To prawda, że włosy nawilżone przy pomocy dobrych kosmetyków wyglądają na zdrowsze, mocniejsze i bardziej elastyczne. Ale nawet wokół nawilżania włosów narosło już kilka mitów, które szkodzą pielęgnacji. Poznaj je!

1. Dobrym sposobem na nawilżenie włosów jest spryskanie ich wodą 

NIEPRAWDA. To podstawowy błąd w pielęgnacji włosów. Pamiętaj, ze stałe dostarczanie pasmom wody wcale ich nie nawilży. Jeśli ich łuski są rozchylone, to włosy bardzo szybko tracą wilgoć z wnętrza. Przy wysokiej porowatości woda po prostu nie utrzyma się w nich długo. Dlatego do spółki z nawilżającymi składnikami należy stosować te, które tworzą na powierzchni włosa ochronną tarczę, zapobiegającą wysychaniu kosmyków. Jeśli w twojej odżywce odnajdujesz naturalne olejki (np. rycynowy, jojoba, arganowy) – możesz spać spokojnie. Włosy są zabezpieczone przed wysychaniem.

2. Przetłuszczające się włosy nie wymagają nawilżenia 

NIEPRAWDA. Czy wiesz, że przetłuszczające się włosy często produkują zbyt dużo sebum właśnie dlatego, że doskwiera im przesuszona skóra głowy? Włosy starają się nadrobić utraconą warstwę lipidów. Skóra broni się przed kolejnym przesuszeniem, dlatego zaczyna produkować wzmożoną ilość sebum. Jeśli nie chcesz, by tak się działo – musisz pamiętać o stałym nawilżaniu włosów. Dzięki temu skóra głowy uspokoi się, a ponadto nie będą im groziły mocno przesuszone, puszące się końce, które tak często spotyka się przy włosach tłustych u an sady.

3. Aby uzyskać lepszy efekt, należy użyć dużo więcej nawilżających kosmetyków

NIEPRAWDA. Włosy nie wymagają nadmiernej pielęgnacji, tylko wycelowanej w punkt, czyli dostosowanej do ich kondycji i stanu. Nadmiar jest tak samo zły jak niedobór różnych składników. Nadmierne nawilżenie włosów sprawia, ze pasma staną się ciężkie, stracą lekkość i objętość. Fryzura będzie przyklapnięta, a tobie trudno będzie je ułożyć. Włosy, które otrzymały zbyt silną dawkę nawilżenia, szybko będą wyglądały nieświeżo.

Dlatego jeśli chcesz je nawilżyć tak, aby nie przesadzić – stosuj lekkie, dwufazowe mgiełki do włosów o działaniu nawilżającym, nabłyszczającym i ochronnym. 3-4 rozpylenia na włosach i nie poznasz swojej fryzury!

4. Dobrze nawilżone włosy dłużej są świeże

NIEPRAWDA. Niestety takie włosy dzięki silnemu nawilżeniu zyskują ochronną, mikroskopijną tarczę na włosach. Warstwa sebum też przez nią nie przenika, tylko osadza się na powierzchni włosów. Dlatego dobrze nawilżone włosy wymagają częstszego mycia i wcale nie jest to nic złego. Myj swoje włosy tak często, jak tego potrzebują (jeśli będzie trzeba, nawet codziennie). Pamiętaj jednak, by sięgać po dobre, sprowadzone kosmetyki, czyli takie, które nie przesuszą włosów ani nie podrażnią skóry głowy. Nie bój się też sięgać po produkty nawilżające. Włosy ich potrzebują. Na co dzień wybieraj lekkie odżywki do włosów, a raz w tygodniu możesz zafundować im nawilżającą maskę do włosów – to sprawi, ze włos otrzyma profesjonalną pielęgnację i nie będzie niszczał nawet od suchego powietrza grzejników czy gorącego nawiewu suszarki.