po drugie, do tego celu warto używać szklanego lub papierowego pilniczka. Ponadto zanim pomalujesz paznokcie, zastosuj odżywkę (używaj jej kilka razy w tygodniu). Pamiętaj, żeby zbyt długo nie moczyć paznokci w wodzie, ponieważ to osłabia płytkę.

Prawidłowa dieta i odpowiednia pielęgnacja muszą iść w parze; podczas gdy ta pierwsza nawilży Twoje paznokcie od wewnątrz, kosmetyki natłuszczą je od zewnątrz. Godne polecenia są zwłaszcza olejki i kremy nawilżające w małych tubkach, które możemy stale mieć przy sobie.

Rękawiczki ochronne

Kiedy temperatura jest niska, wkładaj ciepłe rękawiczki, które ochronią paznokcie przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Z kolei podczas sprzątania, zmywania i prania ręcznego noś rękawiczki z lateksu lub innego materiału, który zabezpieczy paznokcie przed detergentami. Jeżeli na co dzień pracujesz z chemią i żrącymi substancjami, postępuj dokładnie tak samo.

Rozdwojone i łamliwe paznokcie – jakie choroby mogą zwiastować?

Jeżeli właściwie się odżywiasz i dbasz o paznokcie, a mimo to one nadal są rozdwojone i łamliwe, przyczyną może być choroba. Zła kondycja paznokci może być objawem zaburzeń wchłaniania lub hormonalnych, łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, cukrzycy i grzybicy.