Ziołowe szampony do włosów – dlaczego nie schodzą z pielęgnacyjnego podium? Okazuje się, że natura to doskonała, wykwalifikowana kosmetyczka, która działa jak profesjonalistka i ma rozwiązanie na każdy problem. Jeśli jeszcze nie wypróbowałaś ziołowej pielęgnacji włosów – sprawdź, jak doskonale mogą działać one w pielęgnacji włosów.

Ziołowe szampony są naturalne, oparte na tradycyjnych recepturach i bezpieczne dla skóry głowy. Nie zawierają szkodliwych parabenów, silikonów ani substancji typu SLS, SLES, które obciążają włosy i działają komedogennie na skórę głowy zakłócając jej naturalny cykl.

„Ziołowa” oferta szamponów jest bardzo duża. Dzięki mnogości naturalnych składników każdy włos znajdzie wśród nich coś dla siebie. Zarówno tłuste ciężkie włosy, jak i słabe, łamliwe, cienkie, przetłuszczające się i z łupieżem mają szansę na pielęgnację dostosowaną do ich potrzeb.

Czy wiesz że…

… działanie ziół jest o wiele silniejsze, niż syntetycznie wytworzonych w laboratoriach składników szamponów? Dzieje się tak dlatego,że ziołowe mieszanki zawierają szereg substancji aktywnych, działających na korę włosa, a syntetyczne szampony zawierają szereg ciężkich silikonów, działających jedynie na powierzchni włosów. Jeśli marzysz o dogłębnej regeneracji i poprawie stanu włosów – wybierz ziołową pielęgnację.

Jak wybrać dobry szampon ziołowy?

Przede wszystkim należy przyjrzeć się swoim włosom i zdefiniować ich potrzeby – to do ich rodzaju będziemy dobierać dany szampon. Znajomość problemów, z jakimi mierzymy się podczas pielęgnacji określi to, jaki szampon powinnaś do nich dobrać. Jeśli zatem:

 • włosy przetłuszczające się i ciężkie – wybieraj szampony z ekstraktem z pokrzywy lub łopianu
 • włosy, które wypadają w nadmiarze oprócz wspomnianej już czarnej rzepy docenią ekstrakt ze skrzypu polnego
 • włosy suche polubią wyciąg z lnu lub wiesiołka
 • włosy dojrzałe i matowe powinnaś myć szamponem z piwonii
 • włosy jasne i blond warto myć delikatnym szamponem z rumianku
 • włosy matowe i bez objętości najlepiej odżywają dzięki szamponowi z wyciągiem z chmielu
 • włosy cienkie i delikatne – wybierz dla nich szampon w wyciągiem z korzeniu zeń-szenia

Włosy pod specjalnym nadzorem – ziołowe szampony specjalistyczne

Oprócz „zwyczajnych” problemów z włosami i skórą głowy, mogą przydarzyć się jeszcze inne, nieco poważniejsze lub bardziej dokuczliwe problemy z włosami: łupież, bardzo silny łojotok łuszczenie się skóry głowy, świąd, wzmożone wypadanie włosów itp. Czy zioła są w stanie je zwalczyć? Okazuje się, że mogą one być doskonałym wsparciem dla wyjątkowo osłabionych, zmęczonych włosów wymagających specjalistycznej pielęgnacji. Jakie zioła nadają się do zadań specjalnych?

 • dziegieć brzozowy i wyciąg z czarnej rzepy – zadba o włosy z łupieżem
 • dziurawiec i szałwia górska – wzmacniają osłabione, wypadające włosy i poprawiają ukrwienie skóry głowy
 • nostrzyk żółty – jest idealny na lato – chroni włosy przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych
 • włosy z łupieżem polubią szampon z wyciągiem z czarnej rzepy lub dziegciu brzozowego
 • wyciąg z wiązówki błotnej – ochrania włosy i koi skórę głowy
 • jałowiec – przywraca witalność i elastyczność wyjątkowo osłabionym włosom

Ważnym czynnikiem decydującym o działaniu danego szamponu jest jego skład. Nawet w tych ziołowych i – zdawać by się mogło – naturalnych dominować mogą parabeny i szkodliwe alkohole krótkołańcuchowe, które mogą podrażniać skórę głowy i wysuszać włosy.