Siwe włosy naturalne czy ufarbowane? Są osoby, które świadomie decydują się na koloryzowanie pasemek w taki sposób. Są także osoby, które boją się osiwieć. Ale czy zdawałaś sobie sprawę z tego, że nawet siwe włosy wyglądają atrakcyjnie i wcale nie muszą świadczyć o podeszłym wieku?

Jeszcze nie tak dawno celebrytki farbowały swoje włosy na… siwo. Czy to dlatego, że nie mogły doczekać się starczego wieku? Absolutnie nie! Robiły to, bo taki kolor pasemek był modny. Odpowiednio dobrany odcień tej barwy może nie tylko podkreślić twoją urodę, ale także zapewnić ci oryginalny wygląd. Poza tym, dodając kilka srebrnych, czarnych, granatowych lub błękitnych pasemek, możesz poczuć się wyjątkowo i pięknie. Co ciekawe, na rynku kosmetycznym pojawiło się mnóstwo produktów przeznaczonych do pielęgnacji siwych włosów.

Dlaczego włosy siwieją?

Wraz z wiekiem tracą pigment, stając się bezbarwną, keratynową rurką. Melanocyty, komórki odpowiedzialne za produkcję barwnika (melaniny), stają się mniej aktywne. W efekcie włos traci kolor. Siwienie może być uwarunkowane genetycznie lub spowodowane działaniem stresu lub traumy. Może przebiegać stopniowo lub z dnia na dzień.

Jak dbać o włosy siwe?

Włosy siwe wymagają zupełnie innej pielęgnacji niż włosy młode i zdrowe. Siwe pasemka tracą blask i elastyczność, są mniej podatne na układanie, a do tego stają się sztywne. Z tego względu powinnaś je nawilżać, odżywiać i chronić przed dalszymi uszkodzeniami. Stosuj preparaty zawierające naturalne składniki: masło Shea, ekstrakt z aloesu, olejek jojoba, olejek arganowy lub proteiny mleka. Wypróbuj także kosmetyki bogate w proteiny lub koenzym Q10. Używaj preparatów, które zwiększą objętość włosów i uniosą je u nasady.

Jak wyeksponować siwy kolor włosów?

Stosuj szampony podkreślające taką barwę. Takie produkty zawierają niebieskie barwniki, które wydobywają srebrzysty blask włosów. Taka pielęgnacja zapobiegnie żółknięciu pasemek; obecne w nich resztki naturalnego żółtego pigmentu zmieniają kolor kosmyków lub ich fragmentów. Równie dobrze możesz używać płukanek. Uważaj jednak, by twoje włosy nie stały się różowe lub jasnofioletowe.