Po zimowych mrozach i włosach skrywanych pod czapką wszyscy czekamy na wiosnę. Niestety jej początek bywa dosyć ciężki dla naszego organizmu: zaczyna się ogólną sennością i rozdrażnieniem, spadkiem formy, oraz – wcale nie mniej błahym – sezonowym wypadaniem włosów. Mnóstwo włosów na szczotce i w odpływie wygląda niepokojąco, ale na szczęście są sposoby, by temu zaradzić. Gdy tylko zauważysz wzmożone wypadanie włosów, zawsze jest to dla Ciebie znak, ze potrzebują innej pielęgnacji. Jakiej? Zapraszamy do lektury.

Co to jest przesilenie wiosenne?

Przesilenie wiosenne często nazywane jest „syndromem zmęczenia wiosennego” – wszystko dlatego, ze zmiany jakie zachodzą w naszym organizmie często znacznie go osłabiają. P zimie budzi się on do życia, zmienia się metabolizm, ciało potrzebuje więcej witamin i zużywa więcej energii. Dlatego jeśli nie dostarczymy mu odpowiedniej dawki witamin i mikroelementów, czyli innym słowy jeśli wciąż żyjemy jak w „fazie zimowej” – organizm staje się ospały, a jego rezerwy witamin i energii nie wystarczą, by sprostać „wiosennym” wymogom.

Zimą często brakuje nam witamin, słońca, aktywności. Dlatego z nadejściem wiosny odczuwamy szereg mało przyjemnych dla organizmu zmian. Do najczęstszych należą:

  • osłabienie organizmu (wewnętrzne i zewnętrzne: ziemista cera, łamliwe paznokcie, wypadające włosy);
  • senność;
  • częste bóle głowy i mięśni;
  • spowolniony refleks i czas reakcji;
  • problemy z koncentracją i snem;
  • rozdrażnienie, stres;
  • bolesne skurcze mięśni (brak magnezu);
  • nagłe ataki zmęczenia (niedobór żelaza).

Dlaczego wiosną bardziej wypadają mi włosy?

Włosy reagują na każdą zmianę – czy będzie to nowy szampon, czy zmiana klimatu, czy może przemiany hormonalne, które zachodzą w organizmie wraz z nadejściem nowej pory roku – wszystko ma na nie wpływ.

Pamiętajmy, że po zimie organizm często bywa osłabiony, ospały, ma spowolniony metabolizm, a wiosna nagle musi przyspieszyć – jeśli nie ma żadnych z zasobów, z których może czerpać, lub są one znikome – w pierwszej kolejności koncentruje się na wspomaganiu najistotniejszych procesów biologicznych. Często dzieje się to kosztem włosów, paznokci czy cery.

Ile włosów może wypaść w ciągu dnia?

Jeśli zauważyłaś, że z początkiem wiosny wypada Ci więcej włosów wiedz, że w ciągu dnia może ich wypaść nawet około 100. To zupełnie naturalny proces. Jest on związany z cyklem życia włosów, a wraz z początkiem wiosny – również ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie.

Jak powstrzymać sezonowe wypadanie włosów – najlepsze sposoby

1. Odpoczynek

Twój organizm „jedzie na rezerwie” – daj mu czas, by się zregenerował, staraj się odprężać i odpoczywać zwłaszcza, jeśli na co dzień nie zwalniasz i musisz lub lubisz żyć aktywnie. Postaraj się znaleźć choć chwile w ciągu dnia, by się odprężyć. Taki restart zaowocuje większą dawką energii na przyszłość.

2. Dieta

Organizm po zimie potrzebuje nowej dawki mocy. Odpowiednia ilość minerałów i witamin jest kluczowa. Oczywiście najmniej korzystnym wyjściem jest łykanie garści tabletek „na wszystko”. Jeśli już zdecydujesz się na suplementację wiedz, ze tak naprawdę opłaca się przyjmować jedynie tran (lub kwasy omega-3, -6 w formie oleju naturalnego), oraz algi. Inne witaminy staraj się dostarczać ciału wraz z pożywieniem.

Wprowadź do diety zdrowe koktajle warzywne i owocowe. Jedno smoothie potrafi zrobić więcej, niż zapchana wypełniaczami tabletka.

3. Nawadnianie, nawilżanie

Oczywiście zimą też wskazane jest, by pić około 2,5 litra wody mineralnej dziennie. Niestety różnie z tym bywa, zwłaszcza wśród zwolenników kawy. Jeśli zauważyłaś u siebie ściągniecie lub przesuszenie skóry oraz włosów – koniecznie nadrób te zaległości. Nawadniaj organizm codziennie, a wkrótce zobaczysz, ze włosy odzyskają lepszą formę, zmarszczki się spłycą a skóra stanie się bardziej promienna.

4. Olejowanie włosów

Naturalne olejki są źródłem dobrych kwasów tłuszczowych, witamin niezbędnych włosom, fitosteroli i flawonoidów, które odmładzają i działają antyrodnikowo. Olejki podczas olejowania nakłada się nie tylko na całą długość włosów ale i na skórę głowy. Dzięki temu odżywią i wzmocnia cebulki, oraz poprawią stan skalpu.

Naturalne olejki powinny być nierafinowane i tłoczone na zimno. Naprawia one zniszczenia we wnętrzu włosa, wygładza łuski, ochronią przed zniszczeniem i zahamują wypadanie włosów. Olejowanie wykonywane minimum raz w tygodniu odmieni wygląd Twoich włosów. Gdy wiosna rozgości się na dobre – Ty olśnisz wszystkich blaskiem i zdrowiem zdrowych, mocnych pasm.

5. Zioła, wcierki i płukanki

Są doskonałym uzupełnieniem olejowania włosów. Ich plusem jest to, ze również dbają o skórę głowy i cebulki – to podstawa „bytu” włosa, bez której nie powstrzymasz wypadania. Zioła dobieraj do rodzaju włosów i ich potrzeb, lub sięgnij po uniwersalne napary z pokrzywy oraz skrzypu i wcieraj w skalp i pasma na całej długości po każdym myciu włosów.

Powodzenia!