Codzienna pielęgnacja to przede wszystkim regularne mycie zębów. Szczotkowanie zębów jest ważne. Jednak ich nieprawidłowe mycie może prowadzić do problemów takich jak krwawienie dziąseł, odsunięcie szyjki zębowe, czy uszkodzenia płytki nazębnej. Jak tego uniknąć?

Już od najmłodszych lat uczymy się, że mycie zębów jest naprawdę bardzo ważne, bo pomaga nam uchronić się przed próchnicą. Niestety z tej nauki niewiele wnosimy do dorosłego życia. Nadal znaczna część osób szczotkuje zęby nieprawidłowo. Jakie błędy można popełnić w tak prostej czynności?

Oto najpopularniejsze błędy podczas szczotkowania zębów, które mogą powodować późniejsze problemy ze zdrowiem jamy ustnej.

Błąd 1. Zbyt krótkie mycie zębów

Zalecany czas szczotkowania zębów to 2 minuty*. Wiele osób nie przykłada do tego uwagi, co skutkuje niedomyciem zębów. Pomiędzy nimi zostaje wiele zanieczyszczeń, które mogą z czasem przyczyniać się do rozwoju próchnicy. Czas szczotkowania jest ważny również dlatego, że tyle potrzebujemy, aby dostarczyć zębom odpowiednią ilość fluoru.

* Plusem jest, że wiele elektrycznych szczoteczek do zębów ma czujnik, który informuje o czasie szczotkowania.

Warto pamiętać, że nadmierne szczotkowanie zębów też nie służy kondycji naszego uzębienia, bo może prowadzić do erozji szkliwa i recesji dziąseł.

Błąd 2. Wybór niewłaściwej szczoteczki

Gdyby każda szczoteczka do zębów była odpowiednia dla każdego, prawdopodobnie nie byłoby tak dużego wyboru. Zęby najlepiej umyjemy szczoteczką o grubości, długości, gęstości i miękkości włosia odpowiadającej kondycji naszych zębów oraz dziąseł. Każdy powinien dobierać szczoteczkę indywidualnie do swoich potrzeb. Im delikatniejsze dziąsła, tym bardziej miękka szczoteczka do zębów.

Ta zasada obowiązuje również w przypadku szczoteczek elektronicznych, których wymienne końcówki też mogą mieć różną wielkość, gęstość i miękkość.

Błąd 3. Zła jakość produktów do higieny jamy ustnej

Mało kto zwraca uwagę na to, jakiej pasty do zębów, płynu do płukania jamy ustnej, czy też nici dentystycznej używa. Kupujemy najtańsze lub najczęściej reklamowane produkty, a nie zawsze jest to równoznaczne z dobrą jakością. Sprawdzajmy składy takich produktów – choćby zawartość cennego fluoru.

Błąd 4. Niewłaściwa technika szczotkowania zębów

Dużym i często powtarzanym błędem podczas mycia zębów jest robienie tego niedokładnie i byle jak. Z reguły szorujemy zęby, zamiast myć je odpowiednią techniką. Dlaczego jest to błędem? Specjaliści przestrzegają przed zbyt intensywnym szorowaniem zębów, ponieważ możemy w ten sposób naruszyć dziąsła. Die polecane przez dentystów metody to:

  • szczotkowaniem zębów metoda wymiatająco-obrotową,
  • mycie zębów metodą okrężną (popularniejszą).

Błąd 5. Niewymienianie szczoteczki

Tak samo, jak ważna jest jakość i rodzaj szczoteczki do zębów, tak samo istotny jest jej wiek. Nie należy używać tej samej szczotki do zębów przez wiele miesięcy lub (co gorsza) lat, ponieważ już po 2 miesiącach traci ona swoje właściwości. Zamiast dokładnie czyścić zęby, może je uszkadzać.

Ta zasada obowiązuje też w przypadku końcówek do szczoteczki elektrycznej.

Błąd 6. Mycie zębów od razu po jedzeniu

Wiele osób zdziwi się, czytają, że błędem jest mycie zębów po posiłku. Nie chodzi o samo czyszczenie jamy ustnej, ale robienie tego natychmiastowo po jedzeniu. Zwłaszcza jeśli jedliśmy owoce lub piliśmy soki, zaburzona zostaje równowaga pH w ustach. Powinniśmy dać jej czas hormonom śliny na wyrównanie pH. Zbyt szybkie mycie zębów przyczynia się do erozji szkliwa i nadwrażliwości zębów.