O tym, że włosy wymagają latem szczególnej pielęgnacji, nie należy zapominać. Narażone na działanie prażącego słońca włosy matowieją, puszą się i wytracają niezbędną wodę. Sprawdź, co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej, włosowej katastrofy!

Włosy wydają się dużo bardziej odporne na słońce, ale niestety są to pozory. Co prawda odrobina słońca może dodać im naturalnego blasku i wydobyć złociste refleksy, ale kosztem zniszczeń. Te jednak ujawniają się dopiero po jakimś czasie, dlatego negatywny wpływ słońca na włosy jest z pozoru niewielki.

Najgorzej na słońcu mogą ucierpieć włosy w kolorze blond lub w srebrzystych odcieniach. Brakuje im bowiem melaniny, czyli barwnika, który nadaje włosom naturalną ochronę. Naturalne brunetki i szatynki mają pod tym względem o wiele lepiej, choć to nie oznacza, że nie należy dbać o każdy typ włosów. Zarówno włosy jasne (zazwyczaj cienkie), jak i ciemne (z reguły grubsze) wymagają sprecyzowanej pielęgnacji, która latem nastawiona jest na ochronę.

Warto mieć w zanadrzu kilka sztuczek i tricków, które pozwolą odsunąć na bok zmartwienia o tym, że nasze włosy na słońcu będą się niszczyć. To prawda, że włosy latem wymagają specjalnego traktowania. Zwłaszcza jeśli chcemy, aby jesienią nadal zachwycały swoim blaskiem i miękkością. Oto sprawdzone sposoby na ochronę włosów.

Jak chronić włosy przed słońcem?

1. Bardzo ważna jest osłona – kapelusz, czapka lub chustka

Najprostsza metoda to oczywiście osłonięcie włosów przed promieniami słonecznymi. Dawniej w modzie były koronkowe parasole i kapelusze z olbrzymim rondem. Dziś możemy śmiało zamienić je np. na słomkowe, plażowe kapelusze albo czapki z daszkiem. Nieważne, co nałożymy na głowę, ważne, aby schować pod tym włosy, zapewnić im przepływ powietrza i ochronić przed słońcem. Dlatego materiał powinien być przewiewny i nieprzepuszczający promieni UV.

2. Pomocne są kosmetyki do włosów z letnich edycji

Zawsze wtedy, kiedy nie mamy możliwości ukryć włosów pod kapeluszem, możemy zadbać o nie w inny sposób. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji i ochrony włosów latem. Bardzo często są to mgiełki, odżywki lub płukanki, które zawierają filtr UV pochłaniający szkodliwe promienie lub odbijający je. Warto szukać w takich produktach m.in. wyciągów z rumianku, orzechów, wierzby, bursztynu, aloesu lub awokado. Wszystkie te składniki mają szalenie ważną dla włosów latem właściwość – ochraniają przed czynnikami szkodliwymi, a do tego zapewniają nawilżenie i ograniczają procesy starzenia się.

3. Niezastąpioną ochronę dają naturalne olejki

Jeśli nie chcemy obciążać swoich włosów kolejnymi produktami z dużą ilością alkoholi, silikonów i wszystkich tych zbędnych dodatków, dobrym rozwiązaniem są także naturalne olejki. Można je stosować solo jako kosmetyki ochronne. Najlepiej przed szkodliwym promieniowaniem włosy zabezpieczają olejki takie jak: olej z pestek malin, olej z kiełków pszenicy oraz olej ze słodkich migdałów. Wszystkie one są łatwo dostępne i niedrogie.